Dům a zahradaRady a tipy

Bojujete s rodinnými financemi? Tyto tipy vám pomůžou ušetřit, kde se dá

Zvyšování úrokových sazeb, cen benzínu a potravin jsou faktem, který řadu domácností tlačí stále více k úsporám. Jenže ne vždy je jednoduché zjistit, kde můžete pár korun ušetřit a jak. Přitom lez obecně říct, že téměř každá domácnost nabízí prostor, kde náklady snížit a zvládnout s rozpočtem lépe pracovat. Poradíme vám několik základních tipů, které může využít skoro každý, a i vy se jimi můžete inspirovat.

1. Naplánujte si jídlo na celý týden

Jak říká staré přísloví: „Kdo je připraven, není zaskočen“ – a toto přísloví platí i pro váš nákup potravin. Plánování jídel na celý týden zabrání tomu, aby se vám do vozíku vplížily zbytečné položky, a zabrání tomu, abyste pak hladoví objednávali dovážkové jídlo, které je nejen nezdravé, ale také drahé. Při plánování jídla na týden volte jídla s podobnými ingrediencemi, abyste vše spotřebovali a vyhnuli se plýtvání.

2. Kupujte sezónní ovoce a zeleninu

Nejlepším způsobem, jak ušetřit za potraviny, je nakupovat sezónní a místní – jde o produkty, které jsou nejlevnější na pěstování a přepravu. Tropické ovoce si nechte na léto a v chladnějších měsících se zaměřte třeba na citrusy – budou chutnat ještě lépe a vaše peněženka vám poděkuje. Zkuste se také zaměřit na produkty ve slevě nebo s blížícím se datem spotřeby. Často je nakoupíte velmi výhodně.

3. Udělejte si z lovení výhodných nákupů sport

Možná jste věrní jednomu supermarketu, ale nebojte se využít nabídky z letáků a porozhlédněte se po nejlepších nabídkách ve svém okolí. Sledujte akční nabídky, zjistěte si, ve které dny jsou potraviny ve slevě, a naplánujte si nákup podle nich. Některé supermarkety mají exkluzivní online nabídky, které můžete využít, když nakupujete přes jejich aplikace. Nebo se vydejte do supermarketů či na trhy ke konci dne, kdy jsou čerstvé věci, jako je chléb, ovoce a maso, ve velkých slevách.

4. Přeměřte své výdaje

Dovoz nákupu domů, spolujízda, předplacené služby – za pohodlí si neustále připlácíme, proto je dobré zhodnotit, kde ve svém životě můžete vynaložit trochu více energie a ušetřit peníze. Při online nákupech volte službu osobního odběru, kde to jde, a můžete tak ušetřit nemalé peníze za doručení. Až se příště sejdete s přáteli, naplánujte si to dopředu a využijte veřejnou dopravu. Udělejte si přehled o svých předplatných – opravdu potřebujete pět streamovacích služeb? Tyto drobné změny mohou výrazně ovlivnit váš rozpočet.

5. Ujistěte se, že dostáváte nejlepší nabídku za služby

Změna poskytovatele plynu a elektřiny může váš rozpočet pořádně ořezat. Využijte srovnávací weby, abyste si mohli prohlédnout jednotlivé možnosti vedle sebe. Některé vám pomohou provést přechod k novému poskytovateli zdarma. Využijte také slevy za včasné placení nebo se svých poskytovatelů ptejte na akční nabídky.

6. Buďte šetrní k rozpočtu a planetě

Existuje mnoho jednoduchých věcí, které můžete udělat pro snížení nákladů v domácnosti a které zároveň mohou snížit vaši uhlíkovou stopu.

  • Zhasínejte světla, když opouštíte místnost.
  • Vypínejte spotřebiče ze zásuvky.
  • Nainstalujte si úspornou sprchovou hlavici.
  • Ucpěte všechna místa, kde je průvan.
  • Místo topení si natáhněte ponožky a svetr.
  • Pračku a myčku spouštějte jen tehdy, když jsou plné.

7. Požádejte o pomoc při finanční tísni

Život nám může připravit nečekaná překvapení, dobrá i špatná. Pokud jste přišli o práci, utrpěli nemoc nebo úraz nebo vás postihla přírodní katastrofa, nebojte se požádat o pomoc. Existuje celá řada bezplatných služeb, které vám pomohou najít cestu zpět a dostat se z finanční tísně.

ZDROJ: https://www.mebank.com.au/the-feed/quick-tips-to-save-on-household-essentials/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: maitree rimthong: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/ruka-penize-cen-mince-1602726/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button