Rady a tipy

Malujeme horkým voskem

Malování horkým voskem neboli enkaustika je starověká antická technika. Pokud máte obavu, že ji nezvládnete, věřte, že je velice jednoduchá a budete překvapeni jejím výsledkem. Dá se pomocí ní vytvořit nádherná krajina, květiny, zátiší či abstraktní obrázek. Zvládne to i úplný začátečník. Toto „malování horkým voskem“ přináší radost nejen dětem, ale i dospělým. Díky němu v sobě objevíte skryté kreativní schopnosti, budete se moci realizovat a spontánně tak vyjádříte niterní pocity. Hledáte – li nějakou relaxaci, tak tuto techniku určitě vyzkoušejte.

Pomůcky

Pro začátek vám postačí stará žehlička (nesmí být napařovací), voskovky (nejlépe značky KOH – I – NOOR) zbavené papírového obalu a tvrdý křídový papír. Pokud vás technika zaujme a budete se jí chtít věnovat více, můžete si časem zakoupit speciální enkaustickou žehličku (padne lépe do ruky a lépe reguluju teplotní stupně i při nízké teplotě), voskovky pro tuto techniku určené (obsahují včelí vosk) a speciální papír Později si jistě dokoupíte i speciální pero, škrabky a další drobnosti, které při práci s horkým voskem využijete.

Jdeme tvořit

Voskovky se nanášejí na teplou plochu žehličky a poté se roztírají na papír či karton. Barvy se postupně rozpouštějí na ploše žehličky a přemalováváme je přes sebe nebo na žehličku naneseme více barev naráz. Pokud chceme barvy měnit, žehličku je nutno očistit papírovou utěrkou.

Vzniklé obrázky (pokud v nich není to, co jste chtěli) můžete používat třeba jako základ pro narozeninová přání nebo jmenovky na dárky.

Zpočátku je vhodné používat méně barev, které postupně přikládáte na žehličku. Můžeme volit různé tahy:

  • otisk plochy
  • pohyby žehličkou od sebe a k sobě
  • náklon žehličky na hranu
  • použití pouze špičky žehličky
  • kombinace několika způsobů
  • tažení a zároveň sjíždění ze strany na stranu (vzniknou nám vlnky)
  • otáčení žehličkou kolem své osy

Pozor – žehličku zvedáme až za papírem, jinak nám vznikne obtisk.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button