CestováníRady a tipy

Norské fjordy – zaklínadlo pro turisty

Norsko a jeho nedotčená a drsná příroda tunder a lesotunder, na kterých se pasou stáda divokých sobů, do pevniny „zakousnuté“ fjordy, bezedná jezera s jiskřící, průzračnou vodou, ledovce třpytící se na slunci, vodopády a nad tím vší se tyčící mohutné vrcholky hor – s jistotou tuto zemi můžeme označit za jednu z nejkrásnějších v Evropě.

Největším lákadlem pro turisty jsou fjordy, jež vytvářely ledovce dlouhé věky a které protkávají celé pobřeží Norska až za polární kruh. Co to vlastně je fjord? Označuje se tak mořský záliv – úzký, dlouhý a hluboký, ohraničený strmými úbočími. A ty norské jsou pozůstatky pradávného říčního systému, který využívaly ledovce, po jejich roztátí zbylou prohlubeň vyplnila mořská voda. Fjordy západního a severního Norska mají obrovské, strmé stěny a ploché dno.

Nejznámější

Geirangerfjord je turisticky nejlákavější. To nejkrásnější je vidět z hor z vyhlídek Dalsnibba a nad klikatou silničkou směrem na trajekt Eidsdal – Linge. Nærøyfjord je druhý na seznamu UNESCO. Sognefjord – druhý nejdelší na světě (první je grónský Scoresbysundet), zároveň je nejdelší a nejhlubší v Norsku.  Nachází se v západní části, nese přezdívku Norský velikán. Na některých horách, jež se podél jeho břehů táhnou, můžete spatřit ledovce. Určitě byste měli zavítatFjærlandu, což je jedno z nejkrásnějších ramen Sognefjordu – ten se zde setkává s ledovcem. Podél fjordu uvidíte opuštěné osady, ze kterých na vás dýchá historie. Druhým nejdelším fjordem je Hardangerfjord .

Rarity mezi fjordy

Osterfjorden – je zvláštní tím, že nemá konec. Jak to? Jakmile do něj vjedete, vrátíte se na jeho začátek, obepíná totiž ostrov Osterøy nedaleko Bergenu. Saltenfjord je obdařen zajímavým úkazem, který je nazván Saltstraumen, jedině zde, za polárním kruhem, můžete spatřit nejsilnější mořské proudy na světě. Jejich příčinou je příliv a odliv, který protéká úzkým a dlouhým průlivem.

Pokud toužíte spatřit panenskou přírodu, nekonečné lesy a skály či dech beroucí scenérie horských vrcholů s ledovci a nádherné fjordy, pak návštěva Norska je právě pro vás to pravé. Výlet do této nádherné, severské země předčí všechna vaše očekávání.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button