Rady a tipy

Manželství se stále vyplatí. Je výhodnější finančně i po stránce trvalosti vztahu

Vyplatí se v dnešní době svatba? Nebo je to skutečně jen ten „kus papíru“, který v podstatě už ztratil význam? Od dob našich rodičů se toho změnilo hodně. Zatímco tehdy bylo považováno za zcela normální, že se mladý pár vezme ideálně ještě předtím, než spolu začnou bydlet nebo než budou mít děti, nyní je situace hodně odlišná. Lidé spolu běžně žijí i plodí děti bez manželského svazku a i těm, kteří spolu jsou již celé roky a neplánují změnu, se do takového trvalého svazku příliš nechce.

Na lásku přece nepotřebujeme štempl, je to jen drahý mejdan, stejně se každý druhý rozvádí. To jsou nejčastější důvody, proč se dnes lidé odmítají brát. A v mnoha případech mají pravdu. Více než 50 % všech manželství totiž dnes skutečně končí rozvodem a cena svatby je pro mnohé naprosto nepředstavitelnou finanční zátěží.

Jenže v mnoha ohledech se svatba jednoduše vyplácí – které to jsou?

Peníze

Pokud spolu žijete v nesezdaném partnerství, nejsou vaše vzájemné majetkové poměry nijak upraveny zákonem. Je-li váš dům či byt napsán v katastru pouze na vašeho partnera, nejste ničím chráněni v případě rozchodu. To, že jste platili hypotéku a náklady společně, už nikoho nezajímá. Zbývá jedině nákladný soud, který ne vždy musí dopadnout ve váš prospěch. V manželství ale patří vše, co jste za dobu jeho trvání získali, rovným dílem oběma – říká se tomu společné jmění manželů.

Další podstatnou zákonnou úpravou je i vyživovací povinnost. Podle znění zákona totiž vůči sobě manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost. To v praxi znamená, že mají například oba právo na stejnou životní úroveň. Pokud váš partner vydělává miliony, musíte z jeho životní úrovně těžit i vy, a to platí i pro případ rozvodu.

Neméně důležitou výhodou je i sleva na dani, která se opět týká pouze sezdaných partnerů. A není to úplně malá částka. V konečném zúčtování se může výrazně projevit.

Manželství má rozhodně své výhody i ve chvíli, kdy jeden z manželů zemře. Máte totiž automaticky nárok na vdovský důchod a na dědictví. Samozřejmě i v případě, že nejste manželé, můžete mít svou pozůstalost předem ošetřenou závětí a odkázat svůj majetek skutečně tomu, komu chcete, ale ruku na srdce – kdo dnes závěť skutečně má?

Potomstvo

Mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, jak dramaticky se situace může zkomplikovat v případě, kdy dojde na péči o děti po rozchodu či rozvodu. Z pohledu práva už ale nejde tolik o to, zda jste manželé nebo jen nesezdaný pár. V každém případě jste oba rodiče dítěte, na které tedy máte stejné právo. Pokud se nedohodnete, proběhne soud o dítě, stejně jako kdybyste byli manželé. Výživné na dítě prostě musíte platit, ať už jste bývalý partner nebo bývalý manžel. Právo na styk s dítětem byste také měli mít zcela stejné.

Rozdíl je pouze při porodu dítěte. Pokud jste manželé, zákon automaticky muže považuje za otce vašeho dítěte. V opačném případě se muž musí k otcovství oficiálně přiznat na úřadě.

City

A jak ovlivní manželství vaše city a vzájemnou náklonnost? Mnozí lidé považují manželství za zabijáka vztahu, výzkumy ale paradoxně hovoří jinak. V manželství jsou podle nich lidé zodpovědnější, mají ochotu na vztahu víc pracovat, udržet ho, nevzdávat to při prvních neshodách. Když už přijde krize, více přemýšlí, zda je skutečně nutné se rozejít, a daleko častěji jsou ochotni vyhledat odbornou pomoc při řešení potíží.

Zákon manželství před životem na hromádce zvýhodňuje. Dává záruky i poté, co manželství nevyjde podle představ. Z mnoha ohledů tedy manželství i dnes plní velmi důležitou funkci a určitě se vyplatí jeho uzavření alespoň zvážit. A užít si jedenkrát za život pořádnou oslavu vaší lásky taky nemusí být od věci.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

  1. Jestli se manželství vyplatí nebo nevyplatí, je věc názoru. I v manželství nemusí mít jeden z manželů právo na majetek druhého. Například, dům, ve kterém bydlí, vlastnil starší manžel již před vstupem do manželství. Nebo nemají „společné vlastnictví manželů“, protože si ho v průběhu manželství rozdělili, nebo mají předmanželskou smlouvu. Možná se víc vyplatí nemajetným lidem, kde manžel – když např. manželka je na rodičovském příspěvku a nemá svůj příjem nad určitou částku danu zákonem – může uplatnit na manželku daňový odpočet. Mám z článku dojem, že jde o „propagaci manželství“, protože v současné době se mladí lidé neberou, žijí tzv. na „psí knížku“. Ale nechala bych to na rozhodnutí jim.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button