Dům a zahradaRady a tipy

Vychytávky, které ocení každá hospodyňka

Úklid trápí většinu z nás. Neustálý koloběh, který – zdá se – nemá konce. Bohužel, uklízet se musí a nikdo to za nás neudělá. Proto určitě o to více oceníte vychytávky, které vás každodenní boj se špínou ulehčí. A ještě o to líp, když vám řekneme, že se jedná o suroviny, které každý najde doma ve spíži. Drahé a ekologicky nešetrné produkty nepotřebujete. Spolehněte se na naše skvělé tipy jak si usnadnit úklid. Zbude vám více času na odpočinek a rodinu!

Na hrnce se zbytky kávy

Nemáte drátěnku? Namísto ní můžete použít zbytky kávy. Její zrnitá struktura funguje stejně, a ještě možná i lépe, než běžná drátěnka nebo písek na mytí nádobí. S pomocí zbytků kávy a houbičky odstraníte i tu nejzašlejší špínu a zatvrdlé připáleniny.

Zatočte se zápachem z bot

Podobně můžete zbytky kávy použít i k neutralizaci zápachu, který vychází  vašich bot. Jednoduše jimi naplňte starou ponožku nebo punčochu a vložte ji do boty. Nechte tam punčochu přes noc a ráno vydělejte a vyhoďte. Káva na sebe zachytí veškerý pach a vaše boty budou vonět jako nové.

Na malbu s chlebem

Nevíte co si počít se zaprášenou olejomalbou? Vodu ani jiné produkty použít nemůžete a suchým hadříkem moc dobré práce neodvedete. Skvěle vám poslouží starý chléb. Jeho jemná houbovitá struktura ne sebe nachytá prachové částečky a zároveň nezanechá žádnou stopu. Pár drobečků bez problému z povrchu malby odmetete.

Na mastnotu v mikrovlnce s citrony

Zaschlá špína v mikrovlnné troubě je děs. Zatočte s ní jednoduše s pomocí citronů. Připravte si do misky vodu a vložte do ní na plátky nakrájený citron. Zapněte na standardní výkon asi na 1 minutu. Citron veškerou zaschlou špínu uvolní a vám stačí mikrovlnky jen otřít vlhkým hadříkem.

Na skvrny na prkýnku platí citron

Citron se skvěle osvědčí i jako bojovník se skvrnami na dřevěném krájecím prkýnku. Jednoduše jej posypte solí a poté přejíždějte rozpůleným citronem po povrchu, dokud nebudete s výsledkem spokojení. Poté omyjte vodou a prkýnko je jako nové.

Vázy jako nové

Určitě si umíte představit, že je téměř nemožné dostat zašlou špínu z úzkých a zakroucených váz. Nemusíte vázu vyhazovat, existuje řešení! Nasypte do ní neuvařenou rýži, společně s vodou a trochou prostředku na nádobí. Poté pořádně protřepejte a zakvedlejte a uvidíte, že zašlá špína bude rázem pryč.

Na mosaz platí sůl

Kupovali jste vždy na čištění mosazných věcí speciální produkty? Už nemusíte! Mosaz bude jako nová i po použití kuchyňské soli. Houbičku jednoduše namočte v troše octu a povrch mosazu posypte solí. Klasicky vyčistěte a opláchněte. Mosazné nádobí nebo jiný nábytek bude jako nový.

Šperky zazáří po sodě

Obnovte krásu svých starých náušnic, prstenů či náhrdelníků. Jednoduše vytvořte směs sody a vody a do té šperky na 15 minut naložte. Po čtvrthodince budou zářit jako nové.

Rýhy na dřevě zakryje vlašský ořech

Řekli byste, že nejlepším přítelem dřeva jsou vlašské ořechy? Příště až na dřevěném nábytku objevíte nechtěnou rýhu, jednoduše ji přejeďte kouskem vlašského ořechu. Rýha bude ihned pryč. Nejedná se o žádný zázrak. Oleje obsažené v ořechu působí tak, že dřevo přirozeně ztmaví a poškození nebude vidět.

Na ocel jedině s olivovým olejem

Ocelovým předmětům prospěje péče s pomocí olivového oleje. Vrátí jim původní lesk a navíc je ochrání před dalším poškozením a usazeninami.

Zbavte oblečení zápachu díky vodce

I když vám vodka možná nechutná, jako neutralizátor pachů funguje skvěle. Zničí veškeré bakterie, které zápach způsobují a na oblečení nezanechá žádné skvrny. Na čerstvém vzduchu se alkohol rychle odpaří a nemusíte se tedy bát, že byste byli cítit jako alkoholik.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button