Jak udržet kuchyňský (nerez) dřez čistý
Všichni se snažíme, aby naše domácnost byla uklizená a čistá. Někdy nám však dochází nápady, jak některé její, často používané součásti, vyčistit, aby odpovídaly našim představám. Jedním takovým problémem může být i kuchyňský dřez.
Kuchyně je místem, kde se neustále pracuje s barvami, chemikáliemi a mastnotou, i když pouze v potravinářské formě. Výrobci moderních materiálů, ze kterých se dřezy vyrábějí, nám slibují snadnou údržbu, ale ne vždy tomu tak je. Každému materiálu prospěje pravidelné, avšak jemné, čištění. Stejně tak i dřezu. Jak na to?
Běžné čištění
Důležité je dodržovat postupy ošetření a také prostředky, jež doporučil výrobce. Nejdůležitější je po domytí nádobí zbavit dřez mastnoty a otřít suchým hadříkem. Na čištění většinou nejsou vhodné suché čisticí prostředky, které by mohl povrch dřezu poškrábat. Pro čištění můžete využít drahé čisticí přípravky, ty však mnohdy obsahují chemii a k životnímu prostředí také nejsou zrovna šetrné. Některé nečistoty na dřezu lehce odstraníte prostředky běžně dostupnými ve vaší domácnosti.
Soda v prášku pomůže odstranit drobné šmouhy. Obyčejný ocet dodá lesk, stačí po umytí nádobí přejet vyčištěný dřez hadříkem v něm namočeném. Navlhčená utěrka z mikrovlákna si poradí s otisky prstů. Vyplatí se však investice do utěrek dražších. Levné náhražky nemají takový efekt.
Také kvalita vody (kterou samozřejmě neovlivníme) má podstatný vliv na vzhled dřezu. Obsahuje – li větší množství železa, na povrchu dřezu se vytváří šedé skvrny. Pokud je ve vodě větší množství minerálů, na dřezu se vytváří bílý povlak. V tomto případě je dobré jej jednou týdně ošetřit doporučeným čisticím přípravkem.
Poradte mi prosim na otlačky na kuchynskej linke ja to umývam jarovou vodou ja si dám pozor ked otváram ale deti vždy nechaju otlačky a nedá sa mi to dobre vyčistiť čim by to bolo dobré umyť. Dakujem.Vaša čitateľka Janamaria.