Dům a zahradaRady a tipy

Rozlité červené víno? Žádný problém. Skvrny odstraníte snadno a rychle

Komu by se čas od času nestala drobná nehoda. Stačí trocha nešikovnosti a kdejaká sklenička se rázem převrhne. Rozlijeme-li vodu džus nebo kávu, jde skvrna většinou snadno odstranit. Ale představte si tu pohromu, když na vaší sedačce či koberci skončí červené víno!

Dřív neřešitelný problém se díky našim tipům promění v jednoduchou záležitost. Není třeba nic vyhazovat, skvrnu od červeného vína s trochou úsilí odstraníte z jakéhokoliv povrchu. A zcela bez následků! Zní to jako zázrak. Nebojte, nepotřebujete ani kouzelný prsten, ani magickou hůlku. Postačí vám jen několik běžně dostupných věcí.

Červené víno na oblečení

Polili jste si na večírku oblíbenou blůzku a domníváte se, že se s ní budete muset rozloučit? Omyl! První, co je dobré udělat je skvrnu řádně vydrhnout suchým hadříkem. Sice viditelně rozdíl nepoznáte, ale suchý hadřík je schopný nasát značné množství červené tekutiny do sebe a alespoň z povrchových vláken skvrnu odstraníte již takto.

Doma pak přichází na řadu odstraňovač skvrn. Je v podstatě jedno jaký zvolíte; spíše než určitý prostředek nejlépe pomůže správný postup. Odstraňovač skvrn nejprve aplikujte na skvrnu a nechte alespoň 30 minut působit. Poté oblečení namočte do studené vody na dalších 15 minut. Již po této fázi by skvrna měla být o poznání méně viditelná. Pokud nezmizí úplně, jednoduše oblečení vyperte v teplé vodě s vaším běžným pracím prostředkem.

Červené víno na sedačce či křesle

Naši sedačku či křeslo může během jejich života postihnout řada pohrom, ale červené víno patří mezi ty nejobávanější. Čalounění nelze vyprat, a proto si často zoufáme, že je drahý kus nábytku zničený. Ve skutečnosti stačí pár obyčejných věcí a problém je vyřešen.

Nejprve opět vytřete skvrnu suchým hadříkem tak, aby se tekutina maximálně absorbovala. Poté si připravte směs standardního prostředku na mytí nádobí a asi hrnku vody. Vzniklou směs naneste houbičkou na skvrnu a nechte působit. Poté navlhčete hadřík ve studené vodě a pečlivě stírejte přípravek z nábytku, dokud nebude místo zcela čisté. Nemusíte se bát, že by na vaší sedačce či křesle zůstala patrná skvrna od čistidla. Přípravky na mytí nádobí jsou velmi šetrné, aby nepoškodili naše ruce, a proto je můžete bez obavy použít i na nábytek.

Červené víno na koberci

Stane-li se nehoda na vašem koberci, můžete bez obav pokračovat v zábavě. Z koberce skvrnu odstraníte, až hosté odejdou a vy zůstanete skvělou hostitelkou. Opět skvrnu vytřete do sucha. Občas pomůže, když se na hadřík dokonce postavíte a zatížíte ho svou váhou tak, aby bylo odstraněno co nejvíce přebytečné tekutiny. Připravte si roztok smícháním prostředku na nádobí a bílého octu. Na koberec se nemusíte bát použít silnější přípravek, protože kobercové materiály bývají značně odolné a jen tak je nepoškodíte. Mycí prostředek a ocet však smíchejte s teplou vodou. Čisticí síla octa se nejlépe projeví právě v teplé vodě. Dobře vám poslouží také měkký kartáček, který vám pomůže skvrnu pořádně vydrhnout.

Červené víno na dřevě

Dostalo se víno na dřevěnou podlahu nebo starožitný nábytek? Pokud je dřevo nalakované, vlastně se ani bát nemusíte. Lak dřevo dostatečně chrání, takže pokud skvrnu urychleně setřete, měla by podlaha či nábytek zůstat bez následků.

Pokud lak nemá nebo je již starý a místy sedřený, je čas na starou dobrou sůl. Postižené místo okamžitě zasypejte dostatečným množství klasické kuchyňské soli a nechte působit. Sůl není vhodné používat na látkové materiály, může je totiž poškodit. U dřeva ale podobné nebezpečí nehrozí, takže ji můžete bez obav použít. Sůl je poté nejlepší vymýt čistou vodou s trochou saponátu určeného na podlahy.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button