Rady a tipyZdraví

Sjezdovky versus běžky, co preferujete vy?

Zima už je tu a vy se začínáte chystat na jeden z nejprovozovanějších zimních sportů – lyžování a začali jste řešit dilema – běžky nebo sjezdovky?

Pokud jste nuceni rozhodnout se, zkuste se zamyslet nad tím, zda jste samotáři a máte raději klid a samotu, nebo jste zastánci adrenalinu. Lyže můžete vybrat i podle vašich vlastností. Berte také v potaz váš zdravotní stav. Chcete – li vybírat podle aktivit, každý druh lyží poskytuje jiné požitky. Sáhnete – li po sjezdovkách, můžete dosáhnout dokonce rychlosti větší, než je jízda na kole.

Sjezdovky

Jízda na nich poskytuje opojení z rychlosti či projížďku v alpském prostředí (freeskiing). Sjezdovkáři nemají rádi vytrvalostní sporty nebo jim chybí dobrá fyzička. Možná si myslí, že nemusí investovat příliš energie a jsou tak trošku lenoši, neboť se na vrchol sjezdovky nechávají „vytáhnout“ vlekem.

Běžky

U zastánců tohoto sportu vyhrává všestranný a vyvážený pohyb v přírodě. Pokud jezdí svižněji, pak je to i kvalitní kondiční trénink, který pomáhá rozvíjet srdeční, cévní i dýchací soustavu. Výhodná je pro tyto sportovce i cenová dostupnost výbavy i oblečení. Také dostupnost terénu je větší. Pokud napadne sníh, dá se lyžovat i v okolí měst. Běžky jsou pro individualisty, kteří rádi objevují nádhernou přírodu, spící les nebo třeba zamrzlá jezera. Běžkaři jsou vytrvalostní typy, rádi se zapotí pohybem, nikoli adrenalinem, rádi překonávají osobní limity, které snadno změří (čas, vzdálenost).

Pokud jste se rozhodli provozovat jeden z těchto sportů, věřte, že je vhodné je střídat a to především ze zdravotních důvodů. Sjezdové lyžování je pohyb jednostranně zatěžující pouze některé partie těla (především páteř a kolena). Běžky naopak tyto partie protáhnou.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button