Dům a zahradaRady a tipy

Smrdí vám oblečení? Zbavte se zatuchlého zápachu i parfému snadno a napořád

Také se vám stává, že vytáhnete čerstvě vyprané oblečení, ale namísto příjemné vůně vás překvapí nelibý zápach? Bohužel to je realita, která je známá snad skoro každému. Na vině může být nesprávné praní, ale klidně i špinavá pračka nebo jiné problémy. Zápach z oblečení nicméně nemusí být neřešitelný problém, pokud tedy víte, jak ho odstranit. Proto jsme pro vás sepsali ty nejlepší osvědčené metody, jak se zápachu z oblečení nadobro zbavit.

Jaké jsou příčiny?

Zápach z oblečení může mít mnoho důvodů. Ve většině případů se ho dá správným vypráním zbavit, ale ne vždy to funguje. Některé oblečení navíc není možné jen tak jednoduše vyprat, takže je nutné hledat jiné způsoby. Někdy je na vině i plíseň nebo podobné nepříjemnosti, na které je potřeba vzít i silnější kalibr.

Jemný zápach zmizí snadno

Mírného zápachu se snadno zbavíte díky speciálnímu roztoku, jenž vytvoříte smícháním vody a bílého octu v poměru 1:1. Pokud máte zrovna doma k dispozici pár kapek esenciálního oleje, klidně je ke směsi také přidejte. Namíchaný roztok následně přelijte do rozprašovače, a potom jím z dostatečné vzdálenosti poprašte nevábně vonící oblečení. Nechte na vzduchu uschnout a uvidíte, že ocet spolehlivě pachy pohltí a vaše oblečení bude opět jako nové.

Zatuchlý zápach

Často se stává, že dlouho uložené oblečení ve skříni může začít po čase zapáchat. Většinou může pomoci, když jej vyperete, ale ne vždy to stačí. Jestliže se chcete tomuto problému vyhnout, vyplatí se oblečení ukládat do vakuových pytlů. Pomoci vám mohou rovněž i látkové pytlíčky se zrnkovou kávou, bylinkami, skořicí nebo sušenou kůrou z citrusů. Stačí pak jen takový vonný pytlíček umístit třeba do kapsy svrchního oblečení a máte po zápachu.

Intenzivní vůně parfému

Je přirozené, že po nošení je oblečení často navoněné parfémem, ale pokud jej chcete například poslat dál, nebo se jednoduše zbavit této vůně, je ideální jej nejprve zkusit pořádně vyvětrat. Podobně jako s kouřem, i parfému se takto dá poměrně účinně zbavit. Když oblečení není možné vyprat, můžete také zkusit snadný trik s jedlou sodou. Oblečení vložte do sáčku na zip, nasypejte k němu 100 g jedlé sody a takto jej nechte pár dní odležet. Poté sodu vysypte a uvidíte, že ta do sebe nasaje všechny přebytečné pachy.

Některé babské rady také doporučují oblečení, které se nedá vyprat, vložit do mrazničky. Je ale otázkou, proč by to mělo fungovat. Nejen že není jisté, že se takto zápachu zbavíte, ale navíc je to krajně nehygienické dávat špinavé oblečení do míst, kde skladujete jídlo. Kontaminovat nepříjemným pachem pak snadno můžete i celou vaši mrazničku.

Zkontrolujte stav pračky

V mnoha případech může být na vině i zápach samotné pračky. Děje se tomu tak ve chvíli, pokud ji pravidelně nečistíte a neodstraňujete nánosy špíny, které se v ní usazují. Ano, i pračka potřebuje pravidelně čistit, protože jinak hrozí množení bakterií a hromadění nečistot, které negativně ovlivní prací výkon i zápach prádla.

Klíčové je pravidelně kontrolovat zejména gumové těsnění, přihrádku na prací prostředky a filtr. Snažte se také vyndat prádlo po vyprání co nejdříve a nenechávejte jej v bubnu zbytečně ležet. V ideálním případě byste ho měli okamžitě pověsit. Jestliže to není možné, nechte alespoň otevřená dvířka pračky.

Dejte šanci slunci

Proti zápachu bývá rovněž velmi efektivní sušení vypraného prádla na sluníčku. Sluníčko totiž zabíjí bakterie, které mohou zápach způsobovat. Tato metoda je ale nevhodná pro barevné oblečení, protože to bude na slunci rychleji blednout. 

V neposlední řadě je důležitá i prevence. Ujistěte se, že oblečení není nikdy skladována na vlhkém místě a vždy jej do skříně ukládejte až zcela suché.

ZDROJ: https://www.thespruce.com/toughest-odors-to-remove-from-clothes-2146161, cleany.cz, alza.cz
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-spinavy-sezeni-obleceni-3794129/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button