Dům a zahradaRady a tipy

Máte malý byt? Takhle ho opticky zvětšíte pomocí pár triků

Mnoho z nás žije v bytových domech, které jsou typické tím, že nenabízí zrovna mnoho prostoru nazbyt. Aktuální složitá bytová situace také znamená, že se mnoho lidí bude muset stěhovat kvůli vysokým cenám do menšího. I když to určitě není nic příjemného, je důležité vědět, že i tak můžete chytrými triky svůj byt aspoň opticky „nafouknout“. Další místnost nebo úložný prostor navíc tak samozřejmě nevzniknou, ale bezpochyby se vám bude v takovém bytě lépe fungovat.

Volba barev je zásadní

Asi všichni víme, že barvy dovedou zásadně ovlivnit vaši náladu, ale také umí velmi proměnit interiér. Pokud je budete umět správně použít, můžete prostor v bytě opticky rozšířit či zúžit, snížit i zvýšit. Jak na to? Obecně platí, že díky světlým jasným barvám bude prostor působit větší. Nejlepšího efektu lze dosáhnout, pokud použijete tmavou barvu na podlahy a stěny naopak vymalujete na bílo. Tak získáte nejlepší dojem z celého prostoru a ten bude působit větší a vzdušnější.

Nezkazte si dojem podlahou

Chybu můžete snadno udělat při volbě podlahové krytiny. Ta by měla být v malých místnostech ideálně jednolitá, bez jakýchkoliv vzorů. Na výběr je dnes široká paleta různých vzorů. Není podstatné, zda zvolíte dlažbu, plovoucí podlahu, nebo třeba linoleum a rozhodně se ani není třeba vyhýbat koberci. Pokud jej ale na podlaze chcete mít, pak by měl zasahovat ode zdi ke zdi. Právě díky tomu se prostor opticky roztáhne a sjednotí.

Strop vždycky na bílo

Aby místnost působila vyšší, měl by mít strop vždy čistě bílou barvu. Vždy platí, že na stropě nesmí být tmavší barva než na stěnách – pak byste měli dojem, že vám strop skutečně doslova padá na hlavu. Na strop se také hodí volit spíše matnější barvy, ke kterým je vlídnější světlo. Lesklý nátěr totiž zbytečně zvýrazňuje nedokonalosti stropu a bude na sebe přitahovat nechtěnou pozornost.

Přemýšlejte nad vybavením

Možná máte stěny bílé, podlahu tmavou a jednolitou, a přesto vám připadne, že na vás místnosti doslova padají. Na vině může být i nevhodné vybavení. Vsaďte proto na osvědčený minimalismus. Interiér, který je přeplněný, bude vždycky působit menší a nevzdušný. Velmi častou chybou bývají například jednolité masivní obývací stěny, které najdou své uplatnění pouze ve velkých místnostech. Do panelákových bytů vybírejte vždy raději nižší a členitější kousky. Zaměřte se třeba i na potah sedací soupravy, který by měl být jednobarevný, a rozhodně to nepřehánějte to ani s doplňky.

Přineste dovnitř světlo

Dostatek světla je zásadní, aby bydlení působilo přívětivě vzdušně. V paneláku proto úplně zapomeňte na tmavé závěsy, ale pro zakrytí oken volte vždy jen lehké, vzdušné, čistě bílé záclony, ideálně i bez vzorů. Pokoj následně můžete doplnit nejen jediným centrálním osvětlením uprostřed pokoje, ale zkuste pořídit i další zdroje světla, jako jsou například nástěnné lampy. Z doplňků pak zvolte zrcadla, která pokoj zvětší a zesvětlí. Dojem světla dodají také jakékoliv skleněné doplňky, takže se nebojte křišťálu, váz a dalších.

Zkuste si pohrát se dřevem

Dřevěné doplňky jsou vděčnou součástí moderního bydlení, a i díky nim lze pokoj opticky zvětšit. V malých místnostech by měly mít dřevěné prvky a lišty podobnou barvu jako stěny, ale o trochu tmavší odstín. Vznikne tak jemný kontrast, který zdůrazní architektonické proporce místnosti, ale také ji opticky zvětší.

ZDROJ: https://www.remodelista.com/posts/how-to-make-a-room-look-bigger-11-expert-tips/

ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Amina Filkins: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/svetly-zed-postel-loznice-5425123/

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button