Dům a zahradaRady a tipy

Děsí vás účty za léky? Ušetřit jde, ale dá to trochu práci

Farmaceutický průmysl patří k největším a nejrychleji se rozvíjejícím odvětvím na světě. léky totiž dřív nebo později potřebuje každý a většina z nás je také ochotna do svého zdraví investovat více, než do čehokoliv jiného. Jenže právě na lécích z nás farmaceutické společnosti ždímají peníze a nám nezbývá než platit.

Pokud i vás děsí vaše účty za léky a bojíte se, kam to ještě může růst, chceme vám ukázat několik způsobů jak se i na lécích dá ušetřit. Možná to nebudou tisíce, ale i pár stovek se může hodit a především vám to může trochu pomoci se na trhu s léky zorientovat a zjistit jak funguje. Neexistují bohužel žádné zaručené „finty“. Pokud chcete ušetřit, musíte tomu věnovat čas i úsilí. Ale určitě se to vyplatí. Jak tedy na to?

1.Ptejte se

Prvním, a zcela nezbytný krokem, je ptát se. A to především vašeho lékaře. Pokud vám lékař předepisuje nějaké léky, měli byste vědět, proč je potřebujete, k čemu slouží a co obsahují. Nebojte se na všechny tyto otázky podrobně vyptat. Zjistěte také, proč vám předepisuje tento konkrétní lék a zda na trhu neexistuje jiná (třeba levnější) varianta. Jen zřídka je na konkrétní problém dostupný pouze jediný lék.

Problémem někdy bývá, že lékaři mají smlouvy s farmaceutickými firmami, a proto předepisují konkrétní léky, i když by se na trhu našly třeba i levnější varianty. Je to zcela běžná praxe a dělá to pravděpodobně i váš lékař. Na druhou stranu by vám měl být ochotný po pravdě říci, zda existuje jiná možnost a případně vám ji na vaši žádost také předepsat.

2. Pozor na léky bez předpisu

Jdete-li k lékaři třeba jen s obyčejným nachlazením, často vám předepíše lék, který si můžete koupit i ve volném prodeji a předpis na něj vůbec nepotřebujete. V takovém případě ale není nutné předpis použít. Namísto toho jděte do lékárny a nechte si od lékárníka ukázat všechny produkty, které obsahují stejné látky jak lék, který vám předepsal lékař. Uvidíte, že jich bude několik. A poté už jen můžete zvolit nejlevnější variantu.

Někdy ale na léky na předpis přispívá alespoň částečně zdravotní pojišťovna. Pak nemusí být zcela jasné, který lék vás ve finále vyjde levněji. Ale kdo si dá tu práci a propočítá si to, může několik desítek korun snadno ušetřit.

3. Hledejte

Kdo je připraven, není zaskočen. Dnešní doba nám dává široké možnosti vzdělávat se a dozvědět se prakticky cokoliv. Pokud tedy trpíte nějakou nemocí, nenechávejte vše na vašem lékaři. I vy sami můžete porovnávat různé názory, přístupy a metody a zjišťovat, jak by se váš konkrétní problém dal řešit. Neříkáme, že se máte léčit sami. Doktor je vždy odborník, který ví nejlíp, jak vám pomoci, ale někdy nemusí být na škodu být informován a třeba i jen vědět, na co se vaše lékaře ptát.

4. Zkuste přírodní léčbu

V neposlední řadě pak vyzkoušejte podpůrně i léčbu s pomocí přírodních nebo domácích metod. Nikdy by neměla nahradit braní léků, které vám předepsal lékař, ale může je vhodně doplnit a podpořit jejich účinnost. Nespoléhejte jen na zázračné tabletky. O zdraví se musí pečovat dlouhodobě a jakákoliv nemoc se dá léčit lépe, pokud se budete i vy sami snažit pít vhodné čaje, správně se stravovat, dělat si zábaly a další.

Ušetřit na lécích se tedy jde, byť to může vyžadovat nemálo práce i odvahy ptát se a zajímat se. Ale vždycky se to vyplatí. A to nejen kvůli financím.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button