Dům a zahradaRady a tipy

Na podzim číhá na psy řada nebezpečí. Pozor na kaštany či nemrznoucí směs

Pro mnoho lidí je podzim nejlepším ročním obdobím. O to spíše pak pro majitele psů, kteří konečně nemusí řešit, že jejich mazlíčci trpí horkem a mohou bez obav kdykoliv vyrazit na vycházku. Jenže právě podzim může pro psy skýtat celou řadu nečekaných nebezpečí. Stejně jako každé jiné roční období, i podzim s sebou přináší několik rizik. Zjistěte, na co je třeba si v tomto ročním období dávat pozor, abyste dokázali zajistit, že váš pes zůstane v bezpečí a vy si přesto budete moci užívat pobytu venku se svým čtyřnohým přítelem.

Kaštany

Kaštany neodmyslitelně patří k podzimu. Milují je děti, dospělí a bohužel občas i psi. Když kaštany spadnou ze stromu, jsou obaleny ostnatou zelenou skořápkou, která se oddělí později a odhalí samotné tmavě hnědé lesklé kaštánky, které se často ve velkém množství nacházejí kolem stromů.

Přestože je nepravděpodobné, že by kaštany vašeho psa příliš lákaly k jídlu, někteří psi, zejména retrívři, si rádi dají nosí kaštany v tlamě.  Pokud však váš pes kaštany sní, může to vést k nevolnosti a průjmu a při požití většího množství může být toxický. Navíc jsou kaštany kulaté a tvrdé, takže se mohou ucpat ve střevech a způsobit vážné zdravotní potíže.

Kvasící ovoce

Během podzimu nejen jabloně, švestky nebo hrušky shazují své nesklizené plody, které na zemi časem zkvasí na přírodní alkoholovou směs. Pokud váš pes takové spadané ovoce sní, pravděpodobně bude opět trpět nevolností a průjmem a také můžete riskovat toxickou reakci na přírodní alkohol, který ovoce v rámci procesu kvašení produkuje.

Plíseň listů

Plíseň z listí se podobá kompostu a tlející listí je jí plné. I když je taková směs cenným doplňkem půdy na vaší zahradě, pro vašeho psa rozhodně není ideální. Mnoho psů si rádo hraje ve spadaném listí a v jeho okolí, což je často velmi zábavné, protože se v hromadách listí prohánějí a skáčou. Než se ale vrátí dovnitř, dbejte na to, abyste psa řádně očistili, protože listová plíseň obsahuje bakterie a houby, které může pes pozřít a ty mohou způsobit žaludeční potíže.

Táboráky, lampiony a Halloween

Táboráky nebo Halloween jsou vyhledávanou podzimní událostí, a přestože jsou tyto aktivity často velmi oblíbené, vyplatí se zamyslet se nad tím, zda zde nehrozí vašemu psovi nějaké nebezpečí. Dbejte na to, aby se nedostali k halloweenské čokoládě, a také podnikněte kroky k tomu, aby byl váš pes během táboráku v bezpečí a nemohl se omylem popálit.

Nemrznoucí směs

Pokud jezdíte autem, začátek podzimu obvykle znamená, že strávíte nějaký čas přípravou svého auta na zimu, možná přezutím na zimní pneumatiky a doplněním nemrznoucí směsi v motoru a vody ve stěračích, aby nezamrzla. Nezapomeňte, že nemrznoucí směs je pro psy extrémně toxická a v případě požití rychle vede k rychlé otravě, která může být často smrtelná. Nemrznoucí směs také sladce voní a chutná, proto po ní mohou psi zatoužit. Udržujte ji tedy mimo dosah psa a případné kapky nebo rozlití ihned ukliďte.

Roztoči

Roztoči jsou drobní broučci, kteří se objevují na konci léta a na začátku podzimu v dlouhé trávě a v lesích a které může váš pes snadno chytit při venčení. Jakmile se roztoči přenesou na srst vašeho psa, přichytí se na kůži a brzy ji začnou velmi dráždit, což nakonec vede k tomu, že se váš pes začne rozčileně škrábat, aby se zbavil souvisejícího svědění. Roztoči a s nimi spojené svědění vedou ke vzniku bolestivých lézí, které se na kůži mohou objevit a ohrozit psa nepříjemnou infekcí. Po každé procházce svého psa zkontrolujte a případné roztoče z něj neprodleně smyjte. Roztoči nejčastěji postihují holá nebo řídce osrstěná místa na těle, jako je okolí očí, uší a nosu, mezi prsty a na podbřišku.

ZDROJ: https://living.iprima.cz/bydleni/skryta-nebezpeci-pro-psy-houby-kastany-cokolada-nemrznouci-smes-kliste

ZDROJ obrázku: Pixabay

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button