Rady a tipyZdraví

Netrpíte syndromem dráždivého tračníku? Diagnostika i léčba je obtížná

Bolí vás břicho, trpíte nadýmání, střídají se u vás průjmy a zácpa? Tyhle všechny příznaky mohou signalizovat IBS neboli syndrom dráždivého tračníku (střeva). Říká se mu taky střevní neuróza a je to choroba, kterou trpí až dvacet procent lidí. Častěji pak trápí ženy. Výše zmíněné příznaky doplňuje často také bolest hlavy, závrať nebo nechutenství.

Prvním příznakem, že něco není v pořádku, bývají právě urputné bolesti břicha, které se často podaří alespoň na chvíli zmírnit pouze častým vyprazdňováním. Problémy se objevují kdykoli, třeba když jste na pracovní schůzce, poradě nebo v kině, a nejhorší je, že takovou situaci musíte řešit skutečně okamžitě. Je to velmi stresující a na pohodě to rozhodně nepřidává. Většina lidí považuje tuto situaci za nějakou střevní virózu, která časem sama odezní, ale když se ani po několika dnech necítí dobře, zamíří k lékaři, kde se často dozví nečekanou diagnózu – syndrom dráždivého tračníku.

Co to vůbec je?

Syndrom dráždivého tračníku je funkční porucha střev, jedná se o jednu z nejčastějších gastrointestinálních poruch vůbec, která může vyvolat bolesti, má však i jiné příznaky. Jde o vážné autoimunitní onemocnění, které přináší do života velmi nepříjemné komplikace. Bolesti jsou časté, ale lidi trápí především nutnost se velice pravidelně vyprazdňovat, což jim v podstatě zabraňuje normálně fungovat. Lékař musí nejdříve vyloučit veškeré ostatní možnosti a teprve když jsou všechny výsledky negativní a nic nepoukazuje na jiný zdravotní problém, může s čistým svědomím potvrdit, že se jedná o syndrom dráždivého střeva.

Přesné příčiny nejsou zcela známé, určitou roli hraje i psychika, někdy může dráždivost způsobit infekce. Nemocí trpí častěji ženy, to si odborníci vysvětlují tím, že svou roli zde sehrávají zřejmě hormony nebo odlišné reakce na duševní vypětí. Přesný původ nemoci ale není znám, a proto může být obtížné jí předcházet. Lékaři ale doporučují především obecně zdravý životní styl a minimum stresu. Právě lidé, kteří trpí depresemi a úzkostmi mají syndrom dráždivého tračníku nejčastěji.

Jak na léčbu?

Kvůli výše zmíněným důvodům může být i léčba velmi obtížná a na každého pacienta neplatí totožný postup. V prvé řadě je nutné doporučit změnu životního stylu. Především změny v jídelníčku, více odpočinku a minimalizace stresu. Vhodná je taky pohybová aktivita v podobě pravidelného cvičení. Většinou se doporučuje i návštěva psychologa a urgentní řešení psychických obtíží.

V případě žaludečních potíží a průjmů lze doporučit podávání vhodných léků jako je například Immodium, v případě zácpy je ideální vláknina. Trpíte-li nadýmáním, pomohou probiotika. Dobré jsou také bylinkové čaje proti nadýmání a křečím, hlavně heřmánkový, fenyklový, anýzový nebo meduňkový. Zabírají i homeopatika. Každý jednoduše musí najít to, co nejlépe funguje pro něj a na jeho potíže.

Dieta pro nemocné

Dobré je jíst co možná nejvíce organicky. Snažte se eliminovat příjem pesticidů a dalších toxických látek ve stravě. Jezte menší porce. Ideální je, když budete jíst menší porce vícekrát denně, například každé 2–4 hodiny. Ze zeleniny si vybírejte tu bez škrobu jako je třeba brokolice, celer, paprika, cuketa, cibule, špenát, kapusta, dýně nebo salát. Hrášek, brambory nebo kukuřice vám dobře dělat nebudou.  Jezte také dostatek bílkovin a zdravé tuky. Každé 2–4 hodiny byste měli zkonzumovat 5–25 gramů bílkovin. Proteiny mohou zahrnovat hovězí maso, kuřecí nebo krůtí maso, ryby. Zdravé tuky najdete v rybách, které obsahují omega-3 mastné kyseliny, v avokádu, olivovém oleji či v ořeších a semenech.

Kdo trpí průjmy, měl by ze svého jídelníčku vyloučit potraviny způsobující nadýmání čí jiné zažívací potíže. Mezi tyto potraviny se řadí mléčné výrobky dále např. luštěniny, kynuté těsto a nápoje s obsahem oxidu uhličitého. Omezit by se měli i potraviny s nadměrným obsahem vlákniny.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button