Dům a zahradaRady a tipy

8 věcí, které do ložnice nepatří a berou vám klidný spánek. Zbavte se jich ještě dnes

Ložnice by měla být místem klidu a odpočinku, abyste si mohli dopřát co nejkvalitnější spánek, ale příliš často je tento soukromý prostor narušen nepořádkem. Profesionální bytový designéři proto mají seznam věcí, které by se ve vaší ložnici neměly vyskytovat. Řiďte se jejich praktickými radami a stanovte si priority, co by mělo zůstat – a co zmizet – aby bylo vaše místo odpočinku skutečně dokonalé.

1. Televizor

Je dobře známo, že čas strávený u obrazovky brání mozku v produkci melatoninu, který pomáhá mozku s cyklem spánek-bdění. Ložnice by měla být místem odpočinku a regenerace a nabírání nových sil. To se vám ale těžko podaří, když se budete dívat na televizi. Navíc je faktem, že modré světlo působí jako signál mozku, že je čas být vzhůru. Proto může sledování televize narušit váš cirkadiánní rytmus a dokáže také ovlivnit schopnost usnout i kvalitu vašeho spánku. Zbavte se proto televize, dálkového ovladače a dalších technických doplňků a zbavte se nepořádku, který zabírá drahocenné místo.

2. Nepořádek na zemi

Určitě to znáte taky – neustále se zvětšující hromada oblečení na podlaze není jen záležitostí teenagerů. Je to zlozvyk, který má spousta z nás. Proto se zbavte všeho, co se jen tak povaluje na podlaze a uložte to zpět do skříně. Ráno vám to opravdu ušetří čas, když se nebudete přehrabovat v hromadě oblečení na podlaze a budete jasně vědět, kde co máte. Navíc je to skvělá příležitost ke třídění oblečení. Dejte pryč vše, co jste na sobě neměli za poslední rok. Odneste jej do místní charity nebo do speciálního kontejneru na textil.

3. Příliš mnoho drobností

Vzpomeňte si, kdy jste byli naposledy na dovolené a bydleli v hotelu a jak snadno se vám v takovém klidném a neuspěchaném prostředí usínalo. Nyní se rozhlédněte po své ložnici. Také vám připadá, že je v ní spousta naprosto zbytečných věcí, které tam prostě jen překáží. To všechno vytváří v ložnici nepořádek.

Berte svou ložnici jako útočiště, klidné místo, kde můžete hluboce relaxovat. Vyhraďte si čas na důkladné vyčištění, hloubkový úklid, výměnu ložního prádla a vyprání veškerého bytového textilu.

4. Cvičební pomůcky

Existuje mnoho důvodů, proč by měly být běžecké pásy, veslovací trenažéry, crossfitové vybavení, a dokonce i činky v ložnici zakázány. Zaprvé jsou magnetem na nepořádek, a za druhé, ložnice by měla být útočištěm pro odpočinek a romantiku. Objemné rotopedy, běžecké pásy a trenažéry vyvolávají spíše představu energického cvičení než klidu. Navíc cvičební vybavení bývá často nehygienické, může být zapáchající a přechovávat bakterie, pokud se náčiní pravidelně neutírá. A pokud se nepoužívá, může se stát pravidelnou připomínkou viny, že bychom ho měli buď používat, nebo odstranit či prodat.

5. Váš mobilní telefon

Většina odborníků na úklid by dala telefonům – a nepořádným kabelům nabíječek – rozkaz k odchodu z ložnice, ale ne vždy je to možné. Chcete-li omezit přítomnost telefonu, podívejte se, jaké rituály by vás v tomto mohly podpořit. Například si můžete stanovit pravidlo, že nebudete používat telefon v posteli po 21. hodině nebo dokud ráno nevstanete a neobléknete se. Pokud potřebujete být v případě nouze k zastižení, nechte telefon daleko od postele, ale tam, kde ho uslyšíte, a dejte rodině vědět, že mají volat, a ne psát zprávy, aby se vám v případě naléhavosti dovolali.

6. Pracovní prostor

Vyhýbejte se tomu, aby se vaše ložnice proměnila v pracovní prostor. Vyhněte se hromadám papírů, knih a věcí na nočním stolku nebo nahromaděných kolem postele, protože tento nepořádek představuje další podněty, které musí mozek zpracovávat. V dnešní době, kdy mnoho z nás pracuje z domova, je to často ložnice, kde skladujeme své pracovní poznámky, nebo třeba notebook. Pokud musíte v ložnici pracovat během dne, ujistěte se, že ji na noc řádně uklidíte. Použijte zásuvky nebo police v zavřených skříních a změňte také osvětlení – tedy rozsviťte jemnější lampu, která napomáhá relaxaci.

7. Potraviny

Jídlo do ložnice prostě nepatří, protože ložnice je útočištěm, které je zařízeno tak, aby podporovalo naši pohodu pomocí správných vůní, osvětlení, designu, uspořádání a předmětů. Jídlo se do tohoto prostoru nehodí a ruší účel ložnice, který je zaměřen na klidnou činnost před spaním.

8. Chatrné závěsy

Pro nejhlubší a nejspokojenější spánek jsou vždy nejlepší zatemňovací závěsy. Proto sundejte chatrné závěsy nebo žaluzie. Udržujte interiér tmavý, zejména v dětských pokojích a na severní polokouli, kde se v létě pozdě stmívá a brzy rozednívá.

ZDROJ: https://www.housebeautiful.com/uk/lifestyle/storage/a40642342/how-to-declutter-bedroom/
ZDROJ obrázku: Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button