Rady a tipyZdraví

Jídlem proti bolesti? Opravdu to funguje

Co je to vlastně bolest? Jedná se o reakci mozku, který produkuje látky, jež signalizují, že někde v organismu není něco v pořádku nebo došlo k nějakému úrazu či zranění. Je to vlastně velice užitečný mechanismus, který nám pomáhá včas zjistit, že je problém a začít jej nějak řešit.

Jenže i když víme, že bolest je vlastně užitečná, stejně se nestane o nic příjemnější. A někdy naopak může celou situaci ještě více zkomplikovat. Když si zlomíte nohu, jistě vás bude ještě nějakou dobu pronásledovat bolest, ale k úspěšné léčbě je potřeba bolest tlumit, aby se tělo mohlo v klidu regenerovat. A proto byly vynalezeny léky, které bolest umí tlumit a vracet nás zpět do hry.

Často se ale stává, že trpíme soustavnými bolestmi, které souvisí s nějakou chronickou chorobou. Kvůli tomu jsme pak nuceni brát tyto prášky velmi často a to samozřejmě není ideální. Jako každé léky, mají i prášky proti bolesti řadu vedlejších účinků a především z dlouhodobého hlediska mohou poškodit zejména zažívací systém nebo játra.

Jak na bolest bez prášků?

Existuje cesta jak bolest tlumit bez nutnosti brát další a další prášky? Podle vědců je dobré zamyslet se nad svou stravou. Řada potravin má prý tlumivé účinky a může vám pomoci bolest zmírnit nebo se jí úplně zbavit. Až vás tedy příště přepadne ataka bolesti, zkuste namísto léků vyzkoušet jednu z těchto potravin.

Višně

Višně obsahují látky které jsou velice efektivní v blokaci signálů, které v mozku dráždí receptory bolesti. Jedná se o bioflavonoidy, které zejména dobře působí na bolest způsobenou zánětem a pomáhají jej také léčit. Dáte-li si porci zhruba dvaceti višní, obsah účinných látek by měl být schopen vám ulevit od bolesti, která je způsobena bolestí kloubů nebo svalů, artritidou, PMS symptomy, žaludečními potížemi a dalšími.

Losos

Losos se dá zařadit mezi obecně prospěšné potraviny. Obsahuje velice důležité látky, které nám pomáhají správně myslet a soustředit se a také podporuje přirozené funkce metabolismu.

Skvěle pomáhá zejména proti bolestem břicha nebo proti revmatickým bolestem. Omega-3 mastné kyseliny totiž redukují zánětlivost a podporuje správné hojení.

Zázvor

Pokud by zde nebyl zázvor, tak už co jiného? Zázvor je všeobecně známý jako skvělý pomocník při chřipce a nachlazení a při snížené obranyschopnosti. Můžete jej brát každodenně jako prevenci nebo jej využívat v případech, kdy vás přepadne nenadálá bolest.

Nejlépe působí čerstvý, ale dopřát si můžete i zázvorový čaj nebo kapsle s výtažkem ze zázvoru. Podporuje hojení ran, rychlejší uzdravení a zabraňuje rozvoji zánětu. Dá se užívat i zevně ve formě pasty, kterou můžete nanášet na bolavé klouby nebo svaly.

Káva

Kofein je běžnou součástí řady léků na bolest. Není tedy žádným překvapením, že káva by vám mohla pomoci ulevit od bolesti. Pomůže zejména proti bolesti hlavy, ale není dobré spoléhat se jen na kávu. I předávkování kofeinem může způsobovat nepříjemné projevy, včetně bolesti, takže s kávou buďte opatrní a dopřejte si maximálně tři šálky denně.

Káva také nepůsobí dobře na střevní potíže ani na menstruační bolesti. V takových případech se kávě spíše vyhněte.

Šalvěj

Šalvějový čaj vám udělá výborně na všechny potíže s hrdlem nebo žaludkem. Bolí-li vás v krku nebo se necítíte úplně ideálně ohledně stavu vašeho zažívání, pak je šalvěj dobrou volbou, která odstraní i případnou bolest či nepohodlí.

Dejte si šalvějový čaj nebo i bonbóny s výtažkem z této mocné bylinky. Prodává se i šalvějový sirup, který zase nejlépe zachutná dětem.

Papája

Už staré kmenové národy, které žily v oblasti jižního Pacifiku běžně užívaly papáju jako lék. Samy přišly velice rychle na to, že toto chutné ovoce dokáže ulevit od bolesti a zlepšit stav pacienta.

Má přírodní protizánětlivé enzymy a pomáhá nejen v boji proti bolesti, ale také proti otokům. ideální je tedy zejména po operaci, kdy se operované místo postupně dostává zase k sobě a může dojít k zánětům nebo otokům.

Dopřejte si ideálně kus čerstvého ovoce nebo papájový džus. Existují i vitamínové doplňky stravy, které papájový extrakt obsahují.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button