Dům a zahradaRady a tipy

Výběr správného studijního stolu pro školáka

Vhodný studijní stůl hraje zásadní roli při utváření studijního prostředí a návyků žáka. Nejde jen o to, aby měl žák kde sedět a učit se; jde o vytvoření organizovaného a pohodlného prostoru, který zvyšuje soustředění a produktivitu. Zjistěte, jaké jsou klíčové faktory při výběru stolu, které je třeba zvážit tak, aby se vašim dětem skutečně pohodlně s zdravě pracovalo.

1. Velikost a prostor

Prvním krokem je posouzení prostoru, který máte k dispozici. Zvažte, kam můžete v pokoji stůl umístit a kolik místa bude potřebovat. Myslete na to, aby místnost poté nepůsobila příliš stísněně a přeplácaně. Ujistěte se, že žák má dostatek prostoru pro pohyb a že se na stůl pohodlně vejde potřebné příslušenství, jako jsou knihy, psací potřeby a případně počítač.

2. Ergonomie

Studijní stůl by měl podporovat správné držení těla. Hledejte stůl, který žákovi umožní sedět s nohama naplocho na podlaze a lokty v úhlu 90 stupňů, když píše na klávesnici nebo na počítači. Ergonomii stolu doplňuje výškově nastavitelná židle, která poskytuje pohodlí při delším studiu. Výběr židle je proto minimálně stejně důležitý jako výběr stolu. Pokud kupujete stůl pro prvňáčka, je potřeba počítat s tím, že jeho potřeby se budou postupně měnit, takže zvažte možnost rostoucího stolu, který půjde do budoucna upravovat.

3. Řešení úložných prostorů

Prostředí bez nepořádku podporuje soustředění. Vyberte si stůl s dostatečnými úložnými možnostmi, jako jsou zásuvky, police nebo přihrádky. To pomáhá při organizaci studijních materiálů, knih a psacích potřeb, udržuje pracovní prostor uklizený a rozptyluje na minimum. I když to vaše dítě zatím nevnímá, pokud mu prostor stolu zabírají knihy nebo nepořádek, velmi špatně se mu bude soustředit na domácí úkoly a studium. Pomáhejte proto dítěti udržovat na stole pořádek a pravidelně si věcí třídit do správných přihrádek či šuplíků.

4. Materiál a odolnost

Vybírejte si studijní stůl z odolných materiálů, které vydrží každodenní používání. Dřevěné nebo kovové stoly jsou oblíbenou volbou díky své robustnosti. Zvažte opotřebení, kterému může být stůl vystaven, a podle toho vybírejte. Některé dětské stoly se vyrábí třeba i z plastu nebo z méně odolných materiálů, protože jsou tak levnější. Šetřit se ale nevyplácí, protože takové stoly se mohou rychle opotřebovat, rozviklat se a za nějakou dobu budete muset investovat do koupi nového stolu.

5. Osvětlení

Správné osvětlení je nezbytné pro snížení únavy očí a udržení soustředění. Zajistěte, aby měl studijní prostor během dne dostatek přirozeného světla. Kromě toho může dobrá stolní lampa s nastavitelným jasem poskytnout potřebné osvětlení pro večerní nebo noční studijní sezení. Stůl je dobré mít v blízkosti okna, ale ujistěte se, že dítěti při studiu nesvítí slunce přímo do očí, nebo že si při psaní nestíní rukou.

6. Estetický dojem

Studijní stůl, který působí na estetické cítění žáků, může studijní prostor učinit příjemnějším. Samozřejmě je dobré konzultovat výběr stolu i s vaším dítětem a nechat jej vyjádřit své preference. Je ale faktem, že často ty nejbarevnější a nejlíbivější varianty nejsou zároveň ty nejkvalitnější a nejvhodnější. Vysvětlete tedy svému dítěti, že vzhled při výběru stolu hraje až druhou roli.

7. Váš rozpočet

I když je důležité investovat do kvalitního studijního stolu, stejně důležité je nepřekročit svůj rozpočet. Existuje řada možností v různých cenových relacích, takže je možné najít stůl, který splní vaše požadavky, aniž byste přitom přišli na mizinu. Mějte ale na paměti, že je lepší vsadit na kvalitnější provedení, které vám déle vydrží než vybírat to nejlevnější, co na trhu najdete.

8. Hluk a rozptylování

Zvolte studijní prostor, který je relativně tichý a mimo dosah rušivých vlivů. Umístěním studijního stolu mimo místa s velkým provozem a elektronickými zařízeními lze vytvořit příznivé prostředí pro soustředěné učení.

Výběr správného studijního stolu pro žáka zahrnuje zvážení celé řady různých faktorů. Dobře zvolený stůl nejenže poskytuje vyhrazený prostor pro učení, ale také vytváří předpoklady pro vypěstování efektivních studijních návyků. Zohledněním aspektů, jako je velikost, ergonomie, úložný prostor, osvětlení a osobní preference žáka, můžete vytvořit prostředí, které zlepší jeho celkový dojem ze studia a bude vytvářet pozitivní motivaci.

ZDROJ: https://living.iprima.cz/zpatky-do-skoly/jak-vybrat-spravny-psaci-stul-pro-skolaka
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: olia danilevich: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/pracovni-stul-blok-pero-holka-5088179/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button