Rady a tipy

6 potravin, které přirozeně bělí zuby

Nedávné britské studie prokázaly, že lidé s bělejšími zuby vypadají v průměru o 5 let mladší, než opravdu jsou a v očích druhých vypadají atraktivnější, vzdělanější, bohatší a mají vyšší úspěšnost při pracovních pohovorech.

V prvé řadě je dobré dopátrat se příčině zažloutlých či skvrnitých zubů, za takové škůdce můžeme označit především kávu a tmavé čaje. Zanechávají po sobě bakterie, které tvoří nevzhledný plak na našich zubech. Dalšími negativními elementy jsou nemoci zubní skloviny a léky (zejména antibiotika). Základem zářivého úsměvu je tedy důkladná péče o chrup a snaha vyvarovat se všem „škůdcům“, popřípadě je vhodně nahrazovat.

1. Zelený čaj

V porovnání s jinými čaji má viditelně světlejší barvu, tudíž nemá tendenci zanášet zubní sklovinu nevzhlednými flíčky. Navíc zelený čaj působí velice příznivě na Vaše zuby a dásně. Tuto skutečnost potvrdila studie z roku 2009, kdy jedinci, kteří pili každý den šálek zeleného čaje, měli zdravější zuby i dásně v porovnání s jedinci, kteří zelený čaj nepili.

z1

2. Ovoce

Nejlepším způsobem jak bělit zuby je každodenní konzumace ovoce. Za nejúčinnější vědci označili jahody, citrónové šťávy a pomerančové kůry. Každé toto ovoce obsahuje řadu enzymů a kyselin, které dokážou prolomit vzniklé nevzhledné skvrny na sklovině. Důležité je zde motto „všeho s mírou“, neboť nadměrné užívání těchto enzymů a kyselin může způsobit rozklad skloviny. Proto je dobré toto „bělení“ završit vypitím sklenice vody. Dalším zázračným ovocem jsou jablka, která obsahují kyselinu jablečnou. Tato kyselina zvyšuje produkci slin, které pomáhají čistit zuby a odstraňovat skvrnky ze zubů.

z2

3. Ananas

Dalším účinným ovocem v procesu bělení zubů je ananas. Ananas obsahuje tzv. bromelanin, což je směsice přírodních enzymů, které zpracovávají stravitelné bílkoviny. Vědecká studie prokázala, že zubní pasty obsahující bromelanin výrazně snižují výskyt zubních skvrn a zabraňují jejich dalšímu vzniku.

z3

4. Houby shiitake

Tyto houby obsahují přírodní cukr lentinan, který má antibakteriální účinky. Dle japonských vědců extrakty obsažené v houbách shiitake pomáhají eliminovat bakterie v ústech a snižují tvorbu zubního plaku a skvrn.

z4

5. Brokolice

Tato, především vegetariánská, pochoutka je bohatá na železo a pomáhá posílit zuby proti bakteriím, které způsobují rozpad skloviny a tvorbu zubních skvrn. Železo obsažené v brokolici má schopnost vytvořit jakýsi ochranný obal na povrchu zubů, čímž minimalizuje kontakt zubů se škodlivými bakteriemi.

z5

6. Sezamový olej

O účincích sezamového oleje se dozvídáme již z praktik dávného indického lékařství. Jednou z praktik, jak zabránit zubním nemocem a jak vybělit zuby, bylo kloktání sezamového oleje po dobu 15-20 minut. Podle výzkumu provedeného v roce 2009 sezamový olej snižuje tvorbu zubního plaku a má příznivé účinky na dásně, udržuje je zdravé.

z6

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button