Dům a zahradaRady a tipy

Šetřit energie musíme všichni. Někdy stačí i pár drobných změn – poradíme ty nejefektivnější

Také se bojíte rostoucích cen energií? Se strachem otevíráte obálku s novými předpisy a doufáte, že nějak vyjdete, když budete šetřit? Faktem je, že ceny plynu a elektřiny vylétly na historická maxima, a proto kdo doteď topení nebo spotřebu energií moc neřešil, měl by se nad tím zamyslet. Je potřeba počítat s tím, že zateplit si dům nebo pořídit fotovoltaické panely už asi nestihnete, ale existují i další možnosti, jak aspoň trochu ušetřit. Poradíme vám, jak postupovat.

Zateplujte zevnitř

Když zateplení zvenku budovy není možné, zvažte, zda by se to dalo nějak provést zevnitř. Sice to rozhodně není tak účinná metoda jako pořádné zateplení odbornou firmou, ale určitě se podaří aspoň něco ušetřit. Navíc to můžete zvládnout i svépomocí, a dokonce lze zateplit pouze problémové místnosti či jen zdi – podle toho, kudy vám teplo uniká nejvíce. Myslete především na ošetření tepelných mostů a dalších problematických míst, což mohou být třeba niky oken. Správné vnitřní zateplení pak dovede teplotu uvnitř zvýšit klidně i o několik stupňů.

Správné utěsnění

Nepříjemný chlad do bytu proudí zvláště špatně těsnícími okny. Pokud jste během roku nedokázali vyměnit okna za kvalitnější, už to teď asi nedoženete. Stále si ale můžete pomoci, a to zejména pěnovým těsněním, kterými můžete rám snadno utěsnit. Máte-li dvojitá okna, vyplatí se postupovat starými osvědčenými metodami a mezi jednotlivá křídla naskládat staré deky nebo polštáře, které přeci jen trochu zabrání pronikání studeného vzduchu. Zvážit ale můžete i těsnicí zarážky, které nejen perfektně izolují, ale zároveň dobře vypadají.

Termoizolační fólie

Tepelné ztráty okny a dalšími prosklenými plochami jsou skutečně zcela zásadní – uvádí se, že je to až neuvěřitelných 50 % celkové tepelné ztráty. I skla oken ale mohou únikům bránit. Pomohou termoizolační fólie, které se lepí přímo na okenní tabule a dovedou zlepšit jeho izolační vlastnosti, a sníží tak náklady na vytápění.

Závěsy jako ozdoba i ochrana

Šikovné závěsy dovedou bránit vniknutí slunečních paprsků dovnitř, ale také zabraňují úniku tepla ven. Vyplatí se vybrat závěsy z těžkých tkanin v teplých zemitých odstínech, ideálním materiálem může být vlněná příze, samet anebo žinylka.

Zkontrolujte dveře

Při vytápění bytu či domu dokáže teplo z domu vytáhnout zejména chladný průvan. Kromě oken tedy myslete i na dveře. Opět pomůže pěnové těsnění nalepené po celé délce rámu, ale myslete také na kvalitní a dobře přiléhající práh, který průvanu také brání. Dobrou volbou může být i polštář proti průvanu.

Vsaďte na trendy koberec

Drobné úpravy často stačí k tomu, abyste doma zachovali větší tepelný komfort a cítili se lépe. Přesně tuhle službu vám udělá i kvalitní koberec. Udržovat teplotu v místnosti pomohou zejména koberce s vyšším vlasem, které brání prochladnutí od podlahy. Jsou ale poměrně náročné na údržbu, a tak se nehodí do každé místnosti v bytě. Bezpochyby se ale hodí do ložnice, nebo do pracovny, kam se obvykle tolik špíny nezanáší.

V teple i ve spánku

Hodně energií ušetříte, pokud nebudete přes noc topit vůbec, nebo jen zcela minimálně. Aby vám pak ale nebyla zima, musíte si pořídit pořádnou duchnu. Klasikou mezi všemi jsou péřové přikrývky, ale samozřejmě se nehodí pro alergiky. Pro ty bude lepší tlustá přikrývka ze syntetického materiálu.

Revize topení

Než začnete topit, dejte si do pořádku radiátory. Odvzdušněte je, aby efektivněji topily a spotřebovávaly méně energie. Ujistěte se také, že z nich nekape voda, nejsou poškozené nebo rezavé. Také odsuňte od radiátorů nábytek a sundejte vše, co je zakrývá, aby teplo mohou dobře proudit do místnosti.

Chytré větrání

Je potřeba zajistit, aby v bytě nebyl permanentní průvan. Je ale samozřejmě jasné, že i tak je potřeba větrat, abyste měli v bytě čerstvý vzduch a také abyste regulovali vzdušnou vlhkost. Příliš vysoká vzdušná vlhkost stojí za vznikem plísní v interiéru, opačný problém způsobuje zdravotní obtíže. Větrání by mělo být krátké a intenzivní, ujistěte se, že to děláte správně.

Útulné barvy

Byť je to spíše psychologický efekt, platí, že teplé barvy dovedou místnost zútulnit a zateplit. Ideální jsou zejména teplé odstíny a jemné vzory.

Nenechte se zimou znechutit

Když je venku pošmourno a nevlídno, má mnoho lidí tendenci podléhat špatné náladě. Zkuste ale proti ní zabojovat příjemnou atmosférou v bytě, kde ani nemusí být přetopeno, abyste se cítili dobře. Začněte pořádným úklidem a z bytu vyházejte zbytečnosti, které jen zabírají místo a fungují jako sběrače prachu. Nahraďte je svíčkami, lampami s teplým světlem, huňatými dekami a pohodlnými polštáři.

ZDROJ: https://www.cez.cz/cs/clanky/11-tipu-jak-usetrit-na-nakladech-za-vytapeni-149067

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/caj-chodidla-hrnek-kava-236699/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button