Rady a tipy

Jak mít delší a kvalitnější spánek? 18 tipů – 1. část

Nauka o spánku…

Když uslyšíte o serotoninu (jeden z nejdůležitějších neurotransmitérů obsažený v krevních destičkách, ovlivňuje nálady, deprese, migrény, sexualitu či agresivní chování), melatoninu (hormon, který se tvoří především v noci a to nejvíce mezi druhou a čtvrtou hodinou noční – přes den se netvoří)   L-tryptofanu a tryptofanu ( vzácnější proteinogenní  aminokyselina, kterou si tělo samo nevytvoří), tak Vám to může znít jako naprosto odlišné věci. Mají však společného dost a to tu schopnost, podílet se na kvalitě Vašeho spánku.
Je třeba konzumovat tryptofan a esenciální aminokyseliny k zahájení látkové výměny.  V několikastupňovém procesu se tryptofan a aminokyseliny převedou na serotonin a ten se pak dále převádí na melatonin což má za následek správné řízení našich biologických hodin, které nám pak řeknou, kdy je čas jít spát a kdy je čas vstávat.

1. Pijte kyselejší třešňové šťávy a džusy

½ až 1 šálek kyselejšího třešňového džusu je chutný způsob, jak si navodit lepší spánek. Třešňová šťáva je přirozenou podporou zdravého a plnohodnotného spánku, protože obsahuje tryptofan. Tryptofan je esenciální aminokyselina, která se přemění na serotonin a ten pak následně na melatonin. Melatonin pak udržuje náš denní a noční cyklus v rovnováze, když klesne hladina melatoninu, cítíme se unavení a chce se nám spát. Jeho tvorba je však potlačena světlem.

tartcherryjuiceforbettersleep

2.Zlapšete Feng Shui

Feng Shui není jen zdobení prostoru tak, aby to ladilo oku. Je to životní filozofie, která učí o tom, jak zařídit pokoj, kancelář  či jinou obývanou plochu tak, aby se  maximalizoval dobrý tok správné energie.  Zde je několik typů pro zlepšení Feng Shui ve vaší ložnici, který Vám přinese lepší a zasloužený spánek:
-Mějte svou postel zpřístupněnou ze všech stran
-Udržujte dobrou energii v ložnici čistým vzduchem, nejlépe otevřenými okny. Také to chce co nejvíce oken pro udržení přirozeného světla.
-Umístěte postel tak, abyste z ní viděli na dveře. V opačném případě to totiž může vytvořit pocity úzkosti či strachu.
-Udržujte místnost souznící elegantním a čistým dojmem. Nepořádek či odpadky pouze poukazují na nedokončenou práci a ta Vám nedá spát. Také to velice může ovlivnit Váš sexuální život.

3. Valeriánský čaj

Kozlík lékařský je mrazuvzdorná a pozoruhodná bylina, především pak její kořen, který se používá jako sedativum a podpora spánku. Je velice populární lék proti úzkosti. Velice jednoduše si z něj můžete uvařit, pokud Vám ale nevoní, je k dispozici i jako tobolky.

Budeme potřebovat:
1 lžička sušeného kořene Kozlíku lékařského
sítko na čaj
250 ml vroucí vody
250 ml teplé vody z kohoutku

Postup:
Naplňte hrnek teplou vodou z vodovodu ( ať se zahřeje- čaj pak vydrží déle teplý), nachystejte si  kořen Kozlíku lékařského do sítka na čaj a 250 ml vody převařte v rychlovarné konvici. Poté teplou vodu z hrnku vylijte, vložte sítko na čaj a zalijte vroucí vodou. Louhujte 15 minut přikryté. Pokud máte chuť přidejte si med či mléko.

4. Zajděte si na akupunkturu

Akupunktura je jednou z hlavních složek  tradiční čínské medicíny a jeden z nejstarších léčebných postupů na světě. Pomocí jehliček se stimulují určité body ke zvýšení energie nebo životní síly, toho dosáhnete pomocí otevření kanálů zvaných meridiány. Ty se uzavírají díky stresu. Aplikací tenkých jehliček dojde k uvolnění a pročištění meridiánů a mozek tak lépe pochopí, kdy je čas jít spát.

5. Udělejte z ložnice Vaší ložnici

Ložnice je místo, kde se odpočívá a relaxuje. Nepatří sem ani počítač ani práce a ani televize. Pokud je tam máte, odstraňte je. Televize narušuje klid a harmonii a vnáší do ložnice stres a kazí tím spánek.

6. Držte se plánu! Udělejte si ze spánku rituál

Lidé jsou legrační tvorové, kteří mají své zvyky. Naše tělo dokáže pracovat velice dobře, pokud je na něco zvyklé. Znáte to je to jako s cvičením. Pokud cvičíte náhodně jednou za pár dnů, není viditelný žádný výsledek. Pokud ovšem cvičíte každý den 30 minut, výsledek se ukáže natotata. Stejné je to se spánkem. Vytvořte si uklidňující rituál před spánkem a opakujte jej tak každá den. Tělo už Vás pak samo navede do klidné fáze, kdy vypustí všechen stres a povinnosti.

Některé nápady:

  • Vypijte každý den půlhodiny před spánkem teplý čaj
  • Pište deník
  • Přečtěte pokaždé jen jednu kapitolu ze své oblíbené knihy
  • Vlezte do teplé vany a relaxujte pomocí aromaterapie
  • Meditujte a vyčistěte tak mysl

7. Doplňujte Melatonin

Tato chemikálie je zkrátka nezbytná pro náš spánek,ovšem musíme jej do těla dostat pomocí stravy. I když  se dá zakoupit jako doplněk stravy ve formě tobolek,zde jsou dva druhy ovoce,ze kterých lze melatonin vstřebat.

TŘEŠNĚ: To nebylo těžké uhodnout,když třešňová šťáva či džus byl mezi prvními našimi radami. Už víme,že obsahuje tryptofan,který se v těle přemění na serotonin a následně na melatonin.
BANÁNY: Banány jsou plné vitamínů jako jsou například draslík a hořčík..patří mezi ně ovšem i tryptofan a myorelaxancia (jsou to látky uvolňující kosterní -příčně pruhované- svaly).Když sníte jeden banán dejme tomu 30 minut před večerním rituálem,budete příjemně navození na spánek a navíc Vaše svalstvo se krásně uvolní a zrelaxuje.

banana

8. Cvičte

Pravidelné cvičení umí krásnou a velice zvláštní věc. Dokáže tělo krásně připravit na spánek a zároveň dokáže krásně vlít do těla více síly. Proto se nedoporučuje cvičit večer před spaním,pak se totiž stane,že budete díky přílivu síly vzhůru daleko déle.

9.  Pijte heřmánkový čaj

Heřmánek je už dlouho spolehlivou zbraní ve válce s nespavostí. Již po prvních doušcích se nám tělo krásně uvolní. Používá se jako přírodní sedativum. Navíc krásně voní.

chammomiletea

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button