Dům a zahradaRady a tipy

Je rez váš nepřítel? Zbavte se jí jednoduše a rychle. Poradíme jak

Rez je nepřítelem číslo jedna všech kovových věcí. A nemusí jít jen o zahradnické náčiní nebo kutilské pomůcky. Rez může napadnout i vaše vaše spotřebiče nebo jakékoliv kovové předměty, které přichází do častého styku s vodou. Naučte se ji odstranit snadno a rychle. Nebudete potřebovat žádné drahé produkty, všechny potřebné věci pravděpodobně najdete u váš ve spíži. Tak tedy pojďme na to a zatočme se rzí ještě dnes!

Ocet

Nejjednodušší způsob jak se zbavit rzi na malých věcech je nechat je odmočit v octu. Postup je zcela jednoduchý. Jednoduše naplňte misku octem a věci zasažené rzí do ní na několik dní namočte. Rez by se měla sama pustit a nebo jí trošku pomůžete kartáčkem. Tato metoda nevyžaduje žádné zvláštní úsilí, jen trochu trpělivosti a velkou láhev octa.

Citron a sůl

Tato metoda se hodí zejména pro odstraňování rezavých skvrn z oblečení nebo jiných látek. Skvrnu nejprve pokapejte citronovou šťávou a poté do ní vetřete sůl. Nechte několik minut působit. Používejte vždy čerstvou citronovou šťávu. Ta z obchodu nemá potřebnou sílu, aby rez zneškodnila. Pro lepší účinek můžete látku mezi prsty promnout, aby se sůl i citron skutečně dostali do skvrny. Poté vyperte standardním způsobem nebo vyčistěte tak, jak to druh látky vyžaduje. Vsaďte se, že po rezavé skvrně nebude ani památky.

Jedlá soda

Pokud jste narazili na rez na těžko dostupném místě, je pasta z jedlé sody pravděpodobně tou nejlepší možností. Vytvoříte si ji tak, že smícháte jedlou sodou s trochou vody tak, aby vznikla hutná pasta. Tu pak naneste přímo na postižené místo. Skvěle se hodí například do spár nebo malých mezírek, kam byste se jinak neměli šanci dostat. Nechte pastu působit klidně i několik hodin. Pasta postupně vyschne a půjde hezky vydrolit nebo vysát. V případě potřeby postup opakujte.

Brambora a jar

Jakkoli zvláště tato kombinace zní, můžeme se zaručit, že skutečně funguje! Postup je jednoduchý a zabere pár minut. Bramboru rozřízněte na půl a rozkrojenou stranou ji vložte na misky s trochou jaru. Nechte bramboru několik minut nasáknout. Poté použijte bramboru jako houbičku a třete jí místo, kde se nachází rez, kterou chcete odstranit. Kombinace těchto dvou ingrediencí vytváří pravděpodobně nejúčinnější čistidlo rzi, které si dokážete představit. Během pár minut máte hotovo!

Brusný papír

Pokud před sebou máte opravdu velkou výzvu v podobě pořádně silné vrstvy rzi, musíte nasadit jiný kalibr. Vezměte brusný papír a snažte se odstranit svrchní vrstvu rzi tak, aby zbyla jen menší vrstvička, kterou půjde už snadno odstranit s pomocí předchozích triků. Samozřejmě není ideální používat tuto metodu u povrchů, které by mohl brusný papír poškodit, ale jde-li o obyčejné staré nářadí, pak to určitě nebude problém.

Jak vidíte, odstranit rez nemusí být taková fuška jak by se mohlo zdát. Stačí jen vědět jak na to a mít ty správné pomocníky. Ideální samozřejmě také je vůbec předcházet vzniku rzi. Při troše opatrnosti a pečlivosti se to určitě podaří i vám. Základem je samozřejmě nenechávat kovové věci mokré nebo vlhké. To pak vytváří prostředí pro vznik rzi. Po každém použití tedy kovové předměty pečlivě vytřete do sucha a skladujte je na takovém místě, kam nemá přístup vlhkost. Pokud se přesto nezadaří, je alespoň důležité objevit rez včas a zlikvidovat ji dřív, než stihne napáchat nenapravitelné škody. Je-li totiž kov vystaven rzi třeba několik let, dokáže jej kompletně rozežrat a zničit. A z vaší pilky nebo nůžek vám mohou zbýt jen oči pro pláč. Ale to je skutečně extrémní případ, kterému se dá snadno předejít. A to jak prevencí, tak i s pomocí našich tipů.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button