Dům a zahrada

Nepřítel jménem tvrdá voda. Jak se jí účinně zbavit?

Tvrdá voda je častým problémem nejen českých domácností. Obvykle na tento problém narazíme až ve chvíli, kdy se vlivem usazenin poškodí nebo zcela pokazí nějaký kuchyňský spotřebič, a my se pak divíme, jak se to mohlo stát. Tvrdou vodu je tedy záhodno začít řešit daleko dříve, než se vůbec nějaké potíže objeví. Jak ale na to? Poradíme vám, jak poznat, že tento problém máte, a jak s ním efektivní zatočit, aby vám nezpůsoboval potíže.

Co je tvrdá voda?

Jde o vodu, která obsahuje vysokou koncentraci rozpuštěného hořčíku a vápníku (Mg² + Ca² + kationty). Právě tyto látky se do vody dostávají následkem rozpouštění hornin, zejména pak vápence. Proto je velmi klíčové, kde přesně bydlíte, protože jsou oblasti, kde tvrdá voda prakticky žádný problém nepředstavuje, a zase jiné, kde si na ní je třeba dávat velký pozor.

Samozřejmě platí, že než se voda dostane k vám do kohoutku, prochází úpravnami vody, ale ani zde není možné rozpuštěné minerály efektivně vyfiltrovat. Problém s tvrdou vodou je pak největší zejména u podzemních zdrojů vody, kde logicky voda přichází do kontaktu s horninami intenzivněji.

Jak poznat, že máte co do činění s tvrdou vodou?

  • Asi nejpatrnější následek je tzv. vodní kámen. Ten je velkým nepřítelem myček, praček, varných konvic, ale také všech dalších spotřebičů, které pitnou vodu využívají.
  • Dalším problémem je pak snížená účinnost pracích prostředků nebo kapslí do myčky nádobí. Poznáte to samozřejmě tak, že prádlo nebude dobře vyprané, nebo že na sklenicích budou zaschlé skvrny.
  • Vodní kámen může u praček nebo myček způsobovat zadření.
  • Ve vodovodu se vodní kámen postupně usazuje, čímž se snižuje průměr a i průtok, a nakonec může dojít klidně i k ucpání.
  • U varných konvic nebo bojlerů se vrstvením vodního kamene snižuje efektivita přenosu tepla.
  • V neposlední řadě se na umyvadle a kohoutcích vytváří nevzhledné usazeniny.
  • Tvrdá voda způsobuje mimo jiné také větší vysušování pokožky, a dokonce může zvyšovat pravděpodobnost tvorby ledvinových kamenů a artrózy.

Jak se tvrdé vody zbavit?

Nejčastěji se tvrdost udává v tzv. německých stupních (°dH). 1 °dH pak představuje 10 mg oxidu vápenatého v 1 l vody. Dnes se toto měření také nahrazuje vyjádřením pomocí látkového množství mmol/l (milimol na litr). ČSN 83 0616 Jakost teplé vody a ČSN 75 7111 Pitná voda dále určují, že tvrdost teplé vody by neměla překročit 6 °dH.

Někdy je však problém s tvrdou vodou účinně bojovat. Problémem totiž může být i hořčík, železo a hliník. Vysoký obsah železa má na vině tzv. “rezavou vodu”.

Pokud si stále nejste jisti, zda máte tvrdou vodu, zkuste obyčejný test s mýdlem. Pokud při mytí mýdlo málo pění, je to jasný příznak toho, že máte tvrdou vodu.

Zbavte se vodního kamene

Pokud se vám na spotřebičích nebo vodovodním zařízení objevil vodní kámen, je třeba s ním účinně bojovat. Odstranit jej můžete několika způsoby – záleží vždy na tom, jak silná jeho vrstva je a kde se nachází.

  1. mechanicky oškrábáním nebo vydrhnutím např. kovovou drátěnkou

2. chemicky pomocí aplikace kyseliny citronové, octa nebo různých speciálních prostředků

Pokuste se vodu změkčit

Mezi nejspolehlivější metody patří tzv. iontová výměna neboli změna formy minerálů. Jde také o velmi šetrný, energeticky nenáročný a ekologicky nezávadný způsob změkčení vody.

Podobě dobře funguje také tzv. demineralizace, která se provádí reverzní osmózou nebo destilací vody. Taková voda však je zbavena skutečně všech minerálů, a není proto vhodná k pití. Zkusit můžete také dávkování antiscalantů – ale tato metoda se používá spíše v průmyslu, nikoliv v domácnostech.

ZDROJ: https://resources.ecopurehome.com/five-diy-hard-water-solutions/
ZDROJ obrázku: Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button