Rady a tipyZdraví

Slyšeli jste o indigových dětech? V čem jsou výjimečné a jak k nim přistupovat?

Možná jste už o nich slyšeli, třeba jste je i potkali, ale úplně nevíte, kým vlastně jsou. Jde o tzv. indigové děti. Tento výraz začali poprvé užívat příznivci hnutí New Age. Indigové děti bývají typické svou nadprůměrnou inteligencí, mají také silně vyvinutou schopnost intuice. Vynikají obrovskou kreativitou a jsou jim připisovány také parapsychologické či dokonce léčitelské schopnosti. Tento termín poprvé uvedla psycholožka Nancy Ann Tappeové v 70. letech minulého století. Podle ní se od poloviny 60. let minulého století rodí čím dál tím více dětí, které mají specifickou barvu aury, indigovou.

Co je New Age?

Hnutí New Age má v současnosti okolo čtvrt miliardy přívrženců po celém světě. Jeho zájmem je astrologie, esoterika, ekologie i psychologie. Podle názorů tohoto hnutí vstoupilo lidstvo roku 2000 do věku Vodnáře, což s sebou přináší nový řád, novou společnost i náboženství. Myšlenka indigových dětí byla zpopularizována v roce 1999 knihou The Indigo Children: The New Kids Have Arrived, kterou napsali Lee Carroll a Jan Toberová. Právě ony mají přinést do světa něco nového a proměnit jej dle představ hnutí.

Znáte indigové dítě?

Indigové děti prý samy cítí, že jsou zvláštně urozené a předurčené a podle toho by se s nimi mělo také zacházet. Prý vynikají už od dějství a na první pohled je patrné, že jsou jiné. Bývají více sebevědomé a jen obtížně akceptují absolutní autoritu. Nesedí jim tedy tradiční vzdělávací systém a někdy se také obtížně zapojují do kolektivu.

Tyto dětí jsou často frustrovány z dogmatických systémů, které zavrhují kreativní myšlení. Přichází často s inovativními nápady a metodami, které ale mohou být pro řadu lidí nepochopitelné a neuchopitelné. Kvůli tomu, že se nerady přizpůsobují řádu, mohou na ostatní působit až asociálně. Velice intuitivně si k sobě hledají podobné jedince a jen v takové společnosti bývají spokojené. Pokud nikoho sobě podobného nenaleznou, většinou se uzavírají do sebe a mají pocit, že jim nikdo nerozumí.

Tvrdohlavé individuality

Jejich silná vůle může být snadno interpretována i jako tvrdohlavost a zásadní neústupnost. Většinou jde však spíše o schopnost velmi mimořádné koncentrace, která je u jiných lidí netypická. Ačkoli jsou indigové děti velice inteligentní, intuitivní a oduševnělé, hrozí jim některá rizika. Především je nutné dbát na to, aby se neocitaly v přílišné izolaci. Ideální je zprostředkovat kontakt s jinými nadanými dětmi, které dokážou indigovým dětem konkurovat ve způsobech uvažování.

Kromě přílišné introverze či tendence se izolovat, mají indigové děti sklon k nejrůznějším závislostem. Typické je například hraní počítačových her, užívání návykových látek, které jim navozují změněný stav vědomí, ale také různé kontrakulturní projevy jako grafitti. Nahromaděná frustrace může v krajních případech vést i k agresi a společensky nepřijatelnému chování.

Zdroj inspirace

Někteří kritikové zpochybňují koncept indigových dětí z pochopitelných důvodů – nejde o žádné vědecky podložené poznatky, jde spíše o názor některých psychologů. Můžeme ovšem indigové děti vnímat jako metaforu pro talentované děti obecně a řada výše uvedených poznatků na ně lze dobře uplatnit.

Je-li je vaše dítě výjimečné, talentované či v něčem speciální, nasměřujte ho směrem, který jej podpoří a dá mu šanci využít své mimořádně nadání dobře a ve prospěch celé společnosti. Dejte mu příležitost projevit se a zazářit, nepotlačujte jeho individualistickou touhu. Snažte se usměrňovat jeho různorodé zájmy a nabízet mu smysluplné vyhlídky do budoucna. Ukažte mu nejrůznější možnosti povolání, která by ho zároveň dokázala i uživit.

Dobrým nápadem je snažit se nahromaděnou energii přetavit i do sportovních aktivit. Často bývají tak zabrané do kreativní činnosti, že po pohybové stránce strádají, což jim nesvědčí. Nadané děti mohou být náročné, ale správně vedené indigové děti mohou být skutečně osobnosti, které třeba dokážou naši společnost proměnit k lepšímu.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button