Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Tyto místa jsou špinavější než vaše toaleta! Věnujte jim při úklidu pozornost

Když se řekne „místo plné bakterií“ určitě se vám na prvním místě vybaví toaleta. Víme o tom, že záchod je nutné pravidelně čistit a dezinfikovat a po každém použití si řádně umýt ruce. Kéž bychom tak poctiví a opatrní byli i tehdy, když přicházíme do kontaktu s místy a věcmi, které jsou ještě daleko špinavější a pro naše zdraví mohou představovat daleko větší hrozbu.

Věnujte těmto místům při úklidu stejnou pozornost jakou věnujete vaší toaletě a chraňte sebe i své blízké. Hygiena je základem prevence před řadou onemocnění a nebezpečných chorob. Buďte obezřetní a nebojte se investovat čas tam, kde jde o vaše zdraví. Jistě se vám taková investice vyplatí. Vyhnete se řadě chorob a budete mít jistotu, že je váš domov opravdu bezpečným místem.

Kuchyňská houbička

Pokud už nyní pravidelně houbičku nedezinfikujete, pak je čas na změnu. Houbičky každodenně přichází do styku se zbytky jídla a bakteriemi. Ty mají ve vlhkém prostředí houbičky ideální prostor k životu. Údajně jich na každém centimetru čtverečním žije až 10 milionů. To je ale hnus, že? Je to 200000krát více než na toaletním prkénku! Podobně na tom jsou i utěrky. Nejhorší je, pokud je v kuchyni používáte i k utírání vašich rukou. Pak si všechny bakterie a mikroby akorát roznášíte po celém těle.

Váš mobil

Asi není žádným překvapením, že věc, které se během dne nejčastěji dotýkáme, je zároveň tou nejšpinavější. A pro většinu z nás je našim nejbližším společníkem právě náš mobil. Nosíme ho s sebou všude, často ho odložíme na stůl, křeslo nebo klidně i na lavičku na autobusové zastávce. A pak se jej vesele dotýkáme rukama, kterými jíme a saháme si jimi na obličej. Bakterie na mobilu přežívají velmi dlouho, a proto byste svůj mobil měli pravidelně otírat dezinfekčním kapesníčkem.  Je to minimálně stejně důležité jako mýt si ruce po záchodě nebo po příchodu domů. Naučte své děti tento dobrý návyk chraňte je před bakteriemi, které venku číhají.

Prkýnko na krájení

Příště, až dokončíte krájení zejména syrového masa, dopřejte prkýnku pořádnou dezinfekci. Nestačí jen obyčejný prostředek na mytí nádobí. Použijte antibakteriální gel, který jediný zaručí, že na prkýnku nezůstanou stopy po salmonele nebo E. coli. Ano, přesně takové bakterie se tam totiž velmi často nachází. Když pak na takovém prkýnku pokrájíte čerstvou zeleninu, kterou nijak tepelně neupravujete, rázem máte tyto bakterie v těle.

Ovladač

Podobně jako mobil je i ovladačem přístrojem, kterému málokdy (pokud vůbec), věnujeme dezinfekční péči. Stejně jako mobil je ale plný špíny a bakterií, které se na něj dostávají z našich rukou i okolního prostředí. Kolikrát například na ovladač saháte špinavýma rukama od jídla? Kolik je na něm asi usazeného prachu a nečistot? Umyjete si po každém kontaktu s ovladačem ruce? Ne? Tak je asi načase začít.

Pračka

Místo, kde se pere prádlo, je tím nejšpinavějším místem ve vaší domácnosti? Ano, opravdu to tak může být, pokud pračku nikdy nečistíte. V pračce se díky vlhkému a teplému prostředí snadno množí bakterie, které se tam dostávají z našeho oblečení. I přes veškerou snahu se mohou opět dostat zpět na již vyprané prádlo. Jednou za čas byste měli pračku vyprat naprázdno a pořádně ji vytřít dezinfekčním prostředkem zevnitř i zvenku.

Taška

Kde právě teď leží vaše taška? Na zemi? A kam si ji obvykle položíte, když jedete v hromadné dopravě? Na klín? A doma? Možná i na stůl nebo na postel? Všimněte si, že tašku pokládáme zcela běžně na zem nebo na jiná znečištěná místa a stejně samozřejmě si ji položíme na klín nebo na postel. Každá taška by si tedy zasloužila čas od času vyprat nebo vyčistit. A také do budoucna více přemýšlejte, kam ji pokládáte.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button