Rady a tipyReceptyZdraví

Jak si snadno připravit přírodni antiperspirant, který nebude škodit vaší pokožce

Ať je zima, nebo léto, nepříjemné pocení a s ním spojený zápach doprovází řadu lidí na každém kroku. Stačí trocha stresu, sprint na tramvaj nebo chvilka v přetopené místnosti a pod vaším podpažím mohou vzniknout nevzhledné propocené koláče.

Je to samozřejmě značně trapné, a tak děláme, co můžeme, abychom se této situaci vyhnuli. Většina lidí sáhne po antiperspirantu z drogerie, který sice může prokázat dobrou službu, ale téměř vždy obsahuje nebezpečné hliníkové soli, které mohou přispívat k rozvoji rakovinného bujení. Neriskujte tedy svoje zdraví a s pocením zatočte raději přírodní cestou.

Pot není nepřítel

Pocení je přirozený proces, který naše tělo potřebuje nejen k ochlazování, ale také k vyplavování škodlivých látek z těla. Blokovat ho tedy úplně určitě není žádoucí. Pokud se u vás pocení vyskytuje v rozumné míře, není třeba se nijak znepokojovat. Pozorujete-li však v poslední době změny, raději vše konzultujte s vaším lékařem. Nadměrné pocení totiž může signalizovat existenci choroby či zánětu.

Pot sám o sobě také nezapáchá. To, co vnímáme jako nelibou vůni je důsledkem činnosti kožních bakterií, které pot rozkládají, a tento proces pak vytváří onen známý zápach. Prvním krokem proti omezení zápachu je tedy především pravidelná a pečlivá hygiena zvláště v oblastech, kde se potní žlázy nacházejí.

Přírodou proti pocení

Jak už bylo zmíněno, používání antiperspirantů z drogerie se ze zdravotních důvodů vůbec nedoporučuje. Existuje tedy vůbec nějaká možnost, jak pocení omezit a nevystavovat se stále dokola společenskému faux-pas? Ano, vyrobit si přírodní antiperspirant vůbec není tak složité, jak by se mohlo zdát. My vám dnes poradíme jak na to.

Rostlina z vaší zahrádky

I na vaší zahrádce možná roste malá a nenápadná rostlinka, která však v sobě ukrývá velkou léčivou sílu. Řeč je o šalvěji lékařské.

Šalvěj patří mezi bylinky, které jsou v tradiční medicíně ceněny pro řadu pozitivních efektů na zdraví člověka. Jednou z jejich nejlepších vlastností je právě schopnost regulovat pocení. Mimo jiné však dobře poslouží i při následujících obtížích:

 • problémy s ledvinami a močovými cestami
 • oslabená imunita
 • bolesti žaludku
 • nadýmání
 • bodnutí hmyzem
 • eliminuje záněty v dutině ústní
 • blahodárně působí na ženské hormony, zvlášť při menstruaci
 • pomáhá zlepšovat kvalitu vlasů a zamezuje jejich vypadávání
 • pomáhá při léčbě akné
 • zlepšuje schopnost soustředění a paměť

Pro maximální účinnost můžete zkombinovat více způsobů použití šalvěje. Mezi tradiční metody patří pití šalvějového čaje. Koupíte jej v každých potravinách nebo si můžete rostlinky samo nasušit. Nálev je chutný a lze jej doplnit třeba kapkou citronu či lžičkou medu pro zlepšení chuti.

Kromě toho lze zakoupit řadu doplňků stravy, které šalvěj obsahují, obvykle v kombinaci s dalšími bylinkami podporujícími léčebný účinek.

V neposlední řadě si můžete vyrobit i zmiňovaný domácí antiperspirant. Jak na to?

Antiperspirant ze šalvěje

Na přípravu antiperspirantu budete potřebovat:

 • výtažek z grepových semen (koupíte v lékárně nebo specializovaných prodejnách)
 • cypřišový olej
 • levandulový olej
 • výluh ze šalvěje (60 ml)

Jak postupovat:

Použijte 10 kapek grepového výtažku, 10 kapek cypřišového oleje a 10 kapek levandulového oleje. Smíchejte s výluhem ze šalvěje. Směs je nutné opravdu řádně promíchat, aby se jednotlivé složky dobře propojily a vytvořila se z nich stabilní směs.

Hotovou tekutinu poté přelijte do lahvičky s rozprašovačem a nechte několik hodin uležet na chladném místě. Lahvičku skladujte s temnu a chladu, klidně i v lednici.

Před každým použitím lahvičku řádně protřepejte a aplikujte do podpaždí, tak jak jste zvyklí.

Při prvním použití buďte opatrní a sledujte, zda se nevyskytne alergická reakce na kteroukoliv složku antiperspirantu. Uvidíte-li začervenání nebo vás pokožka začne svědit, okamžitě používání přípravku ukončete.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button