Dům a zahradaRady a tipy

Proti nespavosti zabírá netradiční nápoj – banánový čaj

Co je jedna z nejhorších věcí, která se vám může stát, když jste unaveni? Samozřejmě to, že nemůžete usnout. A divili byste se, kolik lidí toto trápí. Nespavost je velkým problémem současné generace a stále více a více si lidí si stěžuje na to, že nedokáží „zabrat“ i přesto, že jsou velmi unavení.

Proč to tak je? Odpověď asi nemusíme hledat příliš dlouho. Na vině je samozřejmě nás životní styl, který nás velmi stresuje, a kvůli tomu pak naše tělo není schopno přepnout do odpočinkového režimu. Mezi další časté příčiny samozřejmě patří také deprese a úzkosti a i některé léky mohou způsobit bezesné noci. Ať už mezi ně patří léky na srdce, cholesterol nebo krevní tlak, nemusíte se kvůli jejich účinkům vyspat.

Banán pomůže

Možná to bude znít dost zvláště a nečekaně, ale výborným pomocníkem při takovéto situaci může být čaj – ale ne tak ledajaký, je to čaj z banánových slupek.

Četli jste správně, skutečně se jedná o výluh z banánových slupek. Může to skutečně fungovat? Věřte nebo ne, řada lidí na něj nedá dopustit. Za vše může tryptofan, látka, která je klíčová pro tvorbu serotoninu – to je ta chemikálie, kterou tělo potřebuje, aby nepropadalo depresím a člověk dobře spal. A banán této látky obsahuje velké množství. Kromě toho má toto oblíbené sladké ovoce také vysoký obsah hořčíku a draslíku, které pomáhají tělo zklidňovat a regenerovat. Všechny tři prvky – draslík, hořčík a tryptofan si můžete koupit v lékárně, ale zadarmo to samozřejmě nebude. Tak proč zbytečně utrácet, když úplně stačí nevyhazovat slupky od banánů?

Čaj pro hezké sny

Jak si tedy takový nápoj připravit? První důležitá věc je, že čaj se vaří ze slupek. To ale znamená, že nemůžete používat klasické banány ze supermarketu, jelikož jejich slupka je chemicky ošetřena. Nakupujte tedy banány v biokvalitě a ujistěte se, že skutečně nejsou ničím ošetřeny.

Jak postupovat?

Existují v podstatě dva způsoby přípravy takového čaje. První je velmi rychlý, ale znehodnotíte i dužinu banánu a nemůžete si připravit čaj do zásoby. Druhý postup je zdlouhavější, ale zase si můžete vytvořit dostatečnou zásobu. Je tedy na vás, jaký způsob zvolíte. Ideální je možná vyzkoušet oba dva a zjistit, který vám vyhovuje více chuťově.

1.způsob přípravy

Budete potřebovat jeden celý bio banán, vodu a špetku skořice. Oba konce banánu odřízněte a vložte jej do vařicí vody. Celý banán povařte po dobu asi 10 minut a na závěr přidejte do vývaru špetku skořice. Banán můžete následně buď vyhodit nebo jeho dužinu rozmixovat na koktejl či dětskou přesnídávku. Výsledný nápoj vypijte asi hodinu předtím, než půjdete do postele. Pokud chcete můžete jej ještě lehce dosladit medem dle vaší chuti.

2. způsob přípravy

Nejprve si vychutnejte banán, ale jeho slupku nevyhazujte. Namísto toho ji uložte do sáčku a dejte zmrazit do mrazničky. Když máte dostatek slupek, dejte je po rozmrazení na plech do trouby a pak je pomalu nechejte při teplotě 65 °C vysušit. Můžete je předtím nakrájet na drobnější kousky, aby to netrvalo tak dlouho.

Suché slupky poté nalámejte na menší kousky, aby se s nimi lépe pracovalo a uložte je do uzavíratelné skleničky. Takto máte vlastně připravenou sušenou směs na čaj, jak jsme zvyklí. Při přípravě nápoje pak už postupujte tak, jak běžně. Lžičku směsi zalijte horkou vodou, nechte 10 minut louhovat a poté přeceďte. Hotový nápoj dochuťte skořicí, případně medem a vypijte hodnu před spaním.

Vařením se látky v banánu stanou pro tělo snadněji vstřebatelné. Účinek je pak rychlejší. Nejenže si pochutnáte, ale navíc vám uklidňující účinky pomohou k lepšímu spánku. Nemusíte užívat žádné prášky na spaní, a přesto se vyspíte každý den do růžova.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button