Krása a módaRady a tipyZdraví

Potničky mohou potrápit i dospělé. Léčbu lze snadno urychlit vhodnou péčí

Jak už název napovídá, potničky nás nejčastěji mohou překvapit v horkém létě, kdy se hodně potíme. Jedná se o neinfekční vyrážku z přehřátí, která je typická zejména pro miminka a malé děti, ale rozhodně to neznamená, že by potničky nemohly potrápit taky dospělé. Vyléčit potničky doma není nijak složité, většinou se snadno zahojí během pár dní. Ještě lepší je ale této vyrážce předcházet. Můžete vyzkoušet například heřmánek, u dospělých může také zabrat měsíček nebo řepík a jedlá soda.

U miminek běžná záležitost

Potničky jsou způsobeny ucpanými kanálky potních žláz při přehřátí těla a zvýšeném pocení. U miminek je tato vyrážka poměrně častá, jelikož u nich ještě není zcela vyvinuta termoregulace a potní žlázy fungují na sto procent. Pak už stačí jen pokud má miminko třeba těsnější oblečení nebo plínku, a problém je na světě. Potní žlázy se totiž v záhybech kůže ucpou, a tak vznikají potničky. Objevují se i jako následek horečnatých onemocnění.

Vyrážky se není třeba zvláště obávat. Nejčastěji se objevuje v pase a na tříslech (pod plenkou), v podpaží, ve vnitřní části loktů, na krku, hrudníku, na zádech, ale nezřídka ji najdeme i na obličeji. Dítko může být kvůli potničkám lehce podrážděné nebo rozmrzelé, protože pokožka dost svědí.

Jak na léčbu potniček u dětí

Potničky poznáte velmi snadno. Jsou pro ně charakteristické drobné načervenalé skvrnky, které následně vytvářejí drobné puchýřky, jež mohou být naplněny čirou tekutinou. Puchýřky obvykle po čase samovolně prasknou a ve většině případů se zahojí a vymizí do několika dní. Pokud se ale dětská pokožka sama do pár dní nespraví, je dobré trochu jí pomoci. Především je nutné dohlédnout, aby se vyrážka nezanítila. V takovém případě pak raději rovnou navštivte dětského lékaře a nesnažte se potničky léčit doma sami. Co může pomoci?

Vyplatí se v pokoji udržovat teplotu mezi 21 až 24 °C a v noci kolem 16 až 18 °C. Dále je dobré důkladně větrat, aby se dítě nadměrně nepotilo. Miminku dávejte lehké a prodyšné materiály a častěji jej přebalujte, jelikož se může pod plenkami snadno zapotit. Na svědivou vyrážku zkuste přikládat studené vlhké obklady nebo postižená místa často oplachujte chladnou vodou – nicméně bez mýdla nebo jiné kosmetiky. Pro děti je také vhodné léčit potničky odvarem z heřmánku.

Uvařte silný nálev (2 lžíce byliny zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10–15 vyluhovat, sceďte a nechte vychladnout) a tímto nálevem poté vyrážku opatrně potírejte. Starším dětem se aplikuje na potničky tekutý pudr.

Potničky u dospělých

I dospělé mohou potničky potrápit. Není nezvyklé, že se u nich vyrážka objeví v horkém a vlhkém počasí, při letním sportování, třením o sebe různými částmi těla nebo jednoduše tehdy, když je velké horko a člověk se hodně potí. I u dospělých se na kůži objeví červené skvrny, z nichž se vyklubou puchýřky. Pokud jsou potničky rozsáhlé, mohou se na těle spojit v jeden velký flek. Typické pro ně je nepříjemné svědění, praskání a zasychání. Opět se lze spolehnout na to, že se vyrážka během pár dní sama zahojí, ale proces se dá urychlit.

Jak proti potničkám zabojovat?

Základem léčby i prevence je dbát na hygienu. Jen tak se zabrání tomu, aby se do potniček dostala infekce, která může hojení zkomplikovat. Navíc mohou na kůži zůstat jizvičky, což rozhodně není žádoucí.

Doporučujeme sprchovat se vlažnou nebo studenou vodou, místa postižená potničkami nikdy neumývejte horkou vodou, protože ta může podráždění zhoršit. Vyplatí se nosit vzdušné, nepřiléhavé oblečení z bavlněných materiálů. Pokud se setkáte s velkým výsevem potniček, může pomoci jedlá soda, která má uklidňující účinky.

Zdroj: https://www.medicinenet.com/heat_rash/article.htm

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button