Dům a zahradaRady a tipy

Karanténa může být odrazovým můstkem pro změnu. Jak na to?

Možná se vaše firma také rozhodla řešit nastalou situaci nařízením home office. Pro někoho to může být příjemná změna, pro jiné stresující faktor. Současná doba klade na naši psychiku velké nároky, musíme se naučit fungovat ve zcela nových situacích. A stres vede k tomu, že máme tendenci volit nezdravé způsoby života. Přejídáme se, kašleme na pohyb, preferujeme jednoduchá řešení, která ale ne vždy fungují. Jenže to může vést i k oslabování imunity, které v současné době rozhodně není žádoucí. Naučte se pracovat a žít v karanténě tak, aby vaše zdraví netrpělo.

Hlídejte si jídlo

Je bohužel faktem, že až 60 % dospělé populace má nadváhu a obezitu. Karanténa bohužel tomuto stavu většinou neprospívá – fitka jsou zavřená, lidé by se měli zdržovat doma. Vy však můžete tento stav využít k pozitivní změně. Cílem není držet nějaké redukční diety a za každou cenu během karantény zhubnout. Naopak, s nedostatkem aktivního pohybu by nyní hubnutí mohlo vést spíše k úbytku aktivní hmoty, což je nežádoucí. Ale určitě máme nyní spoustu času jídlo zaznamenat a začít rozumět tomu, co a proč jíme a pijeme.

Právě během karantény nejste ve spěchu a nejste závislí na tom, co nabízí kantýna ve vaší práci. Můžete si volit jídla, jaká vy skutečně chcete a díky tomu se třeba naučit jíst i věci, které byste jindy neměli možnost vyzkoušet. Jídla si také můžete pečlivě zapisovat a plánovat a vytvořit si návyk, který vám vydrží i po skončení karantény. Vezměte tuto situaci jako příležitost udělat věci, které se jindy zdají až moc časově náročné.

Kdo chce, může cvičit kdekoliv

Karanténa nemusí znamenat utrum od fyzické aktivity. Cvičit můžete doma sami, online programů je mnoho a možná už ho spustil i lektor, ke kterému jste dříve chodili cvičit „naživo“. Budete vědět, co očekávat a nemusíte si zvykat na něco nového. Výhoda je, že můžete cvičit úplně kdykoliv se vám zachce. Prostě si uděláte krátkou pauzičku, nahodíte cvičení úbor a můžete se do toho pustit. U online programů se dá vybrat z mnoha různých cvičebních stylů a u většiny nepotřebujete žádné pomůcky.

Ani nyní navíc nejsou zakázány bezpečné zdravotní procházky. Svižná chůze je přitom jedno z nejužitečnějších cvičení, které je vhodné úplně pro každého. Pamatujte ale na svou bezpečnost a na procházku miřte pouze mimo město, do přírody, kde se nepotkáte s žádnými lidmi. Chůze nezatěžuje klouby ani páteř, což je důležité i v případě, že nemáte právě ideální váhu. Pomůže také účinně spalovat a je to první stupeň pro ty, kteří se cvičením teprve opatrně koketují.

V karanténě bez potíží

Dodržujte následující pokyny a karanténa pro vás nebude utrpením, ani cestou k obezitě nebo lenosti. Bude to startovací můstek k lepšímu životnímu stylu, který můžete uplatňovat i nadále.

  • Naplánujte si jídla co nejpravidelněji – snídani, oběd i večeři a případně i nějaké zdravé svačiny. Jezte s ohledem na váš výdej.
  • Pozor si dejte zejména na alkohol. V karanténě si možná chcete trochu vyhodit z kopýtka, ale může to představovat velký příjem kalorií, který vaše tělo za současného režimu proste nezvládne spálit.
  • Zhodnoťte svůj aktuální zdravotní stav. Pokud se necítíte příliš dobře, klidně se ozvěte do práce a zrušte aspoň na pár dní své povinnosti. Svět se bez vás nezhroutí a v současné chvíli nestojí za to zahrávat si se zdravím.
  • Na vycházku se teple oblékněte, počasí nepodceňujte, vezměte si pohodlnou obuv a klidně i hole na nordic walking.
  • Zaznamenávejte si jídelníček a můžete zvážit i online možnost konzultace s výživovým poradcem.
  • Myslete pozitivně a pamatujte na duševní hygienu a relaxaci. Strach a stres mohou ublížit víc než cokoliv jiného.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button