Rady a tipy

Pohovor po telefonu? Žádný problém, práce snů bude vaše

Hledání nové práce může být stejně tak zábavné, vzrušující a napínavé jako i plné stresu, obav a nervozity. Záleží v jaké se nacházíte životní situaci, jakou práci hledáte a co vy sami můžete nabídnout. Ať už tak či onak, stále častěji se můžete setkat s tím, že první kolo pohovoru se uskuteční telefonicky. Pro někoho to může být dobrá zpráva, pro jiného zas tolik ne. Naše tipy vás každopádně připraví tak, abyste i po telefonu prodali to nejlepší, co ve vás je, a zaručili si svou práci snů.

Pečujte o svůj hlas

Jelikož vás personalista nemůže vidět, upraveným vzhledem ani dobře zvoleným oblečením žádný dojem neuděláte. Jediný nástroj, který máte je tedy váš hlas. Snažte se tedy vyhnout všem aktivitám, které by tón vašeho hlasu mohly ohrozit. Buďte v teple, nenachlaďte se a také netravte příliš času v zakouřeném prostředí nebo nepijte mnoho alkoholu. To vše se totiž může podepsat na kvalitě, barvě i tónu vašeho hlasu.

Zhluboka dýchejte

Před i během hovoru zhluboka a pomalu dýchejte. Zajistí vám to dostatečný přísun kyslíku do mozku, abyste mohli rychle a správně uvažovat a také vám to pomůže zklidnit nervy. Budete-li dýchat pomalu, zvolníte také v tempu mluvení, což vám dodá na sebevědomí a také vám bude lépe rozumět, což každopádně působí dobrým dojmem.

Zvedněte telefon sebevědomě

První dojem dělá mnoho, proto je velmi důležité už to jak se v telefonu ohlásíte. Musí vám být zřetelně rozumět a musíte znít připraveně. V žádném případě nedopusťte, aby to vypadalo, že vás hovor zaskočil nebo jste snad na interview zapomněli.

Buďte připravení, ale nemějte text naučený nazpaměť

Výhodou telefonní hovoru je, že si před sebe můžete položit poznámky, které vám pomohou říct vše důležité a na nic nezapomenout. V žádném případě však váš text nečtěte nebo se ho nesnažte učit nazpaměť. I přes telefon to jde poznat. Napište si na papír jen hlavní body a dále mluvte již přirozeně vaším běžným stylem. Připravte si také nejdůležitější otázky, na které chcete znát odpověď. Personalisté většinou oceňují upřímný zájem a zvídavost. Značí to, že nad věcmi přemýšlíte a vaše práce vám není jedno.

Berte to stejně vážně

Mnoho lidí má tendenci telefonní hovory podceňovat a nebrat příliš vážně. V dnešní době jej však většina personalistů považuje za úplně stejně důležitý jako osobní setkání a často rozhoduje právě o tom, zda si vás firma na pohovor vůbec pozve. Vyhraďte si tedy na pohovor dostatek času a najděte si klidné prostředí. V žádném případě netelefonujte v dopravních prostředcích nebo za chůze. Působí to velmi neprofesionálně a dokonce i trochu pohrdavě. Každý přeci chce, abyste si na hovor s ním udělal čas a klid.

Nezapomeňte na zdvořilostní fráze

Ačkoliv je telefonní hovor jistě méně formální způsob komunikace, stále nezapomínejte na zdvořilost. Na začátku hovoru se sluší pozdravit a poděkovat za zavolání. Interview je pak vhodné ukončit oceněním času, který vám personalista věnuje a vyjádřením zájmu o zpětnou vazbu nebo výsledek výběrového řízení. Pokud se nebudete zajímat, kdy se vám ozvou zpět, pak to bude vypadat, že o práci ve skutečnosti nestojíte.

Kdo je připraven, není zaskočen

I na telefonní pohovor se raději slušně oblečte a upravte. Někteří personalisté totiž rádi zažádají o videohovor a vy pak budete hledat trapné fráze jak se z této situace vymluvit. Pokud vás personalista požádá o zapnutí kamery, jednejte zcela klidně a nenechte na sobě znát žádné překvapení nebo nepohodlí. Takové sebevědomí umí každý personalista ocenit.

Telefonní interview je důležitý moment za cestě za hledáním vysněné práce. Budete-li dodržovat tyto rady, je velká šance, že vaše hledání neskončí ještě dříve než začalo. Zdravé sebevědomí a pokorné a milé vystupování je základ každé úspěšné spolupráce.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button