Rady a tipy

Nezapomínejte na vertikutaci, svěřte ji profesionálům

Chcete-li mít na své zahradě, v městském nebo zámeckém parku opravdu kvalitní trávník, musíte o něj pravidelně pečovat. Nestačí jen sekat trávu a v období sucha travnatou plochu zavlažovat. To by bylo nedostatečné, jelikož odumřelé části rostlin, zbytky posečené trávy, plevel a mech postupně v průběhu vegetace vytvoří v trávníku neprostupnou vrstvu.

Ke zhoršení ještě přispívá sešlapávání trávy na nejfrekventovanějších místech. Neprostupná vrstva může být silná i několik centimetrů, čímž zabraňovat potřebnému pronikání vláhy a živin do půdy. Tím trávník trpí, degeneruje, žloutne a postupně jej vytlačují odolnější plevely a mechy, zvláště na zastíněných místech.

Další důsledky nepropustnosti

Silná nepropustná vrstva způsobuje mělké zakořenění trávníku. Kořenový systém totiž nezarůstá do potřebné hloubky v půdě, ale spíše zarůstá do travní plsti. To je pak příčinou toho, že tráva v suchých obdobích rychleji vysychá, začnou se tvořit místa s řídkým porostem, prosazuje se plevel, který trávu trvale vytlačuje. Navíc travní plsť vytváří příznivé podmínky pro vznik plísňových a houbových chorob.

Vertikucí proti travní plsti

Odstranění travní plsti je nutné pro zajištění zdravého vývinu trávníku. Lze tak učinit prořezáním a provzdušněním travnaté plochy, což je možné učinit pouze vertikutací. Vhodným obdobím pro první vertikutaci trávníku je březen až duben a pro druhou pak srpen až září. Je však třeba přihlédnout k nadmořské výšce, konkrétnímu stavu trávníku a klimatickým podmínkám.

Průběh a účel vertikutace

Vertikutace travnatých ploch se provádí pomocí vertikutátoru, což je speciální stroj podobný travní sekačce. Jeho hlavní součástí ale nejsou rotující nože sekající trávu, ale válec s vertikutačními noži a pružinkami. Nože nejdříve nařežou drny a ztvrdlou zeminu a poté pružiny vyhrabou z povrchu trávníku veškeré nečistoty. Po provedení vertikutace vypadá travní plocha poněkud poničeně, což vás nesmí zmást. Do vzniklých spár se snáze dostane voda a živiny a díky zlepšení látkové výměně, hnojení a dosetí trávy se zakrátko trávník posílí, zahustí a bude ještě kvalitnější než předtím.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button