Rady a tipyZdraví

Ranní ztuhlost kloubů může signalizovat začínající onemocnění. K lékaři raději běžte zavčas

Stává se vám občas, že se po ránu doslova nemůžete dostat z postele a únava není na vině? Někdy můžete pociťovat bolesti kloubů a svalů, které vám doslova znemožňují vyškrábat se na nohy. Někdy je snadné najít příčinu, pokud jste například den předtím hodně sportovali, nebo jste měli jiný fyzicky náročný výkon. Jenže ranní ztuhlost kloubů může být také příznakem nepříjemného onemocnění pohybového aparátu. Takové potíže je pak nutné konzultovat s lékařem a začít je co nejrychleji řešit. Taková nemoc může postihnout malé i větší klouby a nejčastěji se projeví právě ranní ztuhlostí, která přetrvává klidně i několik hodin po probuzení.

Artritida

Artritida, tedy zánětlivé onemocnění kloubů, může mít formu infekční a neinfekční. Při infekčním zánětu klobu dochází k přímému působení bakterií nebo virů na kloub. Takový kloub je pak bolestivý, oteklý a začervenalý a jen stěží s ním můžete pohybovat. Vyžaduje vždy neodkladné ošetření odborníkem a nastavení antibiotické terapie. Při neinfekčním zánětu jde o chronické onemocnění, kterému se nejčastěji říká revma. Postihuje převážně malé klouby, nejčastěji například klouby rukou. Začátek onemocnění bývá pozvolný, postupně během týdnů a měsíců narůstají bolesti obvykle doprovázené celkovou únavou a slabostí. Velmi často se vyskytuje také výše zmíněná ranní ztuhlost kloubů, při které se vám většinou nedaří ohnout právě ony malé klouby. Pozdější stádium je typické i deformitou kloubů a omezenou funkčností kloubů.

Osteoartróza

Jedná se o vážné onemocnění periferních kloubů, které je ale poměrně časté. Její výskyt se zvyšuje s věkem a je dokázané, že ve věku nad 75 let trpí osteoartrózou více než 90 procent osobNejvíce zasažené bývají kolenní klouby, kyčelní a drobné klouby na rukou. Nejtypičtějším příznakem je silná bolest na začátku pohybu, která s postupným „rozcvičením“ kloubu ustupuje. Objevuje se po období, kdy nejste delší dobu aktivní, tedy typicky po spánku nebo dlouhém sezení. Tuto nemoc je samozřejmě nutné konzultovat s lékařem, který navrhne vhodnou formu léčby. Dobře fungují rehabilitace, aplikace tepla a chladu, elektroléčba, užívání různých ortopedických pomůcek apod. Poslední možností je léčba chirurgická a totální kloubní náhrada.

Bechtěrevova nemoc

Méně častým onemocněním bývá právě Bechtěrevova nemoc. Jedná se o chronické onemocnění, které se projevuje hlavně bolestí v dolní oblasti páteře. Zánět probíhá mnoho let a vede postupně k dráždění vazů v okolí páteře, do kterých se začne ukládat vápník, vazy zkostnatějí a pevně ztuhnou. Pohyblivost může klesat až natolik, že se z člověka může stát nepohyblivý invalida. Cílem léčby je nemoc zpomalit tak, aby co nejméně omezovala život pacienta, proto je velmi důležitou součástí léčby rehabilitace.

K lékaři běžte zavčas

Ranní ztuhlost kloubů nemusí znamenat nic vážného, pokud se u vás objevuje jednou za čas a dokážete odhalit, kde může být její příčina. Je také samozřejmé, že s vyšším věkem se takové obtíže mohou objevovat častěji, než když vám bylo dvacet. Pokud ale pociťujete podobné příznaky častěji, třeba i několikrát do týdne, a nemáte pocit, že byste své klouby a svaly nějak namáhali, je dobré navštívit lékaře a nechat se odborně vyšetřit. Tak jako při jiných zdravotních problémech i zde platí, že včasná diagnostika může výrazně ovlivnit vývoj onemocnění a úspěch léčby.

I jen obyčejná rehabilitace nebo nasazení vhodných potravinových doplňků a úprava životního stylu mohou zpomalit progresi nemoci a výrazně vám zkvalitnit život. V pokročilém věku jsou bolesti pohybového aparátu v podstatě očekávávané, ale stále není na místě se s nimi prostě jen smířit. Existuje mnoho způsobů jak s těmito chorobami bojovat a zajistit si méně bolestivé stáří, při kterém se stále můžete účastnit aktivit, které máte rádi.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button