Krása a módaRady a tipy

Tyto chemikálie na váš obličej nepatří. Zkontrolujte, zda je váš krém neobsahuje

Péče o pleť je velice důležitá. Neměli bychom zanedbávat pravidelné čištění pleti, peeling, krémování ani používán masek. Všechny tyto procedury nám přidávají na kráse a udržují naši kůži hezkou a svěží.

Má to ale jedno velké ALE. Problém většiny těchto produktů je to, že obsahují některé velice silné chemikálie, které mohou být pro naše tělo toxické. Z dlouhodobého hlediska tedy mohou velmi škodit, a to nejen naší pleti, ale i celému našemu organismu.

Proto pokud kupujete jakýkoliv kosmetický produkt, měli byste si pečlivě ověřit, co přesně obsahuje a v jakém množství. Rozhodně není lehké se v těch všech názvech zorientovat a také někdy rozluštit drobné písmo na obalech. Ale je to velmi důležité. Vyhněte se zejména těmto látkám, které způsobují nejen podráždění kůže, ale mohou vnikat pokožkou i do našeho těla a nadělat tam pěknou neplechu.

Parabeny

Parabeny jsou látky, které se v kosmetických produktech běžně používají jako konzervanty. I díky nich můžete mít na poličce v koupelně jeden krém celé týdny a jeho struktura se nijak nezmění.

Jenže parabeny pronikají pokožkou do těla a narušují endokrinní systém. To může vyústit v různé hormonální problémy – ad akné, až po problémy s početím. Nedávné studie dokonce zjistily, že parabeny se významnou měrou podílí na vzniku a rozvoji rakoviny. Produkty, které parabeny obsahují, tedy okamžitě vyhoďte do koše.

Hliník

Bohužel je tento kov běžně přidávám do řady kosmetických produktů. Nejčastěji jej najdete v antiperspirantech, ale může se nacházet i ve zmatňujících krémech. Pomáhá totiž redukovat pocení a produkci mazu.

Dřívější studie tvrdily, že má hliník vliv na rozvoj Alzheimerovy choroby, což se později nepotvrdilo. Ale je jisté, že může mít vliv na centrální nervovou soustavu a existuje i spojitost mezi používáním antiperspirantů s obsahem hliníku a rakoviny prsou.

Způsobuje také podráždění pleti a potíže s endokrinním systémem. Hned teď tedy raději běžte zkontrolovat složení vašeho antiperspirantu.

Minerální oleje

Zní to jako docela prospěšná látka, ne? Vždyť to má v názvu minerály a olej, tak co by na tom mohlo být špatného? Jenže opak je pravdou. Minerální oleje jsou chemikálie na bázi ropy, které ucpávají pokožku a zadržují v těle toxiny.

Pokud si tedy na pleť nanesete takový výrobek, vlastně svou pokožku dusíte a zabraňujete jí se přirozeně obnovovat. To nemůže mít dobrý výsledek, že ne? Důsledkem toho je unavená a vysychající pleť, která rychleji stárne.

Dioxiny

Patří mezi toxické látky, které znečišťují životní prostředí. Ví se to o nich, a přesto jsou stále součástí řady kosmetických produktů. Narušují endokrinní systém a zjistila se také souvislost mezi nimi a vznikem rakoviny. Rozhodně byste přípravky s dioxiny neměli používat.

Triclosan

Působí jako silné protibakteriální a protihoubové činidlo. Je tedy zjevné, že se do kosmetických produktů přidává proto, aby je chránilo před plísněmi. Je to ale pesticid, kterému byste se měli za každou cenu vyhnout.

Může ovlivnit plodnost a další funkce těla, které jsou řízeny hormony. Je tedy dobré se tomuto činidlu za každou cenu vyhnout. Přírodní produkty sice nevydrží celé měsíce, ale rozhodně to stojí za menší riziko vzniku rakoviny nebo problémů s početím.

PABA

Tato zkratka je typická pro označení kyselin, které jsou často součástí opalovacích produktů. Tyto látky jsou však velice agresivní a mohou způsobit silné alergické reakce. Kromě toho také pleť ucpávají a zatěžují. Rozhodně nic, co byste mohli chtít.

Dejte tedy raději přednost produktům, které jsou přírodní a jejichž složení je co možná nejjednodušší. Nebojte se zeptat, nechat si poradit, anebo sami pátrejte na internetu. Kdo hledá, ten najde.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button