Dům a zahradaRady a tipy

Aby byl úklid skutečně efektivní a hygienický: Naučte se dezinfikovat houbičky a hadříky

Udržování vysoké úrovně hygieny v domácnosti se za poslední rok stalo snad ještě důležitější než kdy dřív. Určitě i vy jste se zaměřili na pravidelný a pečlivý úklid, ke kterému využíváte celou řadu pomůcek. Může se jednat o klasické hadříky, speciální utěrky z mikrovlákna, bavlněné utěrky na nádobí, houbičky na nádobí nebo cokoliv jiného. Vždy však platí, že je nutné právě tyto nástroje pravidelně dezinfikovat a udržovat v čistotě, aby vám v domácnosti nenadělaly více škody než užitku. Zjistěte, jak o tyto nezbytné pomocníky správně pečovat.

Houbičky na nádobí

Právě v nich se může snadno hromadit neuvěřitelné množství velmi nebezpečných bakterií. Proto je po každém použití pořádně vypláchněte, vyždímejte a nechte volně uschnout. Párkrát do týdne byste je také měli nechat vydezinfikovat. Pomůže, když je namočíte do octové vody, případně je v octové vodě přímo povaříte. Pokud máte myčku na nádobí, můžete houbičky snadno dezinfikovat i v ní. Budete-li tuto péči provádět pravidelně, vydrží vám houbičky déle bez zápachu a znečištění a zároveň budete mít jistotu, že si na nádobí nepřenesete nežádoucí bakterie. I tak byste ale měli houbičky měnit ideálně každých 14 dní.

Utěrky z mikrovlákna

Jestliže se vám nádobí lépe myje s pomocí hadříků, pak zvolte ty z mikrovlákna. Péče o ně je velmi podobná jako u houbiček. Po každém použití je pořádně propláchněte a nechte na vzduchu dobře proschnout. Zmuchlané a mokré hadříky velice rychle získají nepříjemný zápach, a také se v nich budou rychlostí blesku tvořit bakterie. Hadříky nedávejte do myčky na nádobí, snadno je nicméně vyperete na 60 °C.

Kuchyňské utěrky

Vyplatí se utěrky skladovat odděleně od ostatního prádla. Někdy totiž mohou mít nepříjemný zápach, kterým by mohlo načichnout ostatní prádlo. Také je perte samostatně a ideálně používejte sypký prášek s bělicím efektem, který je určen právě na bílé bavlněné prádlo. Při praní utěrek můžete využít i toho, že do praní přidáte půl litru octu, který dokonale dezinfikuje a také neutralizuje nepříjemný zápach. Ocet navíc perfektně funguje i jako údržba pro pračku – odstraní usazeniny z prášků a gelů uvnitř automatické pračky a zbaví ji plísní či zápachu.

Mopy na podlahu

Právě na podlaze se vyskytuje obrovské množství bakterií, prachu a špíny. Ať se nám to líbí nebo ne, na zemi se nám toho usadí opravdu hodně, a i pokud doma chodíme v pantoflích, měli bychom úklidu podlahy věnovat zvýšenou pozornost. Proto bychom i hadr nebo mop na podlahu měli podrobit pravidelné očistě. Určitě je dobré je po každém použití důkladně vymáchat a ideálně je na závěr ještě propláchnout ve vlažné vodě s octem, nebo jinou dezinfekcí. Hadry i mopy je možné prát v pračce podobně jako utěrky. Dobré je prát je samostatně na 60 °C.

Dodržujte další zásady

Existuje i mnoho dalších užitečných tipů, jak o hadříky, houbičky a další úklidové prostředky pečovat a zajistit jejich lepší efektivitu.

  • Nové hadříky, utěrky a houbičky nejprve umyjte ručně či vyperte, než je začnete poprvé používat.
  • Mějte jich doma dost v zásobě, abyste je mohli kdykoliv vyměnit.
  • Při praní nikdy nepoužívejte aviváž, protože ta může zhoršit jejich absorpční schopnost, a navíc není vhodné, aby jakkoliv přišla do styku s potravinami. Pokud jste již aviváž použili, vyčistěte hadříky a utěrky octem nebo jedlou sodou.
  • Pomůcky vždy pořádně vyždímejte a nechte uschnout na čerstvém vzduchu.
  • Vyzkoušejte kartáče na mytí nádobí. Na těch se bakterie a usazeniny drží nejméně a nejjednodušeji se udržují čisté a voňavé.

ZDROJ: https://www.goodhousekeeping.com/home/cleaning/a18731/how-to-clean-a-sponge/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button