Krása a módaRady a tipy

Silné a zdravé nehty nejsou samozřejmost. Nutná je péče i strava

Nehty patří společně s pletí a vlasy k tomu, co nejvíce definuje náš vzhled. Většinou bývá zdraví vlasů, nehtů i pokožky propojeno a málokdy se stává, že by někdo trpěl jen na lámavé nehty a zároveň měl bezchybné vlasy. Přesto se může stát, že i přes veškerou snahu se vašim nehtům nedaří. I ty totiž potřebují specifickou výživu i péči a jen tak budou skutečně tak krásné, jak byste je chtěli mít.

Jak tedy o nehty správně pečovat, aby rostly a sílily a aby byly společně s vaší pletí a vlasy korunou vaší krásy? Následující tipy by vám mohly pomoci odhalit, kde máte v péči či výživě skulinku vy, a co je třeba napravit.

Stříhání nehtů

Chcete mít krásné a dlouhé nehty? Pak musíte dělat to samé, co se doporučuje i u vlasů: pravidelně je zastřihovat. I nehty se různě třepí, lámou a namáhají a nejjistější cestou, jak tomu zabránit, je pravidelně je pilovat nebo zastřihávat.

Není to však tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Na pilování je totiž nutné používat vhodný pilník, který je k nehtům šetrný a neničí je. Nejvhodnější jsou papírové nebo skleněné pilníky, naopak nevhodné jsou kovové. Je také vhodné pilovat je jemně a citlivě, aby se nehty netřepily a nenarušoval se jejich povrch. Pokud nehty stříháte, volte vždy ostré nůžky nebo kleštičky.

Nehty nejsou otvíráky

Většina lidí používá nehty k tomu, aby si usnadnili otevírání řady věcí. Je to přirozené, koneckonců k tomu nehty asi od počátku sloužily, ale v dnešní době je to už trochu zbytečné. Máte jiné užitečné nástroje, kterými si můžete usnadnit váš život, a nehty můžete nechat odpočívat. Zabráníte tak jejich ničení a lámání a bude se vám lépe dařit nechat si je narůst na požadovanou délku.

Vyvážená strava

Stejně jako pro pleť a vlasy i pro nehty je zcela nezbytná vyvážená strava s vysokým obsahem vitamínů a minerálů. Dobrou službu vám udělají potraviny bohaté na bílkoviny jako jsou fazole, vejce a maso. Ty dopomohou nehtům růst rychleji. Vitamín D jim zase dodá viditelný lesk, který působí na první pohled zdravě. Pokud se vám nedaří doplňovat nutné látky díky stravě, můžete si dopřát i doplňky stravy. Většinou se prodávají jako komplexní sada vitamínů pro vlas, nehty a pleť.

Laky na nehty

Jistá cesta ke krásným nehtů je samozřejmě používání laků, které pomohou kdejakou nedokonalost skrýt. Jenže právě laky na nehty mohou stát za tím, že se naše nehty lámou, jsou slabé a zažloutlé. Běžné laky na nehty obsahují velké množství chemických látek a některé z nich jsou skutečně nebezpečné. Mohou skrze pórovitou strukturu nehtů pronikat do těla a řada z nich dokáže narušit třeba hormonální rovnováhu v těle. Dávejte si tedy na tyto složky pozor. A i pokud nejde o vaše zdraví, laky nehtům nedovolují dýchat a často na nich zanechávají nehezký žlutý odstín.

Hydratace

Nehty jsou živé, a proto také potřebují vláhu, aby nebyly náchylné k opotřebení a lámaní. Doporučuje se nehty čas od času potírat několika kapkami olivového nebo jiného rostlinného oleje, aby byly hezky hydratované a lesklé. V drogeriích také seženete speciální olejíčky nebo krémy na nehty, které mají podobný účinek.

Česnek

Možná vás to překvapí, ale zdraví nehtů prospívá i obyčejný česnek. Stačí jen rozmělnit jeden stroužek a jedenkrát do týdne touto směsí potírat nehty. Budou zdravější a silnější. Připravte se ale na to, že česnek zrovna nevoní, a tak si tuto kúru neplánujte tehdy, když vás čeká důležité setkání. Nepříjemná vůně by mohla být skutečným fiaskem. Nejde totiž z rukou jen tak snadno smýt. Česneková kúra nicméně dodá vašim nehtů sílu a pomůže jim růst tak, abyste mohli být spokojení.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button