Dům a zahradaRady a tipy

Objevte exotické chutě a barvy. Tyto plodiny si můžete vypěstovat i na české zahrádce

Česká republika je známá svou krásnou přírodou, bohatou historií a živou kulturou. Mnoho lidí však možná neví, že naše malá středoevropská země nabízí také vhodné podmínky pro pěstování exotických ovocných stromů a keřů. I vy si díky tomuto mírnému klimatu a úrodné půdě můžete vypěstovat rozmanitou škálu různých druhů exotického ovoce. V tomto článku se seznámíme s osmi exotickými ovocnými stromy a keři, kterým se může dařit v České republice a celé střední Evropě.

Nebojte se na své zahrádce zkoušet i nové plodiny, které pro vás doposud nebyly úplně známé. S měnícím se klimatem je možné dovolit si více než třeba před pár lety. Celá řada exotických druhů zde jistě najde uplatnění.

Fíkovníky (Ficus carica):

Fíkovníky jsou vhodné pro podnebí České republiky, zejména v teplejších oblastech a na chráněných místech, kde nehrozí silné a chladné větry nebo náhlé změny teplot. Tyto ovocné stromy plodí sladké a šťavnaté fíky, které si můžete vychutnat čerstvé nebo sušené. Fíkovníkům se daří v dobře propustné půdě a vyžadují dostatek slunečního světla, takže jsou ideální volbou pro domácí zahrádkáře, kteří mají své zahrádky orientované na jih či západ a jsou dostatečně chráněné proti větru.

Granátovníky (Punica granatum):

Granátovníky dodají svými zářivě oranžově červenými květy a lesklými zelenými listy každé zahradě nádech exotické krásy. Ačkoli dávají přednost teplejšímu podnebí, mohou granátovníky úspěšně růst i v České republice, pokud jim poskytnete dostatečnou zimní ochranu. Šťavnaté a na živiny bohaté šípky uvnitř granátového jablka jsou lahodnou pochoutkou.

Kiwi (Actinidia deliciosa):

Kiwi rostou na popínavých keřích, kterým se daří v mírném podnebí České republiky. Tyto vitální rostliny plodí chlupaté hnědé plody s jasně zelenou dužinou, které jsou plné vitaminu C a dalších důležitých živin. Ke šplhání potřebují kiwi oporu, takže jsou atraktivním doplňkem zahradních mříží nebo plotů.

Kaki (Diospyros kaki):

Kaki neboli persimony jsou další oblíbené druhy exotického ovoce, kterému se může dařit i v České republice. Sladké a aromatické plody persimonu jsou lahůdkou a zářivě oranžové listy stromu dodávají krajině během podzimních měsíců rozhodně na zajímavosti a atraktivitě. Při správné péči a dobře propustné půdě se kaki může dařit i v chladnějších oblastech.

Kdoulovce (Cydonia oblonga):

Kdoulovce mají v Evropě včetně České republiky dlouhou historii pěstování. Tyto malé žluté plody mají trpkou chuť a často se používají při vaření a zavařování. Kdoulovce jsou odolné a snášejí i nižší teploty, takže jsou skvělým doplňkem zahrad po celé zemi.

Moruše (Morus spp.):

Moruše se svými sladkými a šťavnatými tmavě fialovými plody lze úspěšně pěstovat i v České republice. Jsou dobře přizpůsobeny různým typům půd a snášejí i chladnější podnebí. Morušovníky poskytují také atraktivní olistění a mohou sloužit jako stínící strom v zahradě.

Keře černého bezu (Sambucus nigra):

Keře bezu černého pocházejí z Evropy a jsou vhodné pro klimatické podmínky České republiky. Tyto keře vytvářejí trsy tmavě fialově černých bobulí, které jsou bohaté na antioxidanty a běžně se používají při výrobě džemů, sirupů a vína. Plody černého bezu jsou oblíbené také pro své imunitu posilující vlastnosti. Rozhodně se vyplatí je sbírat a nenechat je na keřích jen pro ptáčky. Mají velmi příjemnou a nakyslou chuť, která udělá radost malým i velkým strávníkům.

Keře kustovnice čínské (Lycium barbarum):

Keře kustovnice čínské (Goji), známé také jako vlčí bobule, jsou stále oblíbenější pro své zdraví prospěšné účinky a přizpůsobivost. Tyto odolné keře snesou nejrůznější podmínky a plodí jasně červené bobule bohaté na vitaminy a antioxidanty. Bobule goji jsou ideální pro čerstvou konzumaci nebo jako přídavek do smoothies a salátů.

Pěstování exotických ovocných stromů a keřů v České republice může být pro zahrádkáře, kteří chtějí zpestřit svou úrodu a objevit nové chutě, obohacující zkušeností. Díky mírnému podnebí a úrodné půdě v zemi se může dařit široké škále exotického ovoce, které dodá domácím zahradám jedinečné barvy, chutě a textury. Výsadbou fíkovníků, granátových jablek, kiwi, kaki, kdoulí, moruše, černého bezu a keřů goji mohou zahrádkáři objevit radost z pěstování a vychutnávání těchto exotických pochoutek v srdci střední Evropy. Šťastnou cestu zahradničením a dobrou chuť!

ZDROJ: https://living.iprima.cz/zahrada/exoticke-ovoce-pestovani
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: The Vegan Monster: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/pomeranc-ovoce-kaki-rajcata-10041449/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button