Dům a zahradaRady a tipy

10 tipů, které musíte na zahradě stihnout ještě než naplno rozkvete

Jaro je na zahradě nejaktivnějším obdobím. Využijme všechnu energii, kterou jsme nashromáždili během zimy, a vydejme se ven, abychom vyčistili a připravili záhony, opravili terénní nerovnosti, trochu prořezali stromy a správně zahájili vegetační sezónu. Zde je deset věcí, které můžete udělat pro úspěšné zahájení jarní sezóny.

1. Čas na jarní kontrolu

V jeden z prvních teplých jarních dnů vyrazte s poznámkovým blokem na zahradu. Je čas podívat se, co se na zahradě událo, zatímco jste byli celou zimu doma. Všímejte si:

  • poškození rostlin mrazem, ledem nebo sněhem
  • záhony, které bude třeba vyčistit
  • prvky tvrdé architektury – zdi, ploty, lavičky, přístřešky, mříže – které se posunuly, prohnuly nebo shnily
  • stopy po nových norách skunků, veverek, krtků a hrabošů, svišťů nebo králíků

2. Nejdříve řešte problémy, které zaberou čas

Brzy na jaře, ještě než bude půda připravena k obdělávání, zaměřte svou energii na tvrdé terénní úpravy. V této době opravte poškozené opěrné zdi, vyrovnejte nášlapné kameny, vyčistěte okapy a opravte ploty, lavičky, terasy, přístřešky, mříže, okenní truhlíky a vyvýšené záhony. Tyto úkoly se snáze provádějí, dokud vaše rostliny ještě bezpečně odpočívají.

Začátek jara je také vhodnou dobou pro plánování a budování nových vyvýšených zahrad, rozšiřování stávajících a úpravu okrajů záhonů. Jakmile to teploty dovolí, naneste na všechny dřevěné zahradní prvky nový nátěr, mořidlo nebo tmel.

3. Proveďte důkladný jarní úklid

Ideálně těsně předtím, než začnou vyrážet jarní cibuloviny, vyčistěte záhony od zbytků rostlin. Patří sem spadané větve, matné listí, loňské listy trvalek, okrasných trav a vytrvalých ibišků a všechny letničky, které jste neodstranili loni na podzim. Udržování dobré hygieny na zahradních záhonech pomůže udržet škůdce a choroby na uzdě.

Nyní je také vhodná doba na vyčištění jezírka nebo vodního prvku od nečistot. Když už jste v tom, vydrhněte a sterilizujte ptačí lázně a nádoby, než je opět umístíte na zahradu. 

4. Otestujte zahradní půdu

Odborníci doporučují testovat zahradní půdu každých 3-5 let, abyste zjistili, jaké živiny nebo organické materiály potřebuje a kterých má naopak příliš mnoho. Můžete se například dozvědět, že vaše půda má velmi vysoký obsah fosforu, takže byste se měli vyhnout přidávání hnojiv, která ho obsahují hodně. Nebo možná zjistíte, že vaše půda je přirozeně zásaditá a potřebujete přidat síran hlinitý kolem stálezelených rostlin a kyselomilných keřů, jako jsou hortenzie.

5. Přikrmujte půdu

Jakmile na základě výsledků testů zjistíte, co vaše zahradní půda potřebuje, poraďte se s někým v místním zahradnickém centru o tom, jaké konkrétní přípravky použít, a vždy se řiďte pokyny na obalu, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Dobrým obecným postupem je přihnojit půdu centimetrem nebo dvěma kompostu, humusu a/nebo hnoje brzy na jaře, těsně předtím, než začnou vyrůstat cibuloviny, nebo v době, kdy se začnou objevovat.

6. Vezměte si ostré nůžky

Jaro je vhodnou dobou pro prořezávání některých druhů dřevin a stromů. Začněte tím, že prořežete vše, co bylo polámané nebo poškozené zimním ledem, sněhem a mrazem. Odstraňte také odumřelé dřevo. Na jaře NEZASTŘIHÁVEJTE časně kvetoucí keře a keře, které kvetou na starém dřevě (loňských stoncích), jako jsou azalky, forzýtie, šeříky, kdoulovce, devětsily a weigely. Pokud tak učiníte, riskujete, že uříznete letošní květní pupeny. Možná je nevidíte, ale jsou tam, takže odolejte nutkání je prořezat.   

7. Rozdělte trvalky a přesaďte keře

Brzy na jaře, když teprve začínají rašit, rozdělte a přesaďte všechny trvalky, které přerostly svůj prostor nebo narostly do velikosti, kterou je možné v případě potřeby rozdělit. Ve většině případů je nejlepší rozdělit a přesadit trvalky v opačném období, než kdy kvetou. To znamená, že trvalky kvetoucí v létě a na podzim přesuneme na jaře a trvalky kvetoucí na jaře na podzim. Tím se vyhnete narušení jejich cyklu kvetení.

Stálezelené keře lze přemístit brzy na jaře, než se objeví jejich nový růst, nebo na začátku podzimu, aby měly dostatek času na obnovení kořenů před zimou. Opadavé keře lze přemístit téměř kdykoli, když nekvetou a je mírné počasí, ale obecně se pro přesazování preferuje jaro a podzim. Pokud je přesunete v době vegetačního klidu, budou rostliny méně namáhány a je pravděpodobnější, že se rychle vrátí do života.

8. Vystavte všechny potřebné opory, jako jsou mříže a kůly

Pokud jste na zimu přenesli mříže do garáže nebo kůlny, je časné jaro vhodnou dobou pro jejich přenesení zpět na zahradu. Před dalším použitím se ujistěte, že jsou pevné, a v případě potřeby je natřete novým nátěrem.

9. V případě předpovědi mrazivých teplot buďte připraveni vše zakrýt

Pokud zahradničíte v oblasti, kde hrozí pozdní jarní mrazy a mrazíky, buďte připraveni přikrýt rostliny s jemnými rašícími pupeny nebo listy, pokud jsou v předpovědi mrazivé teploty. Pokud se poupata ještě nezačala otevírat, není třeba je zakrývat.

10. Naplánujte si, co chcete sadit

Ještě stále zbývá trochu času pečlivě promyslet, co chcete letos sázet a jak by vaše zahrádka měla v létě ideálně vypadat. Zkuste najít inspiraci třeba na internetu a vyzkoušejte i něco nového.

ZDROJ: https://www.provenwinners.com/learn/early-spring/10-essential-spring-gardening-tasks
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Nikola Čedíková: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/jaro-kvest-kvet-vetev-12098998/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button