Dům a zahradaRady a tipy

Vyplatí se kapslový kávovar?

Stojí kapslové kávovary za to? Pokud patříte mezi milovníky kávy, kteří hledají kávu jako od baristy s pohodlím instantní kávy, pak ano. Příprava kávy může být uměním a rituálem, ale ne každý chce trávit 15 minut s přípravou pokaždé, když se mu zachce dát si šálek kávy. Obdobný problém pak nastává, pokud chcete kávu servírovat většímu počtu lidí – pak můžete v kuchyni klidně strávit hodinu, a navíc každý dostane svou kívu v úplně jiný čas. Kapslové kávovary vám v tomto jednoznačně usnadní práci.

Vyplatí se kapslové kávovary?

Krátká odpověď? Ano. Pohodlí a užitečnost jednorázových kávovarů je pro většinu z nás skvělou volbou, proto dnes řada lidí na tuto možnost přechází. Když vezmeme v úvahu přidanou kvalitu, rozmanitost nápojů a funkce, které nabízí mnoho moderních kapslových kávovarů, stává se tato nabídka ještě atraktivnější.

Nabídka zrn v kapslích je v dnešní době obrovská, a právě díky tomuto průzkumu je výběr kávy v kapslích tak rozmanitý a zábavný. Místo toho, abyste si museli koupit celý pytel zrn od každého druhu, můžete vyzkoušet několik kapslí a procestovat celý svět kávy. Káva z kapslí sice nepřekoná kvalitu espressa připraveného baristou, ale z hlediska času, praktičnosti a rovnováhy mezi cenou a kvalitou je fantastická.

Jak to funguje?

Kávovar na kapsle je kávovar na přípravu kávy na jedno použití, který představuje pohodlný a uživatelsky přívětivý způsob přípravy kávy.  Ačkoli se konkrétní technologie u jednotlivých značek liší, v zásadě jde o ohřev a protlačení horké vody skrz kapsli naplněnou mletou kávou do šálku. Tato technologie existuje již přibližně 30 let a její obliba stále roste, přičemž v posledních letech zaznamenává 10% roční nárůst. Kávovar na kapsle je v podstatě zhuštěná verze kávovaru v kavárně; vložíte do něj kapsli a jeho čerpadlo zajistí vysoký tlak vody, jehož cílem je extrakce espressa.

Proč si jej pořídit?

Mezi hlavní výhody kávovaru na jedno použití patří rychlost a pohodlí. Zjednodušuje přípravu (žádné mletí nebo měření kávy, není potřeba žádná znalost přípravy kávy) a vyžaduje minimální úklid. Kompromisem za toto pohodlí bývala chuť a kvalita, protože mnoho spotřebitelů bylo nespokojeno s tím, jak káva chutnala. Díky neustále se vyvíjejícím technologiím to však nové kávovary od společností jako Lavazza, Bruvi a Smeg napravují špatnou reputaci a přinášejí horkou, silnější a daleko chutnější kávu. Navíc můžete vybírat z různých druhů kávy a snadno vyzkoušet širokou nabídku chuťových profilů bez toho, aniž byste museli kupovat celé balíky kávy.

Připravit espresso na takové úrovni, jakou bychom očekávali v dobré kavárně vyžaduje zkušeného baristu a drahý kávovar. Kapslové kávovary ale tento proces značně zjednodušují a přináší ho vlastně do všech domácností. Espresso velmi příjemné chuti si tak můžete připravit i v domácích podmínkách s mnohem menším rozpočtem. 

Stroje na kapsle jsou skvělé tím, jak snadno se používají – a také je téměř nemožné je pokazit. Jsou to jen dvě tlačítka, žádné proměnné, protože tlak a teplota jsou již nastaveny za vás.

Jaké nápoje si můžete připravit?

Obvykle si milovníci kávy na jedno použití museli vybrat buď kávovar zaměřený na přípravu kávy, nebo espressa, ale mnoho nových kávovarů na kapsle nyní nabízí výběr různých nápojů, včetně pravého vysokotlakého espressa, americana, latté a flat white.

To, co kávovar na kapsle nabízí, často závisí na ceně. Základní kávovar může nabízet pouze espresso a lungo, zatímco dražší varianty budou nabízet možnosti horkého mléka, od vestavěných karaf na mléko až po parní trysky, takže můžete snadno vytvořit cappuccino a latté stisknutím jediného tlačítka. Spotřebitelé samozřejmě vyhledávají také rozmanitost kávových kapslí – různé značky, kávy, espressa, preferované stupně pražení, bezkofeinové kávy, bio varianty atd. To vše dnes kapslové kávovary umí nabídnout.

Jaké funkce nabízejí?

Pokud patříte k těm, kteří milují šálek kávy hodný baristy, je dobré zvolit kávovar na kapsle vestavěnou parní tryskou. Ta umožňuje dosáhnout napěněných výsledků kávy, které jsou porovnatelné s tím, co dostanete v kavárně. Některé kávovary se dodávají s prvkem na horké mléko, který vám po stisknutí tlačítka zajistí napěněnou kávu, ale výsledek nebude tak skvělý jako u parní trysky. Můžete také investovat do kávovarů s s funkcemi personalizace, včetně síly, teploty a velikosti nápoje. Je také dobré zkontrolovat nádržku na vodu a odpadní koš na kapsle, abyste se ujistili, že mají dobrou velikost, a také odkapávací misku, která umožňuje umístění šálků různých velikostí.

A co životní prostředí?

Je pravdou, že se objevují obavy ohledně množství kávových kapslí, které končí na skládkách, a používání plastů v kapslích. Plastové a hliníkové kapsle se mohou rozkládat stovky let. Tento problém můžete kompenzovat výběrem kávových kapslí, které jsou doma kompostovatelné, biologicky rozložitelné a neobsahují plast, nebo které lze umístit do koše na potravinový odpad.

Všichni bychom měli myslet na dopady všeho na životní prostředí a kapsle určitě nejsou výjimkou. Jsou koneckonců na jedno použití, takže podle se dobré se ujistit, že jsou kompostovatelné. Pak je dopad na přírodu minimální a vy si můžete bez obav užívat svůj šálek kávy.

ZDROJ: https://www.livingetc.com/advice/are-coffee-pod-machines-worth-it
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: lil artsy: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/kava-hrnek-para-horky-napoj-3216564/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button