Dům a zahradaRady a tipy

I psi mohou trpět alergií. Na co a jak jim ulevit?

Sami možná dobře víte, jak umí alergie potrápit a jak je obtížné s ní hlavně třeba na jaře bojovat. Napadlo vás ale, že podobný problém může mít i váš domácí mazlíček? Různou formou alergií netrpí jen lidé, ale bohužel se čím dál častěji objevuje i u psů. Obvykle se jedná o reakci na nekvalitní stravu, roztoče nebo třeba různé chemické látky. Naneštěstí není výjimkou ani alergie dle ročního období na pyly z rostlin. Jak ale poznat, že má váš pes tento problém a jak mu efektivně ulevit?

Nejčastější alergeny

Mezi nejčastější vlivy, které mohou vyvolávat alergii, patří:

  • plísně
  • pyl
  • roztoči
  • chemikálie
  • potrava

Běžné příznaky alergie

Na alergii lze usuzovat, pokud má váš pes po delší dobu tyto projevy:

  • svědění
  • drbání
  • neklid
  • lupy nebo strupy na kůži
  • zarudlé oči
  • lysiny
  • střevní problémy
  • nespavost
  • podrážděnost

Klíčové je zvíře sledovat a být schopni reagovat na změny jeho chování. Pokud u psa pozorujeme delší dobu některý z výše uvedených příznaků, určitě bychom měli zvážit návštěvu veterináře. U zvířat se dříve s možností alergií příliš nepočítalo, a proto se nasazovaly jako léčba poměrně nevhodné kortikosteroidy, které ale z dlouhodobého hlediska spíše ubližovaly. Dnes je situace jiná a možnosti značně pokročily, takže vašemu psovi budete moci vhodným způsobem snadno ulevit.

Je třeba pamatovat na to, že projevy alergie u psa jsou rozdílné oproti člověku. Obvykle jde totiž zejména o problémy kožního charakteru. Typická je podrážděná zarudlá kůže, záněty kůže nebo svědivý ekzém. Alergie se občas ohlásí také zánětem uší, protože paří ke kožnímu systému.

Alergická dermatitida je v podstatě velmi bolestivý a svědivý zánět kůže. Je potřeba ji pečlivě přeléčit, a to za pomoci tablet nebo injekčního roztoku na bázi léčivého přípravku s účinnými látkami. Působí velmi rychle, obvykle do 8 hodin po podání.

Alergie na stravu

Alergie na potravu bývá v poslední době stále častější. Konkrétně se obvykle jedná o přecitlivělost na bílkovinu mléka, hovězího, vepřového, drůbežího, či rybího masa, dále pak také na vejce, obilniny, sóju nebo průmyslová krmiva. Ohlásí se nepříjemným svěděním, které vede k častému drbáním i ke ztrátě srsti na zadní části stehen. Odhalit se dá pomocí eliminační diety, která trvá 8 týdnů. Veterinář však může také provést kožní alergologické testy, kde se alergen zjišťuje stejně jako u člověka. Nejjednodušeji se alergie diagnostikují také rozborem krve. Řešením je samozřejmě hypoalergenní krmivo, které neobsahuj neproblematické složky.

Alergie na pyly

Opět se projeví nejčastěji kožní reakcí. Důležitá je prevence, a to především tak, že nebudeme psa vůbec pouštět do vysoké trávy, případně budeme také častěji sekat domácí trávník. Pomoci mohou také přípravky na bázi přírodních produktů, které se aplikují na srst zvířete.

Alergie na roztoče

Během života mohou potrápit až třetinu psů. Velmi častým příznakem bývá velmi těžké svědění a časté škrábání. Prvotní pomocí může být pročesání srsti hřebenem, kdy se vám může podařit odhalit některé větší roztoče, ale samotná viditelná přítomnost není klíčová. Většina těchto breberek je tak malá, že je neuvidíte. Nejčastěji se projeví svěděním v zadní části nad kořenem ocasu psa, kde začne postupně vypadávat srst. Postupně se mohou objevit lysiny, lupy nebo strupy na kůži, které značí alergii na roztoče. Vyhledejte lékaře, ale také se zaměřte na důkladné vyčištění a dezinfekci všech míst, kde pes odpočívá.

Alergie na chemii

Alergie na chemické přípravky bývá nejčastěji důsledkem setkání psa s čistícími prostředky. Zvíře však také může být alergické na průmyslové postřiky venkovních plodin. Alergie se projeví na místech, kde je kůže bez srsti, nejčastěji se jedná o vyrážky.

Rychlá domácí pomoc

Než se stihnete dostat k veterináři, může to pár dní zabrat. Do té doby ale nemusí váš pes trpět. Nejprve se provádí lokální léčba, a to tak, že se postižená místa oplachují, aby se postupně odstranily všechny alergeny. Tak psovi aspoň částečně ulevíte, dokud nebude možné dostavit se k veterináři.

Druhou možností je léčba zánětlivých ložisek pomocí speciálních medikovaných šamponů, který vám předepíše veterinář. Tento preparát má speciální složení léčivých látek podle toho, co přesně psovi je. Je tedy nutné, aby lékař stav osobně vyhodnotil.

Šampon v doporučené dávce nalijeme do lavórku a napěňte. Do směsi poté namočte gázu nebo čistý látkový kapesník a vzniklou pěnou potírejte zvířeti bolavá místa. Nechte působit 5 -10 minut, aby účinné látky mohly zapůsobit. Následně je nutné šampon dobře opláchnout a postižená místa dokonale osušit ručníkem. Poté je možné místa ošetřit třeba odvarem z heřmánku, který kůži zklidní. Je třeba myslet na to, že léčba trvá dlouho a někdy je třeba vyzkoušet i více různých přípravků.

ZDROJ: https://www.healthline.com/health/allergies/dog

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Karolina Grabowska ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button