Dům a zahradaRady a tipy

Pomocník, bez kterého se doma neobejdete

Olej je nepostradatelná ingredience, bez které se žádná kuchařka neobejde. Těžko by bez něj připravila většinu jídel.
Avšak nejen při vaření je nám skvělým pomocníkem. Podívejte se, s čím vším nám může olej pomoci, kromě přípravy pokrmů.

Rady do domácnosti

Drhnoucí zámky – pokud jde zámek ztěžka odemykat, poslouží nám olej jako mazadlo – klíč namočíme do oleje, vsuneme ho do zámku a několikrát s ním pootočíme na obě strany, dokud se klíč nepohybuje v zámku bez obtíží.
Odlepování samolepek – chceme-li snadno odstranit etikety z nejrůznějších předmětů, potřeme je olejem a necháme několik minut působit, samolepky potom snáze odlepíme.
Čištění dřeva – smícháním několika kapek olivového oleje a petroleje vznikne přípravek pro čištění dřevěného nábytku.
Lakované věci v bezvadném stavu – boty, pásky a kabelky si zachovají svůj lesk, pokud je lehce přetřeme vatou namočenou v olivovém oleji, ten navíc materiál chrání a prodlužuje jeho životnost.
Řasenka jako nová – pokud vám začíná vysychat řasenka, kápněte do ní pár kapek olivového oleje a můžete jí dále používat.
Srst domácích mazlíčků – do misky s vlažnou vodou kápneme pár kapek cedrového oleje, touto směsí lehce navlhčíme kartáč a srst dobře vykartáčujeme, bude lesklá a jemná.

Rady do kuchyně

Těstoviny al dente – při vaření těstovin přidáme trochu olivového oleje do vody, než začne vřít, těstoviny se neslepí.
Nepřepálené máslo – aby se nám máslo při rozpouštění nepřipalovalo, přidáme k němu trochu oleje, zachová si tak svou chuť i barvu.
Smažení obalovaných potravin – obalované pokrmy budou křupavější a méně nasáklé olejem, pokud do rozšlehaného vajíčka přidáme lžíci vody a po osmažení je položíme na savý papír, aby se zbavily přebytečného oleje.

Jak odstranit skvrny od oleje

Na bavlně a lnu – pokud jsou skvrny čerstvé, důkladně je posypeme dětským zásypem a ihned vypereme, u starých skvrn je před praním potřeme hadříkem namočeným v čistém benzínu a poté důkladně vypereme ve vodě s tekutým mýdlem.
Skvrny na koberci – ty nejlépe vyčistíme peroxidem vodíku, skvrnu třeme bílým hadříkem, dokud nezmizí, potom koberec vyčistíme přípravkem na čištění za sucha.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button