Dům a zahradaRady a tipy

Zima se blíží. Čím přilepšit ptáčkům do krmítka?

Teploty jdou pomalu, ale jistě dolů a začíná se blížit doba, kdy bude potřeba myslet nejen na sebe, ale také na zvířata, která v přírodě často nemají dost přirozených zdrojů potravy a mohou strádat. Jde zejména o přikrmování venkovních ptáčků, kteří neodlétají do teplých krajin, ale musejí zde přečkat celou zimu. Ne vždy je zima tuhá, ale rozhodně se vyplatí situaci nepodcenit a pokud můžete, trochou něčeho dobrého jim přilepšit. Ptáci se zcela přirozeně stahují do parků a zahrad, aby vyhledali pomoc od nás, od lidí. Pokud jim nachystáme správné krmení, mnohdy jim můžeme zachránit život. Je ale jen velmi tenká hranice mezi tím, kdy jim pomáháme a kdy jim můžeme ublížit.

Jak přikrmovat?

Způsobů jak ptáčkům v zimě prospět je mnoho, asi nejznámější a nejsnadnější je přikrmování na krmítku, které se již dnes stává běžnou součástí zahrad, ale můžete jej umístit klidně na parapet okna nebo balkonu.

Nejvhodnějším materiálem pro výrobu krmítka je dřevo. Pokud se vám nechce ztrácet čas výrobou, snadno jej lze pořídit v hobby marketech – vybrat si můžete tvar, velikost i materiál, ze kterého bude vyrobeno.

Můžete si jej ale poměrně snadno také vyrobit, nicméně má to svá pravidla. Krmítko by mělo být dostatečně prostorné, tak aby umožnilo konzumovat potravu i větším ptačím druhům. Dále by mělo ptáky chránit dobře před vlhkostí a deštěm a nemělo by být umístěno příliš nízko, ani vysoko.

Jak vybírat potravu do krmítka?

Potravu dáváme do krmítka vždy v takovém množství a stavu, aby nezačala rychle plesnivět nebo zahnívat. Ideální je také zajistit větší pestrost nabízené potravy, aby si mohly vybrat různé druhy ptáků.

Pro malé létavce jsou ideální takřka jakákoliv semínka – slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepka, pšenice, drcená jádra vlašských a lískových ořechů a další. Zvláště tučná slunečnicová semena dodají ptákům potřebný zdroj energie na zahřátí. Dále je možné nabízet nasbírané plody a bobule, nakrájená jablka, ovesné vločky, kousky syrového masa, strouhanou mrkev, nebo také lůj. Chcete-li si to úplně usnadnit, můžete v obchodech nakoupit také speciální míchané směsi pro zimní krmení ptáků.

Čemu se vždy vyhnout?

V první řadě nesmí být v krmítku potraviny zkažené, plesnivé nebo shnilé. Nevhodnou potravou lze ptákům způsobit velmi vážné zdravotní obtíže až smrt. Samozřejmě také zapomeňte na nekvalitní nebo jinak znehodnocenou potravu, kuchyňský odpad (plesnivý chléb apod.), čerstvé pečivo, nebo uzené výrobky.

Kdy je načase začít přikrmovat?

S krmením je možné začít již začátkem listopadu, ale vždy záleží na počasí. Ne vždy je na začátku listopadu taková zima, že by bylo nutné ptáky přikrmovat, ale v podstatě tím nic nezkazíte. Z kraje zimy ptáčky nicméně není třeba sypat do krmítka spoustu krmiva, spíše jen pomalu začít létavce učit, že zde vždy něco málo najdou i během nadcházející zimy. Krmné dávky je vhodné zvýšit při mrazech a souvislé sněhové pokrývce, kdy již ptáci jen obtížně hledají nějaké zdroje potravy přímo v přírodě.

Koho můžete na krmítku vidět?

Mezi časté návštěvníky krmíte patří sýkora koňadra a modřinka, zvonek zelený, vrabec domácí, vrabec polní a kos černý. Ojediněle se na krmítkách a v jejich okolí objevují i čížci lesní, stehlíci, sýkora uhelníček, pěnkava, hýl, dlask nebo drozd.

Méně zvanými hosty pak bývají zejména holubi a hrdličky, nebo také havrani a kavky. Pokud nechcete, aby se tito větší ptáci na vašem krmítku přiživovali, je potřeba pořídit menší velikost, do které se jen tak nevejdou.

ZDROJ: https://www.homesandgardens.com/advice/feeding-birds-in-winter
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Maria Tyutina: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/krajina-priroda-venkov-dum-1727247/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button