Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Sezóna klíšťat začíná! Chraňte se před nimi přírodně s pomocí těchto triků

A máme to tady zase. S hezkým počasím přicházejí na scénu opět nenáviděná klíšťata. Nepříjemní paraziti se do vás, ale také do vašich mazlíčků mohou zakousnout na zahradě i v přírodě. Bohužel však mohou přenášet nebezpečné nemoci, a proto je velmi potřeba se před nimi chránit. Jak na to, když na sebe nechcete aplikovat klasické repelenty? Vyzkoušet můžete i zajímavé tipy přírodního původu, které slibují, že vás před klíšťaty spolehlivě ochrání.

Je jasné, že každý se asi snaží klíšťatům v maximální možné míře vyhýbat. Pokud ale nechcete strávit léto zavření v bytě, je to skoro nemožné. Základní radou je alespoň nechodit na místa, kde si klíšťata lebedí, což jsou zejména velké haldy listí, vysoká tráva, komposty nebo místa, kde je vlhko a stín.

Zkuste zapudit klíšťata přírodními metodami

Neobsahují kontroverzní chemikálii zvanou DEET. U té se totiž v posledních letech objevují výzkumy, které tvrdí, že DEET zpomaluje rozpad acetylcholinu, chemikálii v nervovém systému zodpovědnou za pohyb a funkci svalů. Jiné výzkumy však látku považují za nezávadnou. Je tedy těžké vybrat si, čemu chcete věřit, ale obecně platí, že pokud chemii nepotřebujete, není potřeba ji používat. Existují totiž i efektivní přírodní alternativy.

Vyberte si to správné místo

Bohužel platí, že ve vysoké trávě, po dešti v lese či u dřevěných ploch je klíšťat nejvíce a jsou schopna se na vás zachytit i při velmi letmém doteku. Ve stínu a vlhku se jim obzvláště daří, proto se vyplatí těmto místům preventivně vyhýbat. Pokud tedy máte zahradu, vyberte si na svůj odpočinek nebo zahradní aktivity místa s krátkým sestřihem trávy, kde je dostatek slunce a kde nejsou třeba vyšší keře.

Přírodní koberec vás ochrání

Důsledným zahrádkářům může také pomoci vytvoření speciálního pásu ze štěrkopísku, zetlelého listí, třísek nebo listí po obvodu zahrady. Takový koberec bude pro klíšťata lákadlem a budou se zdržovat převážně zde a snad je přejde chuť na to, aby se vypravili směrem k vám.

Odežeňte je pachem

Česnek vyniká svou silnou vůní, a tu nemají ráda ani klíšťata. Podobně dovede tyto nežádoucí tvorečky odpuzovat také levandule, rozmarýn či máta. Velmi dobrou volbou pro ozdobu a ochrnu zahrady pak také bude kopretina. Ta obsahuje vysoký podíl pyrethrinu, přírodního insekticidu.

Chraňte své domácí mazlíčky

Klíště se k nám může snadno dostat třeba i tak, že jej na sobě přinesou vaši domácí mazlíčci. Psi a kočky se po zahradě pohybují volně a nepřemýšlejí nad tím, kde by mohla být klíšťata. A na jejich hebký kožich se kdejaká breberka ráda chytne. Po procházce je ještě venku řádně prohlédněte a případně také pořiďte vhodný obojek proti klíšťatům.

Připravte si přírodní repelent

I v přírodě můžete najít rostliny, které obsahují látky, jež klíšťatům vůbec nevoní.  Jednou z nich je známá květina pelargonie vonná, tedy lidově řečeno klasický muškát. Mezi další takové rostliny patří například rozmarýn, tomkovice vonná, polej obecná, citronová tráva, máta, šalvěj či kopretina. Připravte si domácí repelent, který funguje stejně spolehlivě jako ten z obchodu.

Ingredience

  • 20 kapek esenciálního oleje pelargonie růžové nebo vonné
  • 10 kapek esenciálního oleje tomkovice vonné
  • 5 kapek levandulového esenciálního oleje
  • 5 kapek citronely nebo citronového esenciálního oleje
  • 120 ml alkoholu

Jak na to?

Všechny ingredience smíchejte a následně směs přelijte do rozprašovače. Tento postřik pak na sebe a oblečení aplikujte před každou vycházkou do rizikových oblastí. Ujistěte se ale, zda nemáte na některou složek tohoto repelentu alergii, ať ve výsledku neřešíte ještě horší obtíže.

Takto snadno se můžete před klíšťaty chránit i vy. Pamatujte vždy na to, že po každé vycházce je potřeba se pečlivě prohlédnout a jakékoliv přisáté klíště urychleně odstranit. Každá hodina navíc zvyšuje riziko přenosu závažných chorob, proto se soustřeďte na to, abyste případně nezvaného návštěvníka byli schopni včas odhalit. Pokud se na místě kousnutí začne objevovat skvrna, nebo budete mít podezření na nějaké zdravotní potíže, navštivte vždy lékaře. Včasný záchyt nemoci je pro zdárnou léčbu klíčový.

ZDROJ: https://hobby.magazinplus.cz/ostatni/1174-muskaty-nejen-jako-okrasa-funguji-jako-repelent-posili-imunitni-system-a-hodi-se-i-do-sladkych-kolacu.html
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Erik Karits: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zvire-makro-fotografie-fotografovani-zvirat-zeleny-list-3757597/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button