Dům a zahradaRady a tipy

Rady, jak nejlépe skladovat víno?

Stále více lidí si dopřává kvalitní víno a to nejen ve sklípcích či vinárnách, ale i doma. Za tímto účelem si jej také kupuje. Kvalitní víno však potřebuje uskladnění.  Nemusí to však být jen místnost, kde víno uskladníte, ale i nábytek, který může být třeba vhodným doplňkem vaší domácnosti. Současný trh nabízí široké možnosti – stojany ze dřeva či kovu, malé pouze pro několik lahví či větší.

Uskladnění

Pro archivní vína je samozřejmě ideální sklep se stálou teplotou, víno tak stárne pomalu. Nejste  – li vlastníkem sklepa, poslouží i chladící komora či chladící skříň. Pokud patříte mezi ty, jež nemají žádnou z těchto možností, nabízíme několik typů.

Přenosné stojany na víno mohou vypadat třeba jako dřevěná truhla, kterou ozdobíte starou mapou a bude ideálním doplňkem pro retro interiér. Díky „uchu“, které je na stojanu, jej velice lehce přemístíte. Tyto stojánky jsou na jednu až dvě lahve.

Stojany v koloniálním stylu vám dovolí uskladnit 6 – 12 lahví. V horní části stojanu je odkládací prostor, do kterého můžete uložit ubrousky, vývrtku či menší skleničky.

Domácí dřevěné vinotéky se většinou vyrábějí z masivního dřeva a lahve v nich jsou umístěny vodorovně. Zátka je tak trvale zalitá vínem, korek nevysychá a nedochází ke znehodnocování vína.

Chladící vinotéky slouží k dlouhodobému uchovávání vína, které tak neztrácí svou kvalitu. Teplota uvnitř je stabilní, dá se korigovat. K jejímu umístění není potřeba žádných speciálních podmínek. Můžete ji mít ve sklepě nebo v obývacím pokoji jakou stylovou dekoraci. Do nejmenší se vejde 6 lahví.

Ať se rozhodnete pro jakékoli uskladnění, mějte na paměti, že vínu nesvědčí teplo a přímé sluneční paprsky.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button