DárkyDům a zahradaRady a tipyZdraví

Jak vybrat správnou matraci? Zjistěte, co je skutečně důležité vědět

Ohledně nákupu matrace panuje řada mýtů, kvůli kterým řada z nás stále nespí na ideální podložce, i když do nákupu investovala tisíce korun. Jaká jsou tedy skutečná fakta? Je dobrá matrace skutečně tolik důležitá nebo je to mýtus a reklamní trik?

Vaše postel je místem, kde strávíte přibližně třetinu svého života. A to už je docela doba, že? Určitě tedy platí, že postel včetně roštů a matrace musí být pohodlná a poskytovat vám zdravý odpočinek a spánek. Pořídit sin kvalitní matraci by tedy mělo rozhodně být vašim primárním zájmem, pokud si chcete udržet dlouhé zdraví. Nevhodné matrace vedou k problémům se zády, k bolestem hlavy i kloubů a k nekvalitnímu spánku, kvůli kterému jste pak neustále unavení a bez energie.

Je lepší tvrdá nebo měkká matrace?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože to záleží na několika faktorech. Je to především tvar a mobilita vaší páteře. Pokud máte spíše zatuhlou páteř s nepříliš velkou mobilitou, pak vám bude lépe vyhovovat měkčí matrace, která vaše záda ideálně podepře, ale nebude na ně tlačit příliš. Zejména pro mladší ročníky s flexibilní páteří se pak více hodí tvrdší matrace, která zabrání prohýbání páteře na nesprávných místech.

Jak si vybrat vhodnou matraci?

Především si dejte s výběrem na čas, jedná se o velkou a dlouhodobou investici, takže není dobré to uspěchat. Projděte několik obchodů a všude si matrace pečlivě vyzkoušejte. Lehněte si na ně, zkuste se i posadit, položte se i na bok a podobně. Mnoho lidí dělá tu chybu, že nezkouší ležet na matraci s polštářem. Nedokážou tak skutečně odhadnout jak se jim bude na matraci reálně ležet při spánku. Zkuste proto skutečně nasimulovat co nejvěrohodněji vaši oblíbenou spací pozici.

Jak často bych měl čistit matraci?

Prvním krokem, který byste měli provádět pokaždé když měníte povlečení je vysávání. Jednoduše přejeďte povrch matrace vysavačem se speciálním nástavcem. Ten odstraní všechny zbytky vlasů, chlupů i částeček kůže. Druhým krokem je pak intenzivní čištění, které by se mělo provádět jednou ročně. Můžete svoji matraci svěřit odborníkům nebo si ji vyčistit sami doma. Matrace by však nikdy neměla být mokrá, spíše ji jen lehce poprašte čisticím sprejem, vydrhněte a poté nechte řádně vyschnout. Nebude-li matrace pořádně suchá, mohou se v ní tvořit plísně nebo mikroby.

Jsou paměťové matrace opravdu lepší?

Pěnové matrace určitě dokážou lépe absorbovat vaši hmotnost a ulevit při spaní vašim kloubům. Jsou také vhodnější pro ty, kteří s partnerem sdílí jednu velkou matraci. Méně totiž přenášejí pohyb a partneři se tak ve spánku neruší. Pro lidi, kteří preferujíc spíše měkčí matrace však může být pěnová matrace příliš tuhá a nepoddajná.

Matraci mám už 15 let. Je čas koupit novou?

Specialisté říkají, že bychom měli matraci vyměnit přibližně po 10 letech používání. To ale hovoříme o opravdu kvalitní matraci, některé levné typy se mohu zničit už během dvou nebo tří let. I ta nejlepší matrace totiž časem ztrácí svou pružnost a původní vlastnosti a i tím nejlepším čisticím prostředkem neodstraníte skutečně všechny bakterie a mikroby. Po 15 letech už je tedy skutečně čas pořídit si matraci novou.

Nezáleží jen na matraci.

I kdybyste si koupili tu nejlepší matraci, nebude to k ničemu pokud budete mít špatnou postel a rošty. Matrace musí být zespoda podepřena solidní konstrukcí, která jí umožní fungovat skutečně tak, jak má. Pořiďte si pružné, ale přitom bytelné rošty, které vydrží nejen vaši váhu, ale také zátěž způsobenou sezením či stáním na posteli. Rám postele by měl být stabilní a držet pevně při sobě. Jen tak bude moci matrace skutečně projevit všechny své pozitivní vlastnosti a sloužit vám dobře a dlouho.

 

 

 

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button