Dům a zahradaRady a tipy

Vyplatí se i při zvýšených cenách energií provoz myčky? Víme, kde se dá ušetřit

Volba mezi myčkou nádobí a ručním mytím nádobí se může zdát jako těžká volba – zejména pokud rostou ceny elektřiny a může se zdát, že myčka jí spotřebovává zbytečně moc. Proto jsme se podívali na to, kolik stojí provoz myčky nádobí, abychom vám pomohli rozhodnout, zda si myčku nádobí pořídit, nebo raději pokračovat v ručním mytí.

Možná víte, že nejnovější modely myček už zdaleka nespotřebovávají tolik elektřiny jako starší kusy. Navíc moderní chytré měřiče pomáhají domácnostem sledovat spotřebu energie, takže se dá snadno ověřit, kolik energie putuje právě do vaší myčky. Jisté je, že myčka šetří vodu – obvykle vám dokáže ušetřit několik set litrů vody. V tomto tedy myčka vítězí. Ale co energie na provoz?

Kolik stojí provoz myčky nádobí?

Ceny energií se v posledním roce vyšplhaly do rekordních výšin. Je tedy na místě ptát se, zda je myčka aktuálně ekonomickým řešením. Hlavními faktory, které ovlivňují, kolik energie myčka spotřebuje, jsou její energetická třída (myčky jsou hodnoceny energetickou třídou A-G) a délka a teplota mytí. Mějte na paměti, že energetické štítky jsou obvykle založeny na programu eco, což znamená, že provoz automatických nebo standardních programů může být dražší.

Záleží na volbě myčky?

Myčky nádobí jsou k dispozici v plné velikosti pro prostor o šířce 60 cm nebo v provedení slimline, které se vejde do mezery o šířce 45 cm. Kterou velikost si vyberete, bude mít vliv i na to, kolik stojí provoz myčky.

Například myčky nádobí slimline mají zpravidla nižší hodnocení energetické účinnosti – nejčastěji se jedná o modely s hodnocením D-F – ale pokud jsou používány se stejnou frekvencí, mohou být nákladově efektivnější než mytí poloviční náplně v modelu plné velikosti. Každopádně proto platí, že je nezbytné zapínat až plnou myčku, což může u dvoučlenné domácnosti trvat déle.

Statistiky za poslední rok ukazují, že roční provoz myčky při spotřebě 197 kWh za rok atakuje 2000 Kč. A to samozřejmě uvažujeme tu nejúspornější myčku a mytí jedenkrát denně. Do ceny samozřejmě nepočítáme další náklady, jako jsou voda, mycí prostředky, údržba apod. Přesto když si danou částku podělíme 365, zjistíme, že cena denního mytí je skutečně směšně malá. Pořád se tedy zdá mytí v myčce jako velmi efektivní způsob mytí špinavého nádobí.

Jak ušetřit ještě víc?

Zjistěte, jak se na mytí v myčce dá ušetřit každý den ještě pár korun navíc. Ve výsledku můžete být úsporou mile překvapeni.

1. Sušení na vzduchu

Místo toho, aby se k sušení nádobí používal ohřátý vzduch, je možné tuto funkci vypnout a nechat nádobí sušit přirozeně na vzduchu. Tento krok dovede snížit spotřebu spotřebu energie až o 22 %.

2. Ekologický program

Většina myček nádobí je vybavena ekologickým programem. Jedná se o delší mycí cyklus s nízkou teplotou, který k vyčištění nádobí využívá spíše čas než vysoké teploty vody. Navíc, protože je nádobí déle namydlené, má mycí prostředek více času působit. Tyto ekologické programy ušetří přibližně 20-40 % energie a vody.

3. Automatický program

Pokud si nejste jisti, jaký program zvolit, automatické nastavení je obvykle tou nejlepší volbou. Pomocí senzorů zjistí, jak moc je vaše nádobí zašpiněné, a zvolí optimální teplotu a množství vody pro danou náplň. Tímto se šetří energie a také voda.

4. Plně naložit

Před spuštěním mycího cyklu počkejte, až bude myčka plná. Poloprázdný spotřebič spotřebuje podobné množství energie na umytí menšího počtu nádobí. Pokud ji opravdu potřebujete spustit, poohlédněte se po funkcích, které vám umožní umýt poloviční náplň účinněji. 

5. Naučte se efektivně využít prostor

Opakované mytí nádobí je plýtvání energií. Ujistěte se proto, že umíte myčku správně naplnit tak, abyste využili maximum místa, ale zároveň se všechno nádobí zcela umylo. Může se například stát, že voda z ostřikovacích ramen nedosáhne na nádobí, protože není na správném místě. Dbejte na to, aby velké předměty byly umístěny vzadu a po stranách, a pánve dole, aby se jim dostalo intenzivního mytí. Používejte podpěry pro plastové nádoby, aby se nepřevracely a příbory v koši nastavte do správné polohy pro účinné mytí.

3. Udržujte myčku čistou

Naučte se čistit myčku nádobí a zachováte její maximální účinnost. Každý měsíc vložte do myčky čisticí tabletu nebo roztok, abyste z ní odstranili zbytky jídla a vodní kámen.

ZDROJ: https://www.idealhome.co.uk/property-advice/how-much-does-it-cost-to-run-a-dishwasher-297629
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Wendelin Jacober: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/cisteni-zarizeni-jidlo-zorny-uhel-1447956/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button