Dům a zahradaRady a tipy

7 úžasných způsobů jak využít papír na pečení: Pomůže při úklidu, skladování potravin i zabavení dětí

Papír na pečení je všestranný pomocník, který je pravděpodobně nejznámější díky svému širokému využití právě v kuchyni. Může zabránit připékání jídla na plech nebo zapékací mísu, ale má samozřejmě i spoustu dalších skvělých využití. Jak můžete pečicí papír využít ve své domácnosti i vy?

Pečicí papír je potravinářský papír potažený silikonem. Díky tomuto povlaku je nepřilnavý a odolný vůči mastnotě. Je také odolný vůči vysokým teplotám až do 230 stupňů Celsia a můžete jej snadno využívat ve většině mikrovlnných nebo klasických troubách.

Je však důležité neplést si papír na pečení s voskovaným papírem. Obě varianty je možní použít na všechno možné, od balení zbytků jídla až po přípravu pokrmů, pouze pečicí papír odolává vysokým teplotám. Voskový papír, který je z obou stran potažen potravinářským sójovým nebo parafínovým voskem, se při vystavení teplu začne tavit a může se i vznítit. Naproti tomu papír na pečení lze používat stejnými způsoby jako voskovaný papír a lze ho použít i v troubě.

Zde je sedm užitečných nápadů na jeho využití v kuchyni i jinde, včetně několika způsobů použití, které vás možná trochu překvapí.

1. Dárkové balení

Nezáleží na tom, jakou verzi pečicího papíru máte v kuchyni, jako balicí papír na dárek může posloužit jak bílý, tak i hnědý papír. Může být zapotřebí několika vrstev, aby obdarovaný neviděl, co je v balíčku zabaleno, zejména pokud se jedná o bílý pergamenový papír, který je více průhledný. Každopádně jde ale o poměrně levné řešení, které je netradiční a umožňuje pracovat s balením dárků trochu kreativněji. Papír můžete pomalovat nebo jej třeba různě zmačkat a popřehýbat. Nápadům se meze nekladou.

2. Vaření en Papillote

Už jste o tomto způsobu slyšeli? Zní to hodně vznešeně, ale ve skutečnosti jde jen o vložení ingrediencí – například ryby a chřestu – do balíčku z pečicího papíru a pečení v troubě. Tato metoda se nejlépe hodí pro potraviny, které se rychle připravují, jako jsou ryby nebo jiné mořské plody, a prospěje jim přidání čerstvých bylinek nebo koření, například vymačkaného citronu. Takový balíček vytvoříte tak, že přeložíte list pečicího papíru na polovinu, na jednu stranu naskládáte potraviny a druhou polovinu pergamenového papíru přeložíte přes připravené dobroty. Okraje srolujte k sobě, abyste byl uvnitř nevyplněný prostor. Jakmile se balíček značně zahřívat, uvnitř se začne tvořit pára, která vytvoří svěží a šťavnaté jídlo, jenž zůstane vláčné o bez oleje.

3. Sáček na zdobení

Stačí kousek pečicího papíru a můžete si snadno vyrobit zdobicí sáček, který využijete při mnoha příležitostech. Papír srolujte tak, aby vám na konci vznikla úzká trubička. Do vzniklého kuželu nalijte polevu (pomůže, když si papír dáte do prázdné sklenice) a můžete zdobit. Je to jednorázové řešení, které vás zachrání, když nebudete mít jinou možnost.

4. Skladování sýrů

Ačkoli při nákupu pořídíte sýr již zabalený v igelitu, tyto obaly obvykle vůbec nepropouštějí vlhkost a jsou určeny ke krátkodobému použití. Plastový obal může zadržovat vlhkost, podporovat růst plísní a zvyšovat množství amoniaku v sýrech, což má negativní vliv na jejich chuť. Místo toho nahraďte plastový obal pečicím papírem, který umožňuje sýru dýchat, a poté jej vložte do vhodného plastového sáčku. Stejně tak můžete uchovávat například i máslo nebo jiné mléčné produkty, které se rychle kazí a potřebují ke skladování správné podmínky.

5. Skladování v mrazáku

Pokud nakupujete maso ve velkém, ale potřebujete ho před zmrazením rozdělit na porce, pečicí papír vám může pomoci. Kousky papíru můžete rozdělil mezi hamburgerové placky nebo kuřecí prsa předtím, než je vložíte do mrazicího sáčku nebo mrazicí nádoby. Následně i zmrazené maso zůstane oddělené a vy můžete vzít vždy jen přesný počet porcí. Už žádné záhadné hroudy masa slepené v mrazáku.

6. Udržování čistoty horní části skříněk

Jak často uklízíte horní desky skříněk v kuchyni? A co horní deska chladničky? Nahoře obvykle bývá velmi mastná, zaprášená a téměř neodstranitelná špína. Řešení opět nabízí pečicí papír. Odtrhněte velkorysou porci (nebo použijte předem nastříhané čtverce) a vyložte jím horní části skříněk a lednice. Pergamenový papír je levný způsob, jak si ušetřit hodiny drhnutí.

7. Jednorázové prostírání nebo běhouny na stůl

Máte hosty na večeři? Zejména pokud jsou na seznamu hostů malé děti, můžete si z pečicího papíru vyrobit cenově dostupné jednorázové prostírání. Navíc si jej děti mohou při čekání na stůl samy ozdobit, když jim na stůl dáte i pastelky.

ZDROJ: https://home.howstuffworks.com/home-improvement/household-hints-tips/cleaning-organizing/parchment-paper-uses.htm
ZDROJ obrázku: Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button