Dům a zahradaRady a tipy

Výhody a nevýhody kožené sedačky: Obávaný materiál má stále své příznivce

Výběr sedačky či sedací soupravy je skutečně důležitý, jelikož tento kus nábytku zcela definuje váš obývací prostor. Navíc takovou investici neděláte rozhodně každý rok, takže je třeba vybrat sedačku, která bude sloužit dlouho a kvalitně. I dnes řada lidí dává přednost kožené nebo koženkové sedačce. Nemusí to být špatná volba, ale pouze pokud pořídíte kvalitní kus a budete se umět o sedačku správně starat.

Na co se zaměřit?

Je jasné, že většina lidí se na první pohled zaměřuje na design. Kromě něj bychom však také měli myslet na komfort sezení a tvrdost čalounění. Nejde jednoznačně určit, zda je lepší tvrdé nebo měkké sezení, protože každému vyhovuje něco jiného, ale celkově jde říct, že je třeba být ostražití u příliš měkkého čalounění. Při dlouhodobém sezení totiž zabraňuje správnému držení zad, protože jim nevytváří dostatečnou podporu a snadněji se také prosedí.

Oproti tomu tvrdší sedačka vám dovolí strávit na ní celý večer, aniž by vás po celém večeru bolela záda. U pěny vyšší gramáže se také dá očekávat, že si déle uchová svoji původní tvrdost. Ta je také lepší v případě, že alespoň občas plánujete na pohovce spát.

Jak poznat ideální tvrdost?

Testovat v obchodě pohovku nebo křeslo na tvrdost je docela složité. U kvalitních výrobků se dá očekávat, že bude tvrdost srovnatelná se zkušebním modelem na prodejně, ale levnější sedačky se častým zkoušením velmi rychle prosedí a mohou se tedy zdát daleko měkčí, než ve skutečnosti jsou, pokud si je koupíte nové.

Když si vybíráte sedačku z online obchodu a nemáte možnost si ji předem vyzkoušet, je možné se alespoň orientačně řídit podle typu použité pěny. Levné sedačky bývají nejčastěji plněné běžnou polyuretanovou pěnou o nízké gramáži. To určitě není ideální řešení, pokud hledáte skutečně sedačku na každodenní užívání a chcete, aby něco vydržela. Hledejte proto sedací soupravu s výplní ze studené polyuretanové pěny, paměťové pěny nebo latexu – tyto materiály jsou výrazně kvalitnější a déle vydrží.

Vyplatí se eko kůže?

Obecně se nedá říct, zda je to dobrá volba nebo ne. Stejně jako u všech ostatních materiálů je především klíčové, jaká přesně eko kůže byla použita a zda se s ní pracovalo správně. Také záleží na tom, jak se o ni budete starat. Eko kůže má prakticky stejné vlastnosti jako přírodní kůže, ale je jasné, že bude mít nutně nižší pevnost a odolnost. Rychleji se tedy může opotřebovávat zejména na exponovaných místech.

Lidé si často pletou eko kůži s méně kvalitní koženkou, ta má však horní vrstvu vyrobenou z PVC, které se nesnáší se solí a potem, takže bylo typické, že velmi snadno a rychle praskala. To už se u dnešní eko kůže neděje – eko kůže bývá velmi odolná, pevná a oboustranně prodyšná, ale samozřejmě nemůže svými vlastnostmi konkurovat klasické pravé kůži.

Jak o sedačku pečovat?

Jednou týdně je vhodné vysát z koženého potahu prach a drobné nečistoty vysavačem nastaveným na nízký výkon. Následně je možné povrch ještě přetřít vlhčeným ubrouskem určeným na kůži nebo bílým bavlněným hadříkem namočeným ve vodě. Určitě na čištění nepoužívejte různé prášky, aviváže, běžné čisticí prostředky a chemikálie, kartáče anebo pasty s abrazivním účinkem. Případné rozlité tekutiny odsajte pomocí papírové utěrky nebo suchého bílého bavlněného hadříku a nechte oschnout.

Žádné skvrny nenechte na pohovce zaschnout. Nejlepší je, pokud je ihned odstraníte pomocí vlažné vody. Poté povrch vytřete dosucha. Na čištění se dá použít mýdlo s neutrálním pH, ale na velké skvrny raději použijte speciální čisticí prostředek.

Dvakrát do roka vezměte pohovku z gruntu

Kromě běžného čištění je hodí provést alespoň dvakrát do roka větší údržbu, během které kůži očistíte speciálním čisticím přípravkem. Části, které jsou nejvíce používané, je dobré očistit ideálně každé 4 měsíce. Po úplném vyčištění pohovky na ni aplikujte speciální emulzi na regeneraci a impregnaci kůže. Tím se nejsnadněji omezí vznik skvrn, zachová se vláčnost kůže a pohovka se bude lépe čistit.

Jak provést impregnaci?

K impregnaci kůže je dobré používat pouze speciální přípravky určené na přírodní kůži. Nikdy nepoužívejte sádlo, dětský olejíček, Indulonu nebo podobné přípravky, které se doporučují na různých kutilských webech. Kožený nábytek neumisťujte příliš blízko radiátoru, ani není dobré vystavovat jej přímému slunečnímu svitu. Při sezení využívejte celou plochu sedáku a snažte se k sedačce chovat skutečně ohleduplně a šetrně. Pak vydrží skutečně dlouhé roky.

ZDROJ: https://www.sofasbysaxon.com/leather-sofa-care-how-to-clean-and-maintain-your-furniture-upholstery-i103

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Leah Kelley ze služby Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button