Dům a zahradaRady a tipy

Tyhle věci zvládnete uklidit nebo zorganizovat do 5 minut. A hned budete mít lepší den

Uspořádání, vyklizení a vyčištění domácnosti se může zdát jako náročný úkol a ve většině případů na tyto činnosti nemáme dost času ani sil. Takové projekty totiž klidně mohou trvat několik hodin, nebo dokonce dnů, přičemž v některých případech se spoléháme na pomoc druhých. Samozřejmě je nejlepší si takový větší úklid předem naplánovat nebo rozvrhnout, existují také menší úkoly, které lze provést k relativně rychlém čase a vyžadují minimální plánování nebo rozvrhování. Ještě lepší je, že některé z úkolů na tomto seznamu lze provést během 5 minut, a to buď před začátkem pracovního dne, nebo po jeho skončení.

Organizace šatníku

Uspořádaná skříň, skříň nebo komoda je jedním z nejlepších způsobů, jak začít den. Zatímco své skříně často zanedbáváme, tyto prostory se mohou snadno stát neorganizované a zaplněné starými kousky oblečení, které už nenosíme nebo pro které nemáme využití.

Každé ráno nebo večer věnujte několik minut tomu, abyste si srovnali, kam co patří, a najděte místo pro kousky, které často nosíte, abyste měli jistotu, že budou po ruce, když je budete potřebovat. Pokud máte čas, můžete kousky uspořádat podle barev, sezónnosti nebo účelu.

Ustelte si postel a vyměňte povlečení

Stlaní postele by mělo být jednou z prvních věcí, které ráno uděláte. Často necháváme postel neustlanou, abychom po návratu domů po dlouhém a náročném dni narazili na pokoj, který vypadá a působí neuspořádaně. Součástí ranní rutiny se může stát i častá výměna povlečení, a přestože se může zdát, že je to po ránu únavné, je nejlepší tyto drobné úkony zvládnout hned ráno, dokud se ještě cítíte plní energie.

Roztřídit prádlo

Řekněme si na rovinu, že třídění prádla nikoho opravdu nebaví, ať už jde o jeho nakládání do pračky, nebo věšení či skládání. Třídění prádla se může zpočátku zdát jako výzva, ale jakmile se do něj pustíte, začnete si uvědomovat, že se to snadněji řekne, než udělá. Každé ráno nebo během dne si vyhraďte trochu času na roztřídění prádla a uspořádejte si ho podle toho, jak bude zabalené ve skříni, abyste si celý proces usnadnili.

Vykliďte kuchyň

Kuchyně jsou pravděpodobně jednou z nejfrekventovanějších místností ve vaší domácnosti. Obecným pravidlem pro kuchyně je uklízet za pochodu, aby bylo snadnější vždy vzít jen aktuálně použité nádobí a dát jej do dřezu nebo myčky. Součástí úklidu za pochodu je také otírání desek kuchyňské linky, sporáku nebo jakéhokoli povrchu, který jste používali. Zkuste uklidit čisté nádobí, zatímco se vaří konvice nebo připravujete jídlo, abyste si v kuchyni udělali větší pořádek.

Vytřiďte koření a kořenící přípravky

I když nejste gurmán nebo někdo, kdo používá hodně různých koření, snadno se stane, že tyto věci nemají řád a moc nemáme přehled, kde co je. Podívejte se, které koření se již delší dobu nepoužívá a lze je vyhodit, vyměnit nebo darovat místní potravinové bance. Vytřete police nebo zásuvky, a pokud si všimnete, že je třeba některé položky dokoupit, poznamenejte si to pro příští nákup potravin.

Vyřazujte staré a prošlé potraviny

Nikdo nemá rád plýtvání potravinami nebo vyhazování spotřebního materiálu, který mohl být jinak využit nebo darován. Skříně s potravinami se mohou rychle zaplnit, protože naše potřeba a touha po konzumaci v posledních letech vzrostla. Pokud věnujete trochu času tomu, abyste zjistili, které potraviny jsou již prošlé nebo jejichž doba použitelnosti brzy vyprší, pomůže vám to udržet spíž i lednici čisté od zbytečných položek, které jen zabírají místo. Snažte se darovat co nejvíce položek, ale vždy se ujistěte, že jsou ještě v datu spotřeby a že ještě neprošly.

Vyčistěte kabelky, kapsy na oblečení a rohožky

V kapsách nebo kabelkách se nám často hromadí účtenky, papíry a drobnější předměty. Tyto předměty jsou všechno, jen ne užitečné, pokud je tedy nepotřebujete schraňovat pro daňové účely.

Uspořádejte si pracovní stůl

Naše pracovní prostory se mohou snadno stát nepřehlednými, aniž bychom si to uvědomovali. Od starých papírů, nádobí, jako jsou talíře a šálky, nebo dokonce předmětů, které je třeba vrátit nebo uložit – váš pracovní stůl se snadno může proměnit ve skladiště věcí, které byly příliš dlouho odkládány. Dejte si 5 minut na to, abyste nepotřebné věci vyhodili nebo uložili na své místo – uvidíte, že se vám bude skvěle pracovat.

ZDROJ: https://www.homify.co.uk/ideabooks/9244407/things-you-can-organise-in-just-5-minutes-at-home
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/moda-muz-lide-zena-3791617/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button