Dům a zahradaRady a tipy

Čeká vás práce z domu? Naučte se být stejně efektivní jako v kanceláři

V souvislosti se současným krizovým stavem, kdy se všichni obáváme nákazy koronavirem, zavádí i řada firem tvrdá preventivní opatření. Jedním z doporučených postupů je například umožnění zaměstnancům pracovat z domu, tedy tzv. homeoffice. Pro mnoho lidí to může být vlastně docela příjemná změna, ale stále platí, že zaměstnavatel od vás čeká, že budete odvádět stejný výkon jako v práci. Pracovat doma ale není pro každého. Jak na to, aby vaše práce byla kvalitní a efektivní?

Možnost pracovat z domu vám dává možnost lépe si rozvrhnout pracovní dobu, vybrat si přestávky, kdy budete chtít, a zorganizovat si práci zcela samostatně. Pokud jste to ale nikdy předtím nedělali, můžete být překvapeni tím, jak málo disciplíny a schopnosti donutit se k soustředění máte. Volnost a flexibilita předpokládá, že si umíte zorganizovat práci i svůj čas efektivně.

Přípravu nezanedbejte

Čekají-li vás dny, které chcete doma strávit prací, je nutné udělat si jasný plán. A ten začíná už den předem. Sepište si body, povinnosti a nutné termíny, kterém musíte následujícího dne dodržet. Pomůže vám také, pokud každému úkolu dáte náležitou prioritu. Můžete k tomu použít například různě barevné fixy nebo značky, které vám pomohou úkoly roztřídit na ty závažné, a ty, které mohou počkat. Uvědomte si také, že nebudete mít po ruce nikoho, kdo by vám případně poradil, a proto si dobře rozmyslete, zda se pustíte do věcí, ve kterých si nejste jistí.

Další den budete moci začít s prací rychle a bez velkého odkládání. Nebojte se dát si hned ze startu i větší výzvy, alespoň budete mít většinu práce hotovou ještě před polednem a budete vědět, že to podstatné jste splnili. Všechny v rodině také nezapomeňte dopředu informovat, že zítra pracujete z domu a aby to brali spíše tak, jako byste do konce pracovní doby nebyli doma. To je zvláště důležité tehdy, pokud jsou s vámi doma i děti. Ty samozřejmě budou mít tendenci vás od práce neustále vyrušovat, a proto je nutné dát kontaktu s nimi jasná pravidla.

Zachovejte stejná pravidla

Chcete-li i během home office odvádět stejně dobrou práci jako běžně, pak se chovejte naprosto stejně, jako by byl běžný pracovní den. Nedovolte si nad vaší domácí prací přemýšlet jako nad částečnou dovolenou. Na ráno si nastavte budíka na čas, kdy byste normálně vstávali a vyráželi do práce. Právě odložení budíku už zavání tím, že neberete své povinnosti zas tak vážně a máte pocit, že si pauzu můžete dovolit. Pokud se vám podaří vyskočit z postele včas, odbuďte si své ranní rituály jako každý den. K pracovnímu stolu si nachystejte dostatek vody, kapesníky, diář a další nezbytnosti, které byste mohli během dne shánět a zbytečně by vás rušili od práce. Pojistíte si tak svou pozornost čistě na práci a nebudete muset odbíhat a hledat věci po bytě.

Vhodný pracovní koutek

Pokud máte doma nevyužitou místnost, máte napůl vyhráno. Je to nejlepší místo pro zřízení vaší dočasné kanceláře. Malinko si tam pokliďte, připravte stůl a židli, doneste si notebook a prakticky můžete začít. Těm, co mají firemní notebook, dobře poslouží monitor či dva navíc. Pokud chcete být opravdu efektivní, vybavte si domácí pracovnu tak, jak jste zvyklí na práci i v kanceláři. Dost možná budete potřebovat například tiskárnu nebo skener. Jestliže tuto techniku doma běžně máte, stačí ji přestěhovat. Jinak zvažte, jak budete situaci řešit, když budete nutně potřebovat tisknout nebo skenovat. Je dobré mít připraven záložní plán.

Pokud volnou místnost nemáte, vybírejte takovou, která je klidná, je poněkud bokem od veškerého dění ve vaší domácnosti a lze se v ní zavřít tak, aby k vám nedoléhal hluk ani jiné věci. Určitě není dobrým nápadem pracovat v kuchyni nebo obývacím pokoji. Ideální místo je tedy nejspíš ložnice. Vytvořte si tam provizorní pracovní koutek. Bude-li hezky, můžete si na chvíli posadit i na balkon či terasu, pokud vám tedy nevadí hluk z venku.

Nehodí se pro každého

Práce doma má své výhody i nevýhody. Nyní je nutná vzhledem k ochraně zdraví, tak se ji snažte využít naplno, máte-li tu možnost. Ne každý ale dokáže převzít zodpovědnost za množství a kvalitu práce, kterou doma odvede. Jednoduše se nedonutí pracovat tak efektivně, jako pod dozorem šéfa na pracovišti. Dobrou zprávou ale je, že se to dá naučit.

Výhody:

  • Ráno neztrácíte čas výběrem oblečení a úpravou zevnějšku.
  • Nepohybujete se ve velkém kolektivu a nehrozí vám riziko nákazy.
  • Jste flexibilnější a práci si uzpůsobíte termínům i vlastním potřebám.

Nevýhody :

  • Musíte čelit nástrahám prokrastinace.
  • Nehodí se pro lidi s malou disciplínou a špatným time-managementem.
  • Mohou vás neustále rozptylovat od práce jiné domácí povinnosti.
  • Musíte počítat i se zvýšenou kontrolou od zaměstnavatele nebo kolegů.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button