Krása a módaRady a tipy

Zažloutlé záclony? Vyzkoušejte triky babiček!

Také si pořídíte do svého interiéru krásně bílé a zářivé záclony, ze kterých máte radost. Po čase, během klasického využívání začíná jejich barva blednout a posléze se stanou zažloutlými a nevypadají moc dobře. Nepomáhají klasické prací prášky a tak pořádně nevíte, co v takové situaci dělat? Vždyť se musí najít řešení, které by pomohlo!

Zažloutlé záclony

I když se o záclony budete pravidelně starat mohou vlivem cigaretového kouře, prachu z otevřeného okna i výparů z vaření postupně žloutnout. I po klasickém vyprání už to nebude to, co to bývalo, a vy stojíte před rozhodnutím, zda záclony vyhodit a pořídit si zbrusu nové, které budou krásně bílé a zářivé, nebo vyzkoušet něco jiného. Ale co?

Záclony určitě vyhazovat nemusíte! Stačí jednoduše sáhnout po radách našich babiček. Ty už dobře věděly, jak na to a bez složitých úkonů nebo zbytečně drahých pracích prostředků. Naše babičky věděly, jak na to, bez zbytečných průtahů a vyhazování peněz. Vyzkoušet tyto triky a rady můžete i vy!

Sůl + voda

Než začnete bělit záclony, namočte je asi na dvě hodiny do teplé vody a pak důkladně vyždímejte. Následně je dejte běžně vyprat do pračky. Jakmile máte záclony vyprané, dejte je do prázdné vany a připravte se na bělení. Tři litry vody nechejte zavařit a přidejte jednu polévkovou lžíci soli. Tuto celou směs vlijte na záclony ve vaně (můžete přidat dva solné roztoky, podle toho, jak moc jsou záclony namočené). Nikdy nedávejte víc než jednu polévkovou lžíci na tři litry vody. Když voda mírně vychladne, záclony pořádně v roztoku vyperte. Nechejte jí asi dvě až tři hodiny odmočit a poté opět dejte do pračky a perte.

Prášek do pečiva + voda

Jde o metodu, která je podobná té první. Namísto soli použijte prášek do pečiva. Na jednu záclonu využijte asi pět balíčků prášků do pečiva. Ty smíchejte s vroucí vodou, aby směs zakryla úplně celou záclonu. Pořádně jí ve směsi vyperte, nechejte namočenou asi dvě až tři hodiny a poté vyperte v pračce.

Bílý ocet + voda

Rovněž může pomoci bílý ocet. Smíchejte vodu s několika lžícemi bílého octa. Chcete-li vyzkoušet starší recepty, pak po octové koupeli dejte záclonu do pračky a přidejte bavlněný pytlík s vaječnými skořápkami. Poté pusťte program a vyperte záclony.

Tipy proti žloutnutí

Do máchací koupele přidejte jednu polévkovou lžíci čistého líhu a jednu polévkovou lžíci terpentýnu. Připravte si tento roztok a po vyprání v pračce ještě propláchněte ve vaně.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button