Dům a zahradaRady a tipy

Prodlužte život vašeho vysavače a vyhněte se těmto chybám

Vysavač patří k nezbytné výbavě každé domácnosti. Kdo jej ještě nemá, a stále podlahy zametá, ten má náš nesmírný obdiv. Nicméně, většina z nás už si na tento výdobytek moderní doby asi zvykla a používá jej velice často. Bohužel se nejedná o úplně levný spotřebič, a měli bychom tedy o něj dobře pečovat, aby dlouho vydržel a plnil si svou úlohu tak, jak má. Řada z nás stále opakuje typické chyby, kterými vysavač ničíme, anebo se domníváme, že dosluhuje, zatímco by prostě jen potřeboval vyčistit.

Vyhněte se chybám, které vás stojí peníze, trpělivost i čas a zacházejte se svým pomocníkem při úklidu tak, jak si zaslouží. Základem je pravidelná údržba i vědomost o tom, co se dá a nedá vysávat. Inspirujte se našimi radami a buďte o krok napřed.

Výměna sáčků

Nezáleží na to, zda máte ještě klasické sáčky do vysavače nebo má váš přístroj vlastní úložiště, kam schraňuje prach a nečistoty. Faktem každopádně je, že je potřeba jej velmi často vyprazdňovat. Žádný vysavač totiž nebude fungovat dobře, pokud nebude mít, kam ukládat špínu. Řada lidí zcela ignoruje doporučení od výrobce, jak často by se měli sáčky měnit, a v touze po šetření, je tam nechává i dvakrát déle. To je ale velká chyba, která vám několikanásobně snížit účinnost úklidu. Sáčky měňte dle doporučení, anebo ihned jakmile zaznamenáte snížení sací síly.

Ztráta tahu

Máte pocit, že váš vysavač už nemáte takovou sílu jako předtím? Klasickou dedukcí je to, že vysavač je prostě rozbit a je třeba koupit nový. Můžete tak ale vyhodit zcela funkční přístroj, který jen potřebuje drobnou údržbu. Na vině může být:

  • přeplněný sáček nebo nádoba na prach
  • ucpaná trubice
  • zaseknutý kartáč

Než vyrazíte kupovat nový vysavač, nejprve zkontrolujte, zda se nejedná pouze o drobný problém, který jde bez problémů během pár minut vyřešit. Ušetříte peníze a také životní prostředí. Pokud i přesto váš vysavač nefunguje tak, jak si představujete, zkuste jej nejprve nabídnout někomu jinému nebo jej alespoň ekologicky zlikvidujte. Vysavač do popelnice rozhodně nepatří!

Vysavač se vypíná

Pokud se vám při vysávání stává, že se motor sám od sebe vypíná, nemusí jít nutně o závadu na motoru. Častěji jde spíše o chybu chlazení. Přehřátý přístroj se totiž sám vypne, aby nedošlo k poškození vysavače nebo případnému vzplanutí. Obvykle stačí pár minut vyčkat a vysavač opět bude fungovat. Děje-li se to příliš často, zkuste kontaktovat servis a nechat si vyměnit chladící součástky. Je to o mnoho levnější než nákup nového přístroje a obvykle to problém vyřeší.

Co do vysavače nepatří

Z lenosti někdy vysáváme i věci, které do vysavače nepatří. Mohou pak snadno ucpat trubici nebo dokonce i zlikvidovat celý motor. Nevysávejte mince ani zbytky jídla, kamení nebo těžké předměty. Pokud se to stane omylem, nedá se nic dělat a většina vysavačů si s tím poradí, ale pravidelné vysávání těchto věcí vede k poškození celého přístroje.

Nezapomínejte na filtr

Kromě sáčků na prach a špínu je také třeba čas o času vyčistit i filtr. To je důležité nejen pro životnost vysavače, ale i pro vaše zdraví. Filtr totiž zabraňuje tomu, aby do vzduchu zpět unikal prach a špína, kterou vysajete. Filtr tyto jemné částečky udrží uvnitř přístroje. Čas od času je ale potřeba jej vyměnit nebo vyčistit, jinak si tuto důležitou funkci nebude dobře plnit.

A jak pečujete o svůj vysavač vy? Funguje dobře nebo s ním neustále řešíte nějaké potíže? Vyzkoušejte tyto triky a uvidíte, že bude fungovat lépe a déle.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button