Dům a zahradaKrása a módaRady a tipyZdraví

Věci, které do vaší koupelny nepatří. Zbavte si jich ještě dnes

Koupelna je jistě místem, které chcete udržovat v maximální čistotě. Pohybujeme se tam často bosí a nazí, všeho se dotýkáme rukama, je tedy nutné, aby toto místo splňovalo ty nejvyšší hygienické standardy. Ale možná více než kdekoliv jinde, je právě koupelna tím místem, kde se čistota udržuje nejhůře. Vlhké a teplé prostředí, které tam obvykle panuje, nahrává šíření bakterií a plísní.

Mnoho věcí, které v koupelně máme, nám navíc úklid a udržování čistoty vůbec neusnadňuje. Je tedy načase jim jednou pro vždy říci sbohem a v koupelně mít pouze to, co skutečně potřebujete a co neničí vaši snahu o pořádek a čistotu.

Tuhé mýdlo

Pokud stále doma máte tuhé mýdlo, patříte už skutečně jen k menšině. Většina domácností již dávno přešla na pohodlnější a hygieničtější řešení. Tekutá mýdla nebo ještě lépe bezdotykové dávkovače jsou tím, co patří do moderní a čisté domácnosti. Nejenže vypadají lépe, ale také se kolem nich lépe udržuje pořádek. Tuhé mýdlo se neustále samo rozpouští, zanechává kousky mýdla na umyvadle i v mýdlence. Jednoduše to není ani pěkné na pohled, ani příliš praktické a hygienické.

Léky

Po vzoru našich matek a babiček mají stále mnozí z nás své léky v koupelně. Nejenže tam zabírají prostor, který byl měl náležet výhradně kosmetickým, případně čisticím produktům, ale navíc to lékům vůbec neprospívá. Léčiva obvykle vyžadují skladování v suchu, temnu a chladu. Stále kolísající teplota a vlhkost, která v koupelně vzniká, jsou tak pouze tím nejlepším prostředkem, jak léky co nejdříve znehodnotit. Léky skladujte ideálně v tmavé skříňce, kam děti nedosáhnou. Ideálním místem je spíž nebo i třeba vaše ložnice.

Šperky

Pokud pravidelně odkládáte své šperky na poličku v koupelně, děláte velkou chybu. Vlhkost urychluje oxidaci drahých kovů, takže vaše zlaté a stříbrné klenoty začnou velice rychle černat či jinak měnit barvu. Šperky byste měli uchovávat v uzavíratelné šperkovnici v ložnici, kde na ně nesedá prach a jsou také mimo dosah všetečných dětských ručiček, které by mohly vaše nejoblíbenější náušnice snadno poslat na cestu odpadem. Takové nehody se v koupelnách stávají dnes a denně, tak proč riskovat vaše oblíbené a jistě i cenné šperky.

Make-up

Všechny produkty určené k líčení by se měly skladovat při pokojové teplotě a za minimální vlhkosti. Pudry ztrácejí ve vlhkém prostředí koupelny své matující vlastnosti a jiná líčidla se rychleji kazí a snáze se v nich množí bakterie. Ideálně by ve vaší ložnici neměl chybět malý líčící stolek, na kterém budete skladovat veškerý make-up, šperky i vlasovou kosmetiku. Bude mimo dosah dětí a správným skladováním několikanásobně prodloužíte její životnost.

Parfém

Podobně jako i šperky, parfémy také podléhají oxidaci. Proto nevydrží věčně a nemá tedy smysl si nějaký drahý parfém „šetřit“ na lepší příležitost. Přibližně do dvou let stejně ztratí svou původní vůni a výsledné aroma většinou nebude moc vábné. Skladujete-li parfémy ve vlhkém a teplém prostředí, jen urychlujete tento proces. Často jsou to lahvičky za tisíce, takže proč si zbytečně kazit požitek z jejich krásné vůně nevhodným skladováním. Parfémy do koupelny prostě nepatří.

Elektronika

V koupelně byste také v žádném případě neměli dlouhodobě přechovávat elektroniku, která není voděodolná. Existují například speciální rádia do sprchy, která jsou pro tento účel konstruována, ale jiná zařízení mohou být nebezpečná a také mohou snadno zrezivět. V koupelně byste tedy neměli skladovat ani fén nebo epilátor. To vše je možné v koupelně krátkodobě využít, ale poté uložit na jiné místo, kde na výrobek nebude působit vlhkost. Vždy byste také měli mít na paměti, že taková zařízení pod proudem jsou životu nebezpečná a nikdy by neměla být v dosahu dětí!

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button